Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Som za zrušenie všetkých zákonov o rúhaní

Lemmy
Zaslal: Po január 10, 2011 12:41 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Som za zrušenie všetkých zákonov o rúhaní (a ešte viac)

Pohlavár z Vatikánu dnes vyzval Pakistan na zrušenie zákona o rúhaní.

Och, aký bol dosiaľ hluchý, slepý a nemý, keď sa hovorilo a poukazovalo na absurdnosť zákona o rúhaní.

Nech sa páči, kto má zo strany klerikov záujem vystúpiť s požiadavkou na zrušenia takýchto absurdných zákonov, môže tak urobiť počas Konferencie (3. – 5. jún 2011 v Dubline). Klerici všetkých teistických organizácií hláste sa! Na Konferencii vám Eusa_clap

Osobne vítam, že konečne to aj teistom dochádza, že v prípade zákonov o rúhaní ide o riadny nezmysel. Je len veľká škoda, že sa začínajú ozývať, až ľudia umierajú. Smutok

Zaslal: Po máj 28, 2012 5:01 pm Odpovedať s citátom
Ďalšia kauza, ktorá vznikla vďaka náboženskej sleposti a nezmyselnosti zákona o tzv. rúhaní.

Socha Ježíše roní slzy: Zázrak? Ne, prosakující záchod, tvrdí skeptik a půjde sedět

Katolíci věří, že jde o zázrak – socha Ježíše Krista začala ronit slzy! Jenže indický skeptik to označil nanejvýš za vadnou vodoinstalaci na záchodech. Nyní mu za rouhačství hrozí soud a dokonce i 3 roky vězení.

Dovolil si popřít zázrak. Tak alespoň označuje řada věřících vodu, kapající ze sochy Ježíše Krista v Bombaji. A poněkud kuriózní případ nyní putuje před soud v Indii.

Vězení hrozí muži, který označil vodu, padající ze sochy, za výsledek vadné vodoinstalace nebo něčeho takového. Boží znamení? Ne, ne, o to podle něj určitě nejde. Sadal Edamaruku (56), předseda indického racionalistického svazu, však rozzuřil svým prohlášením davy katolíků doběla.

Svatá voda je jen vodou ze záchoda, tvrdí skeptik

Na západní předměstí Bombaje přitom během jara proudily davy věřících. A lidé pili vodu v naději, že má léčivé a nebo dokonce svaté účinky. Podle vyjádření indického skeptika však pili prosakující odpadní vodu z toalet. A její pití bylo dokonce životu nebezpečné.

„Jde o případ falešného zázraku,“ řekl skeptik, když ho v jeho domě v Dillí navštívil reportér agentury AFP. „A jakýkoli falešný zázrak má za cíl získat peníze a moc,“ dodal. Podle náboženských vůdců však Edamaruku šíří „protikatolický jed“ a na základě indického zákona o rouhání proti němu vznesli obvinění, díky kterému mu hrozí až 3 roky vězení.

V Indii sice převažuje mezi náboženstvími hinduismus, po jeho boku zde ale existuje celá řada dalších náboženství a náboženských praktik. Cílem Indického racionalistického svazu (vznikl v roce 1949) je však v zemi, která zaznamenává rychlý ekonomický růst, postavit vědeckou argumentaci proti pověrám.

Obviněný skeptik tak svůj život zasvětil vyvracení falešných zázraků a za poslední desítky let vyvrátil množství z nich. Ze svého obvinění si hlavu neláme - považuje ho za příležitost, jak změnit indický zákon proti rouhání.

Zdroj: Blesk.cz; autor: ČTK, Jaroslav Šimáček

Zaslal: Pi október 05, 2012 9:09 pm Odpovedať s citátom
Bob Churchil napísal(a):
V mnohých krajinách, kde sa vyskytujú protesty proti filmu, existujú zákony proti „rúhaniu“. Takéto zákony dávajú legitimitu násiliu a radikálnym odpovediam, čo je sčasti dôvod, prečo voláme po zrušení všetkých právnych predpisov proti „rúhaniu“.

Preto nás veľmi znepokojilo, keď sme počuli o zatknutí Albera Sabera v Káhire. Saber, ktorý pochádza z rodiny koptských kresťanov, bol údajne „odhalený“ ako správca facebookovej stranky „Egyptskí ateisti“ (stránka už bola vymazaná), na ktorej sa objavil odkaz na video „Nevinnosť moslimov“. Protestujúci dav pred Saberovým domom ohrozoval bezpečnosť jeho a jeho matky. Keď Saber zavolal políciu, namiesto rozptýlenia davu zatkla Sabera pre jeho osobný blog a videá, v ktorých sa priznáva k ateizmu. Bol údajne zadržaný v cele preplnenej väzňami, ktorým rozprávali o jeho údajnom „rúhaní“ a bol porezaný na hrdle. Zranenie nebolo ťažké, ale jeho právnik uvádza, že Saber drží hladovku.

Nielen, že zatknutie Albera Sabera porušilo ľudské práva a slobodu prejavu, ale toto porušenie bolo spáchané pod záštitou vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prekrúcajú alebo ignorujú medzinárodné právo, povzbudzujú k násilnému protestu a legitimizujú šikanujúci dav, ktorý prahol po krvi. Egyptský prezident hovoril v posledných mesiacoch o záväzku práv a slobôd náboženských menšín v krajine. Teraz má možnosť vystúpiť na podporu náboženskej slobody a slobody prejavu. Píšeme príslušným štátnym orgánom v Káhire. IHEU vyzýva na okamžité prepustenie Albera Sabera a záruku jeho ochrany.

Petíciu na podporu Sabera môžete podpísať na stránke www.change.org.

Viac: IHEU

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: