Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Aktuálne  ~  Cirkvám pôjde 37 miliónov, odluka sa nečrtá

wiwi
Zaslal: St júl 25, 2012 7:35 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 30 jún 2012 Príspevky: 36
Na financovanie cirkví dá štát v tomto roku vyše 37 miliónov eur. Z toho približne 21 miliónov dostanú rímski katolíci. Pre štát, ktorý musí na každom kroku šetriť, je to obrovská záťaž, ale napriek tomu sa doteraz žiadna vládna garnitúra neodhodlala ani len začať otvorenú a širokú diskusiu o odluke cirkví od štátu.

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/cirkvam-pojde-37-milionov-odluka-sa-necrta-fpy-/sk_domace.asp?c=A120723_094550_sk_domace_p12

Vraj rok 2030 by mohol byť termínom, keď sa na odluku bude hľadieť inou optikou... tak to sa ešte načakáme Sad
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St júl 25, 2012 7:41 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7366 Bydlisko: Mám.
Všimol som si to. Písal som o tom 23. júla v téme Odluka cirkví od štátu. Wink
kód:
Zaslal: Po júl 23, 2012 6:06 pm

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
M.V.
Zaslal: Št júl 26, 2012 6:25 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 25 december 2011 Príspevky: 35 Bydlisko: Bratislava
Zdá sa, že ľudí prestala zaujímať realita, pravdu považujú len za vec dohody a názoru preto si myslím, že o presune časti prostriedkov na financovanie humanistických spoločností sa ochota nenájde. Som prekvapený, že denník Pravda urobil menší posun k svetským humanistickým názorom a tiež diskutéri k tejto téme nie sú natoľko bojovne naladení ako v minulosti.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
xsova
Zaslal: Št júl 26, 2012 7:43 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 69
Nevidím dôvod, prečo by malo dôjsť k financovaniu humanistických spoločností štátom. Prečo by mal štát vôbec financovať propagáciu nejakej ideológie? Myslím že tadiaľ cesta nevedie a nútiť ľudí, ktorí to nechcú, aby prispievali zo svojich daní na humanistické spoločnosti je rovnaká blbosť, ako nútiť neveriacich prispievať na cirkvi. Treba zrušiť nadpráva, ktoré náboženské organizácie v súčasnosti majú a nie naopak presadzovať, aby nejaká humanistická organizácia mala rovnaké nadpráva ako cirkvi. To znamená:
- zrušenie protiústavných a pre SR jednostranne nevýhodných zmlúv s Vatikánom,
- zmena systému financovania cirkví tak, aby ich financovali veriaci z členských príspevkov – žiadne priame dotácie od štátu,
- zmena zákonov o náboženských spoločnostiach, tak aby mali rovnaké práva a povinnosti ako občianske združenia, aby museli viesť zoznam svojich majetkov, platiť vľetky dane apod.,
- zrušenie náboženskej "výchovy" (= jednostrannej katolíckej indoktrinácie detí) v školách (môže sa zmeniť v dobrovoľný predmet, kde sa bude objektívne informovať o všetkých ideológiách)
a ešte nejaké ďalšie veci, ale toto sú najdôležitejšie. K tomu ale pravdepodobne dôjde až o 20 rokov, alebo ešte neskôr, lebo politici sa cirkevníkov boja a vo všetkom im ustupujú.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
M.V.
Zaslal: So júl 28, 2012 3:41 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 25 december 2011 Príspevky: 35 Bydlisko: Bratislava
-xsova-
Humanisti sú ateisti a agnostici, ktorí vnímajú svet cez
skúsenosť zo školstva, zdravotníctva, tvorby zákonov, filozofického pochopenia problémov doby cez humanistickú etiku bez metafyziky a presúvania zodpovednosti na bohov.


Ak majú nejakú ideológiu, tak jedine, že tento život je jediný život, ktorý človek má a humanizmus je prístup k nemu v rozmanitých kultúrach, teda napríklad ruskí humanisti (www.humanism.ru) sú obdivuhodní filozofickým pochopením výziev doby, americkí (http://www.americanhumanist.org) sú angažovaní hlavne v tvorbe zákonov, dnešní britskí humanisti chcú nájsť človeka tam, kde žije (Humanism Today) cez občianské obrady. Talianskí humanisti sa vedia pozrieť na život ako by to urobil Federico Fellini, Cezare Zavattini. To všetko u nás v širšej spoločnosti asi nerezonuje.

Humanisti neskúmajú, prečo niekto vidí svoje šťastie napríklad v prechode duše do raja alebo jej reinkarnácii v sebatrýznení, aby unikol dedičnému hriechu, ale nemôžu prehliadať, že vojna a masová bieda sa v európskom meradle vníma cez milosť božiu, ktorá ukáže cestu z konfliktov, obyčajní občania si už uvedomujú, že aj u nás je zákopová vojna, len sa vedie inými prostriedkami, múry segregácie chudobných od bohatých už prechádzajú cez každú obyvačku.

Podpora od štátu nie je, ak citujem správne "blbosť", neznamená priame nalievanie peňazí, ale osobne by som rád videl vo verejnoprávnom rozhlase a televízií ľudí, ktorí majú humanistickú etiku a vedia nájsť spoločnú reč aj s kresťanskými humanistami napríklad v ich dnešnej teórii o syndróme vyhoretého hniezda, ktorého sa opustení rodičia boja viac ako materiálnej chudoby. Urobil by som tak za peniaze, ktoré by som ušetril na prenose jednej omše alebo aspoň dvoch, keď už nehovorím o špecializovaných náboženských staniciach. Časopis s humanistickými témami by tu asi skrachoval.

Nikto nechce dať na nič, ale v občianskej rovine sa priamo derie otázka, ak nedáme ani cent na humanizmus, tak potom na aké aktivity? Nadstavba spoločnosti bude musieť byť vždy nejakou formou financovaná, dnes sa umožnilo náboženským spoločnostiam, aby si v nej vybudovali monopol.

Vatikánsku zmluvu treba anulovať od samého počiatku pre jej neetickosť v spôsobe ako bola prijatá. Školy sa pochopiteľne majú opierať o výsledky vedeckého bádania a nie spochybňovať poznateľnosť sveta a relativizovať pravdu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
xsova
Zaslal: So júl 28, 2012 8:53 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 69
Podľa môjho názoru by mal štát financovať hlavne to, čoho je zriaďovateľom alebo čím je daná jeho štátnosť (teda polícia, súdy, štátna správa atď.), ale nevidím dôvod prečo by mal financovať alebo podporovať náboženské spoločnosti, občianske združenia a podobné organizácie. Ak je o takú organizáciu dostatočný záujem, dokáže žiť aj z členských príspevkov, a ak nie je záujem, zase nie je dôvod prečo ju zachovať.
Okrem toho, ak chceš presadiť zmenu zákona, potrebuješ na to určitú podporu občanov. A skús zistiť, koľko ľudí by súhlasilo s tým, aby napr. Spoločnosť Prometheus bola financovaná štátom... možno sa mýlim, ale predpokladám, že podpora bude minimálna a väčšina ľudí povie, že nechce aby sa ešte ďalšia organizácia priživovala na štátnom rozpočte. Naopak s financovaním cirkví veriacimi súhlasí dosť veľa ľudí, nielen ateisti, ale aj časť veriacich. Lenže cirkevná vrchnosť je proti tomu, a ako som napísala, žiadny politik si nechce nahnevať takú mocnú a vplyvnú organizáciu, preto pravdepodobne bude trvať dlhšie, než k tomu dôjde. Bude záležať hlavne na výsledkoch volieb a ďalšieho sčítania obyvateľov.

S tou televíziou máš pravdu, cirkevníci tam majú v podstate bezplatnú reklamu. Ani mne sa to nepáči a vydali sme aj stanovisko k tomu: http://www.humanisti.estranky.sk/clanky/nazory/vyjadrenie-k-nerovnemu-pristupu-medii.html Bolo by dobré, keby sa na to sťažovali viacerí, inak sa zase nič nezmení.

O zmluvách s Vatikánom je tu zaujímavý rozhovor:
http://zivot.azet.sk/clanok/11812/sme-v-zajati-vatikanu-sirenie-strachu-uz-nepomaha.html
Asi bude jediná možnosť podať sťažnosť na Ústavný súd...
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
M.V.
Zaslal: Ne júl 29, 2012 4:08 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 25 december 2011 Príspevky: 35 Bydlisko: Bratislava
-xsova-
Táto diskusia má oveľa lepšie jadro ako začiatok. Otázka financovania humanistických organizácii skutočne v priamom systéme zo štátneho rozpočtu nie je reálna a asi ani účelná. V súvislosti s datami o megakorupcii gorila je lan malou čerešničkou. Viem, že Slovákom vymerali životnú úroveň a k nej nastavili platy na večné veky. Revolúcia sa skončila v dezilúzii, nastúpila nadnárodná buržoázia, ktorá žiaden humanizmus predsa nepotrebuje.Veď ani s Áziou už nevie súperiť lebo nemá dehumanizované pracovné zákonníky, kde by bol prvý paragraf modli sa a pracuj non-stop okrem nedele. Ľud by chcel minimálnu mzdu 500-600 eur a podľa možností aj za cenu úplneho rozpustenia štátnej správy asi aj so zahraničnou službou, masovým prepúšťaním tak, že jednotlivci by museli pracovať doslova za 5 až 10-tich, asi mať 5 vysokých škôl, kým buržoázia chce úplne zrušiť minimálnu mzdu, aby mzdy poklesli ešte hlbšie. Každý navrhuje škrty pre vyváženejší štátny rozpočet, okrem príspevkov cirkevným spoločenstvám, ktoré sú nezmenené.


Podstata môjho príspevku je obava, že kyvadlo zostane vychýlené, či lepšie povedané zachytené na jednej strane, teda, že na Slovensku začne demontáž občianskej spoločnosti a v novoprijatej ústave by bolo zakotvené, že rámec každého verejného vyjadrenia je len v kresťanskom základe Európy akoby antika nejestvovala a veda by mala takýto rámec len podporovať, ale dúfam, že sa to nestane avšak začala sa nová epocha a to musia rešpektovať aj humanisti. Jej podstata je v tom, že sa integrujeme v EU a verejnými prostriedkami sa vždy plytvalo a bude sa plytvať ďalej, bude sa investovať do vojen o zdroje, ide len o časový horizont. Nikto sa ľudí nebude na nič pýtať a oni ani nič nebudú vedieť.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
robi
Zaslal: Ne september 29, 2013 10:17 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Je jasné že socializmus a komunizmus lepšie vplýva na výkonnosť kléru ako kapitalizmus a pritom cirkev bola za inštaláciou kapitalizmu teda takého zriadenia ktoré cirkvi ako vidím nesporospieva ale veľmi škodí.
lebo v prvom sčítaní ľudu po roku 1989 keď sa uvádzala náboženská príslušnosť bolo viacej veriacich ako je to v tomto poslednom sčítaní ľudu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ne september 29, 2013 10:20 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7366 Bydlisko: Mám.
Napríklad jednou z požiadaviek VPN v roku 1989 bola dôsledná odluka cirkví od štátu, ale cirkevníci túto požiadavku načisto potlačili, a vytrvalo ju blokujú, aby nedošlo k odluke. Cirkevníkom vyhovuje, že sú financovaní komunistickým zákonom.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.