Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Odluka cirkví od štátu

Lemmy
Zaslal: Po október 01, 2012 5:52 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
Sila, krátka chvíľa prešla, a už sa do Procházku pustili katolícki fundamentalisti.
katolik-katolik napísal(a):

Radoslav Procházka napísal(a):
Ak následne moja cirkev bude pýtať daň, rád ju zaplatím.

Že vraj „moja cirkev“. To si akým právom privlastňujú našu Cirkev? Nech sa najprv naučia aspoň, čo tá učí, a minimálne dovtedy, nech si ju neprivlastňujú. To si zachviľu liberáli budú tiež privlastňovať našu Cirkev?

Zaslal: Po október 01, 2012 7:29 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 30 jún 2012 Príspevky: 36
K tomu "Kresby nie je povolené kopírovať ani šíriť iným spôsobom mimo stránky Pravda.sk"... Ja to chápem tak, že je zakázané ten obrázok priamo kopírovať na inú stránku, ale na tej facebookovej stránke je iba odkaz. Vkládať odkazy na obrázok asi zakázané nie je.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Po október 01, 2012 7:31 pm Odpovedať s citátom
wiwi napísal(a):
K tomu "Kresby nie je povolené kopírovať ani šíriť iným spôsobom mimo stránky Pravda.sk"... Ja to chápem tak, že je zakázané ten obrázok priamo kopírovať na inú stránku, ale na tej facebookovej stránke je iba odkaz. Vkládať odkazy na obrázok asi zakázané nie je.

To dôležité som zvýraznil červenou farbou. Wink

Zaslal: Ut október 02, 2012 9:22 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 30 jún 2012 Príspevky: 36
No zakázať odkazy na stránku mi pripadá dosť hlúpe, veď ak niekto dá odkaz na ich stránku, tak im vlastne robí reklamu. Very Happy

A ten Procházka asi bude v KDH sám so svojom názorom? Doteraz bolo KDH skôr proti odluke... ale možno sa to časom zmení, lebo mám pocit, že čím ďalej viac ľudí je za odluku.

Cirkevná daň podľa mňa tiež nie je najlepšie riešenie. Nech sa financujú sami, tak ako občianske združenia, bez toho aby sa do toho staral štát. Ale aj keby zaviedli cirkevnú daň, stále by to bolo lepšie, ako súčasný systém. Cirkevníci si asi neuvedomujú, že svojim arogantným správaním škodia sami sebe a čím ďalej viac ľudí ich začína vnímať ako príživníkov. A tento argument, že bez pomoci štátu by nemohli prevádzkovať nejaké služby, tiež neuznávam, veď nikto ich k tomu nenúti. Aj iné firmy, ktoré ponúkajú také služby, o ktoré nie je dostatočný záujem, sa zrušia, len cirkevníkov bude donekonečna podporovať štát? Rolling Eyes
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut október 02, 2012 9:33 am Odpovedať s citátom
wiwi napísal(a):
No zakázať odkazy na stránku mi pripadá dosť hlúpe…

Samozrejme, mne tá hlúposť hneď udrela do očí. To je hlúposť par excellence. Laughing

Zaslal: Ut október 02, 2012 9:59 am Odpovedať s citátom
Už cenzori na SME zotreli (cenzurovali) toho katolíka. Rolling Eyes

Zaslal: Po október 08, 2012 9:33 am Odpovedať s citátom
Správa o tom, koľko dostanú české náboženské organizácie peniaze od štátu.

Výplatní páska církví. Projděte si, kolik stojí stát

Zaslal: Ut október 09, 2012 8:40 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 január 2009 Príspevky: 79 Bydlisko: Brno
Lemmy napísal(a):
Správa o tom, koľko dostanú české náboženské organizácie peniaze od štátu.

Výplatní páska církví. Projděte si, kolik stojí stát
Som netušil, že štát prispieva na cirkvi. Myslel som, že odlúčenie cirkvi od štátu už prerušilo akékoľvek finančné vzťahy medzi cirkvou a štátom. Považujem to za nehoráznosť, že ja musím prispievať na cirkev, a o dôvod viac k tomu vyhnúť sa plateniu daní v Česku, ktoré sa mi podarí vybaviť snáď začiatkom budúceho roka. Nemám žiadnu ľútosť pre verejné financie z toho, že do nich nebudem prispievať ja.

Zaslal: Po október 15, 2012 7:12 pm Odpovedať s citátom
Peter Javůrek napísal(a):
Prečo by na chod oficiálnych cirkví a náboženských spoločností mali prispievať všetci vrátane neveriacich, úplných ateistov, vlažných agnostikov, prípadne členov denominácií, ktoré u nás nie sú uznané za cirkvi?

Zaslal: Po november 05, 2012 11:44 pm Odpovedať s citátom
Ale v súčasnosti sa už Slovensko neprezentuje, že je to nábožensky pluralitná spoločnosť. Postupne bol aktívne vytvorený obraz Česka ako ateistickej, bezvereckej spoločnosti a slovenskej ako katolíckej. To ukazuje, že argumentácia komunistickou minulosťou je nešťastná, dalo by sa to nazvať, že je to falošná korelácia, čo sa dá ukázať práve na porovnaní týchto dvoch krajín. V Česku používajú ten istý argument, že úbytok veriacich spôsobil komunizmus, na Slovensku sa ten istý argument používal, až do súčasného sčítania obyvateľov, na zdôvodnenie, že veriacich pribúda, teda že sa dobieha to, čo za socializmu bolo potlačené. V Česku zasa tvrdia, že ich vtedy tak ateizovali, že už nikto nechce a nevie vo viere pokračovať. Pri tomto porovnaní dvoch krajín, ktoré až do roku 1993 fungovali v rámci jednotného politického aj právneho systému, sa ukazuje, že tento argument stojí na vode, že nie je dobré sa opierať o tento typ argumentu, ktorý v podstate nevysvetľuje nič.

Miroslav Tížik: Náboženstvo vo verejnom živote na Slovensku 1

Zaslal: Št november 08, 2012 8:49 am Odpovedať s citátom
Poslanecká sněmovna v noci na čtvrtek přehlasovala Senát a schválila církevní restituce.

Norma vychází z dohody státu a církví a počítá s tím, že církve dostanou majetek v hodnotě 75 miliard korun a dalších 59 miliard korun jako náhradu.

"Mám pocit obrovského naplnění spravedlnosti. Sice pozdě, ale přesto se to podařilo," řekl ke schválení zákona ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Církve od daně osvobozeny nebudou

Poslanec Martin Doktor v průběhu jednání oznámil, že se se zástupci koalice dohodl na tom, že církve budou platit daň z prodeje vráceného majetku.

"Církvím bude do budoucna uložena povinnost platit daně tak, jako je platí každý jiný daňový poplatník, každá jiná právnická osoba takového druhu," řekl Doktor.

Stát přestane církvím hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

www.novinky.cz

Zaslal: Št november 22, 2012 1:06 pm Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Vladimír Palko: Levy prichádzajú napísal(a):
V r.2009 prepukol…

AK, o knihe Levy prichádzajú sa píše i v časopise PROMETHEUS č. 3/2012 na strane 27 v článku Palkove bezzubé levy.

Zaslal: Po december 17, 2012 10:48 am Odpovedať s citátom
Juraj Polacek napísal(a):
Čo ešte musí prokuratúra dostať do ruky aby začala konať? Však predsa prokurátor môže a musí začať konanie aj autonómne, ak má vedomosť, že došlo k porušeniu zákona. Bývalý najvyšší predstaviteľ RKC v priamom prenose obvinil svojho predchodcu z nelegálnych finančných machinácií a má k tomu aj listinné dôkazy. Tu ide jasne o manipuláciu s nezdanenými prostriedkami = čiernymi peniazmi, vývoz peňazí a ich nelegálne použitie. Čo ešte viac prokuratúra potrebuje?

Tieto obvinenia sú samy osebe vážne a dávajú zadosť tým, ktorí žiadajú audit cirkevných majetkov, prísnu kontrolu a dohľad finančných inštitúcií nad hospodárením RKC a nakoniec odluku cirkvi od štátu. Tým by sa spretrhala jemná sieť korupčných vzťahov, ktoré by si museli budovať nanovo, ale už v zmenenej situácii.

Som všetkými desiatimi za, aby si každý človek mohol objavovať spirituálnu podstatu slobodne a slobodne si aj vybrať aké spoločenstvo mu pre tento účel vyhovuje - ktoré si následne sám bude spolufinancovať. Rozhodne som však proti tomu aby sa táto potreba človečenstva zneužívala na podvody, aby zo štátnych peňazí dochádzalo k bohatnutiu komerčných subjektov cez cirkevný peňazovod.

Preto som za odluku cirkvi od štátu a pokiaľ nezačne prokuratúra konať, podám trestné oznámenie na neznámeho páchateľa…

Zaslal: Pi december 28, 2012 9:53 pm Odpovedať s citátom
Katolické náboženství přestalo být v Lichtenštejnsku státním náboženstvím

Katolická církev v alpském knížectví ztrácí status národní církve, který ji dosud zaručovala ústava. Ve čtvrtek o tom rozhodl parlament ve Vaduzu hlasováním o ústavní revizi, která katolickou církev staví na roveň menšinovým náboženským komunitám – evangelické a muslimské.

Při daňovém přiznání nyní bude každý plátce uvádět, jaké z těchto církví chce konkrétně přispět, či zda zamýšlí financovat stát. Systém „daňového mandátu“, obdobný například italskému, bude pro katolickou církev znamenat snížení příjmů.

Zároveň skončí její privilegované postavení ve vzdělávacím systému na úrovni povinné školní docházky. Také Lichtenštejnsko, jehož tři čtvrtiny ze třiceti pěti tisíc obyvatel jsou katolíci, se tak podvolilo principu náboženské svobody, schváleného Evropskou unií.

Proces laicizace státu začal před pěti lety a jeho závěrečnou kapitolou bude vypracování nové smlouvy s Vatikánem, která by plně definovala oddělení státu od církve.

Zaslal: St január 16, 2013 9:33 pm Odpovedať s citátom
Čo s cirkvou a školstvom?
Gabriel Huraj napísal(a):
K cirkvám mám len jedno. Jednoznačná odluka cirkvi od štátu. Ináč to jednoducho nevidím. Naviazanie duchovných štruktúr na štátny systém je nevhodným systémom. Nevhodným pre demokratické krajiny.
Viera je vec osobná a všetci občania jednoducho nemôžu doplácať na cirkvi, ak nechcú, alebo ak nesúhlasia s krokmi cirkevných predstaviteľov.
Cirkev by som z hľadiska financovania zaradil do tretieho sektoru.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 8 z 18
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 16, 17, 18  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: