Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Videl som zázrak...

Mona
Zaslal: St august 22, 2007 8:37 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 163
Myslím, že môžeme spokojne prehlásiť, že zázraky - podobne ako choroby - sa dajú vedecky vysvetliť. Sú to udalosti, ktoré človek nechápe, a preto má sklony považovať ich za nadprirodzené, mystické, paranormálne (pravdaže výdatne podporovaný rôznymi kazateľmi).

Dnes už civilizovaný človek máločo považuje za zázrak. K atypickým javom pristupuje s určitou skepsou a snaží sa ich vysvetliť za pomoci vedy, nie bohov.

Inak tomu bolo v minulosti, kedy človek nemal dostatočné vedomosti o prírode a prírodných javoch. Správanie sa našich predkov môžeme pozorovať na zaostalých kmeňoch (naše stroje považujú za bohov, klaňajú sa im, viď film Bohovia sa museli zblázniť a pod.).

Napriek tomu sa dnes, pri súčasnom poznaní sveta, mnoho ľudí domnieva, že boli svedkom zázraku. Jeden môj známy je napríklad presvedčený, že videl zázrak v Litmanovej: http://www.mrosa.szm.sk/341998/litmkon.htm.

My ale vieme, že zázrak nemá nadprirodzené vysvetlenie. Čo teda ten človek videl? Podvod, atypický prírodný jav, psychologickú manipuláciu...?

Zaslal: St júl 02, 2008 4:13 pm Odpovedať s citátom
Anonymný
Mona napísal(a):
Myslím, že môžeme spokojne prehlásiť, že zázraky - podobne ako choroby - sa dajú vedecky vysvetliť. Sú to udalosti, ktoré človek nechápe, a preto má sklony považovať ich za nadprirodzené, mystické, paranormálne (pravdaže výdatne podporovaný rôznymi kazateľmi).

Dnes už civilizovaný človek máločo považuje za zázrak. K atypickým javom pristupuje s určitou skepsou a snaží sa ich vysvetliť za pomoci vedy, nie bohov.

Inak tomu bolo v minulosti, kedy človek nemal dostatočné vedomosti o prírode a prírodných javoch. Správanie sa našich predkov môžeme pozorovať na zaostalých kmeňoch (naše stroje považujú za bohov, klaňajú sa im, viď film Bohovia sa museli zblázniť a pod.).

Napriek tomu sa dnes, pri súčasnom poznaní sveta, mnoho ľudí domnieva, že boli svedkom zázraku. Jeden môj známy je napríklad presvedčený, že videl zázrak v Litmanovej: http://www.mrosa.szm.sk/341998/litmkon.htm.

My ale vieme, že zázrak nemá nadprirodzené vysvetlenie. Čo teda ten človek videl? Podvod, atypický prírodný jav, psychologickú manipuláciu...?
Vidím že o tomto svete ešte máš málo skúseností,ale raz prídeš na to že okolo Teba je veľa zázrakov len musíš na to dozrieť.. Idea
Mona
Zaslal: Ne júl 06, 2008 2:45 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Áno, dobre. Laughing

Zaslal: St júl 23, 2008 10:59 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 26 október 2007 Príspevky: 19
Mona napísal(a):
Myslím, že môžeme spokojne prehlásiť, že zázraky - podobne ako choroby - sa dajú vedecky vysvetliť. Sú to udalosti, ktoré človek nechápe, a preto má sklony považovať ich za nadprirodzené, mystické, paranormálne

Aký máš názor na Ježišove zázraky, opísané v evanjeliách? O čo išlo? Rozličné uzdravenia, vzkriesenia, rozmnoženie chlebov, premena vody na víno...
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mike_BossO
Zaslal: Št júl 24, 2008 8:42 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 02 september 2007 Príspevky: 33 Bydlisko: Trenčín
presne tak! "Aký máš názor na Ježišove zázraky, opísané v evanjeliách?" z cias, ked si ludia ani nevedeli predstavit ci je zem gulata alebo plocha, ked verili v obludy, ked si pri zatmeni slnka mysleli ze prichadza koniec sveta, kedy celym ludskym svetom vladla pri vysvetlovani pre nas obycajnych ukazov fantazia a nie raozum a poznanie. A jedinym Very Happy pravym a pravdivym mediom bolo nase spominane svate pismo Very Happy a v nom neuveritelne zaaazraky svateho muza, a pozor to vsetko je LEN 2000 rokov stare Wink (btw: posledna veta bola myslena sarkasticky!)

Zaslal: Pi júl 25, 2008 9:18 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Židovská civilizácia za Ježišových čias bola niečím iným ako nejaké animistické kmene niekde v buši. Zďaleka neverili hocičomu a vôbec neboli dôverčiví.
Podľa záznamov z Novej Zmluvy by židovské kapacity najradšej popreli Ježišove činy, a keď sa to zoči-voči realite nedalo, aspoň pripisovali Ježišovi démonické pozadie, čím ho chceli diskvalifikovať. Ak by ale mali nejaké racionálne vysvetlenie jeho činov, okamžite by ho použili ako tromf č. 1.
Mona
Zaslal: St december 02, 2009 3:02 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Rastos napísal(a):
Aký máš názor na Ježišove zázraky, opísané v evanjeliách? O čo išlo? Rozličné uzdravenia, vzkriesenia, rozmnoženie chlebov, premena vody na víno...

Môžem sa, pred tým ako odpoviem, spýtať niečo ja teba? Aký máš ty názor na zázraky, ktoré učinil Harry Potter v knihe Harry Potter a Kameň mudrcov?

Zaslal: Št december 03, 2009 12:07 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Jéééj, niekto tu číta otázky aj spred roka a pol? To je milé...
No, čo si myslím o zázrakoch z Harryho Pottera, asi vieš, resp. asi tuším, kam mieriš. Mne ide len o to, že keď si ja čítam obzvlášť Jánovo evanjelium, kde sú viaceré interakcie Krista s vtedajšími prostými ľuďmi, Jeruzalemskými mešťanmi či „vševediacimi“ cirkevnými autoritami, keď čítam ich reakcie na zázraky (alebo zvláštne skutky, ak chceš), tak mi to pripadá, že to by takto asi ťažko niekto vymyslel (ako Pottera). Ešte ostatné tri evanjeliá by som si vedel aj sám v sebe spochybniť, ale Jánovo... Tu to má istú hĺbku a šírku, kde nad tým neviem mávnuť iba tak. Je jasné, že človek si na základe tohto evanjelia musí vybrať, či bol Kristus blázon, alebo mohol byť tým, za koho sa pokladal (iná možnosť sa tu nepripúšťa). A ja by som tu nemohol povedať, že je blázon, s úplne kľudným svedomím... aj keď by som hoci nechcel hneď pripustiť tú druhú možnosť.
Lemmy
Zaslal: Po október 22, 2012 12:10 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6824 Bydlisko: Mám.
Ďalšie potvrdenie, že tie takzvané náboženské zázraky sú len obyčajné výplody ľudskej fantázie.

Nábožní ľudia smútia, lebo pútnické miesto Lurdy sa v dôsledku prívalových dažďov ocitlo pod vodou.

Kedysi sa vymyslel príbeh o zázračnej Márii, neskôr na základe tohto príbehu si ktosi (v roku 1858 14-ročná dievčina Bernadette) zmyslel rozprávať o tom, že sa mu zjavila (ukázala). A turistický obchod z náboženských dôvodov začal rásť.

Zaslal: Po október 22, 2012 12:15 pm Odpovedať s citátom
Dávnejšie blesk udrel do Ježiša.

Zaslal: Po máj 06, 2013 2:16 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 06 máj 2013 Príspevky: 3
Možno niekto z vás videl film Lurdy, ktorý nedávno uviedla jedna TV stanica. Ten film veľmi dobre poukázal na to, čo sa v Lurdoch deje, ako to tam funguje, ako sa tam vníma tzv.zázrak, ak sa náhodou stane nejaké náhle vyliečenie.
Ten film je na prvý pohľad nenápadný, ale tne do živého. Diváka nielen prevedie po Lurdoch (ak tam ešte sám nebol), ale aj nenápadne ukáže celú tú obludnú mašinériu, zväčša zameranú na biznis, ktorá tam funguje. Pričom film samotnú církev, ani Lurdy nenapáda, len ukazuje realitu. A sklamanie a beznádej ľudí, ktorí tam prídu v dobrej viere, že predsa len im toto miesto pomôže.

Zaslal: St september 25, 2013 10:46 pm Odpovedať s citátom
Pavol Konštiak napísal(a):
Na toto pútnické miesto prichádzajú veriaci i neveriaci z celého sveta.

Neveriaci v čo? To by ma zaujímalo, že akí neveriaci. A čo tam hľadali?

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: