Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Maratón v čítaní

Lemmy
Zaslal: Pi október 21, 2011 10:19 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6672 Bydlisko: Mám.
Beckovskí žiaci a učitelia budú čítať nepretržite 26,5 hodiny

Beckov 20. októbra (TASR) – Žiaci a pedagógovia Základnej školy Jozefa Miloslava Hurbana v Beckove budú čítať nepretržite 26,5 hodiny. V rámci podujatia Maratón v čítaní sa pokúsia o zápis do Knihy slovenských rekordov.

Ako TASR informovala Martina Striežencová zo ZŠ v Beckove, pokus o rekord sa začal v tamojšej škole dnes o 9.30 h, ukončiť by sa mal v piatok (21. 10.) na pravé poludnie. Čítať budú žiaci od tretieho po deviaty ročník vrátane ich pedagógov nonstop, aj v noci. Každých desať minút číta niekto iný.
Striežencová napísal(a):
„Budeme čítať jednu knihu, pri ktorej sa budeme striedať. Slovenská klasika, aby sme podporili našu tvorbu. Učitelia vypomôžu pri čítaní najmä počas kritickej noci. Na rekorde sa zúčastní približne 100 ľudí,“ uviedla Striežencová s tým, že popri čítaní sa budú dnes až do večera konať tvorivé dielne pre deti s rodičmi.

Ako dodala, v triede je nainštalovaná aparatúra, deti a pedagógovia budú čítať do mikrofónu. Jeden reproduktor je v škole, aby počuli všetci žiaci, druhý napoja na ulicu, aby mohli počúvať aj okoloidúci.
Striežencová napísal(a):
„Je to taký malý knižný festival pre naše deti a ich rodičov, prípadne aj pre občanov Beckova,“ uzavrela Striežencová.

Zaslal: Št október 27, 2011 10:01 am Odpovedať s citátom
Literárna ochutnávka: Veľká ryba – príbeh mýtických rozmerov
Zuzana Zimmermannová napísal(a):
„Bolo to, akoby jeho život neustále poháňala neukojiteľná túžba. Nezáležalo veľmi, či sa do cieľa dostal alebo nie, najdôležitejší bol boj, a potom ďalší boj a vojna nemala konca,“ píše americký spisovateľ v neuveriteľnom románe so smutno-smiešnymi prvkami, v ktorom môžu „listovať“ i čitatelia portálu Webnoviny.sk.

Príbeh starého muža, v ktorom sa zjavujú obri, vodné víly a starenky so skleneným okom, paroduje antické mýty. Veľká ryba je ale veselou knihou o vážnej téme – z úzadia sa neustále ozýva ústredná téma – vzťah medzi otcom a synom, ktorých nanovo spája predzvesť otcovej smrti. Aké je to prežiť celý život s človekom, o ktorom máte stále pocit, že ho vôbec nepoznáte? Príbeh o tom, čo je v živote dôležité, z dvoch rôznych uhlov pohľadu zachytáva netradičné zmierovanie otca a syna, ktoré pod rúškom podozrení vyústi do konca mýtických rozmerov.

Román Veľká ryba vyšiel 24. októbra 2011 vo vydavateľstve Artforum.

Román Daniela Wallacea Veľká ryba (1998) je príbehom Edwarda Blooma, notorického rozprávača a vtipkára, ktorý nedokáže hovoriť pravdu a každú svoju skúsenosť či zážitok zveličí a prikrášli do fantastických rozmerov. Edwardov syn ho opisuje ako „Santa Klausa skríženého s veľkonočným zajačikom – obaja sú veľmi smiešni a rovnako tak aj neskutoční“. To, čo sa pred čitateľmi odvíja ako neuveriteľný príbeh s komickými prvkami, je výsledkom Wallaceovho rozprávačského majstrovstva parodujúceho antické mýty a predovšetkým mýtus, že všetci Južania sú v rozprávaní neprekonateľní. Veľká ryba je veselou knihou o vážnej téme, z úzadia sa neustále ozýva ústredný vzťah medzi synom a otcom, ktorých nanovo spája predzvesť otcovej smrti.

Zaslal: Pi október 28, 2011 11:25 am Odpovedať s citátom
Ukážku Ako skrotil obra z knihy Veľká ryba si môžete prečítať aj v článku Artforum vydalo Veľkú rybu.

Zaslal: Ut máj 15, 2012 12:14 pm Odpovedať s citátom
Už túto stredu 16. mája 2012 vychádza vo vydavateľstve Artforum kniha rozhovorov publicistu Petra Uličného so zberateľom Ivanom Melicherčíkom – Zberateľ alebo Zmluva s diablom.

Knihu pokrstí Jan Švankmajer 17. mája 2012 v Klariskách, Bratislava.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: