Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Angelológia vs. hnutie skeptikov

Je Angelológia dejín len bohapustý blábol?

áno  
0%
  [ 0 ]  0%

nie  
100%
  [ 1 ]  100%

čo je Angelológia dejín?  
0%
  [ 0 ]  0%

Celkom hlasov : 1
qedisk
Zaslal: Pi október 12, 2012 6:08 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 január 2009 Príspevky: 79 Bydlisko: Brno
Osobitným prípadom je tzv. hnutie skeptikov. Za deklarovaným cieľom podporovať racionalitu sa tu dvíha príšera túžby po autoritatívnom vykonávaní moci. Tá ich ovláda do tej miery, že si občas nevšimnú, keď odsúdia aj seriózneho kolegu alebo neodolajú pokušeniu pomôcť si nejakou sfalšovanou informáciou. Na ocenenie mojej práce Karlovou univerzitou reagovali v roku 2008 udelením bronzového bludného balvanu za pseudovedu, pod ktorý sa podpísal známy popularizátor astronómie Jiří Grygar. Na oficiálnom udeľovaní prečítali dôvod, prečo mi balvan patrí — dostal som ho za názor, ktorý vôbec nezastávam, naopak, v mojich prácach ho výslovne odmietam ako mylný. Grygar to vie odo mňa osobne, napriek tomu sa dodnes nepostaral o nápravu: balvan ani nestiahli, ani nedoplnili žiaden ďalší dôvod, za čo som ho dostal.

Posadnutosť skepticizmom vedie až do groteskných extrémov, ktoré len dokladajú, ako sú odporcovia argumentačne v koncoch. Vedúci Katedry filozofie na univerzite v Olomouci, Ivan Blecha vystúpil s takouto námietkou: historické záznamy síce obsahujú periodicitu — ale historické udalosti sa v skutočnosti neodohrávali periodicky. Predpokladá to, že kronikári celého sveta po päťtisíc rokov vymazávali záznamy o skutočných udalostiach a vymýšľali si záznamy o neexistujúcich udalostiach koordinovane a systematicky tak, aby nakoniec tvorili rytmus potvrdzujúci moju tézu. Neprekáža mu, že takej konšpirácii chýba zrozumiteľný motív; že by sa prakticky nedala zrealizovať; alebo že sa súčasne opierame o archeologické nálezy a sfalšovať či bez stopy odstrániť taký Stonehenge, pyramídy alebo celé mestá zaviate v piesku je ťažšie, než len pozmeniť nejaký záznam v kronike. Psychiater by tu diagnostikoval zreteľnú paranoickú poruchu. Zlatým klincom je však to, že aj Blecha sám je súčasťou tejto „konšpirácie“. Slovne popiera michaelský rytmus v dejinách filozofie, ale sám so svojimi kolegami zostavil Filozofický slovník, kde je michaelský rytmus filozofov očividný. Stačí ich spočítať a zakresliť na časovú os. Vôbec podiel skeptických nálad v dejinách myslenia vykazuje — podľa očakávania — gabrielský rytmus, takže skeptici už tým, že existujú, znova len potvrdzujú Angelológiu.

--
Z predhovoru k druhej časti knihy Angelológia dejín, E. Páleš.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: