Obsah fóra Diskusne forum humanistov

Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Veríte v ne-Boha?

Veríte v Božiu existenciu na:

100%  
12%
  [ 1 ]  12%

cca 99,9%  
0%
  [ 0 ]  0%

cca 50%  
0%
  [ 0 ]  0%

cca 0,1%  
25%
  [ 2 ]  25%

0%  
62%
  [ 5 ]  62%

Celkom hlasov : 8
svaty_certisko
Zaslal: Ne september 13, 2009 6:16 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Čo sa týka čistého ateizmu je tu jeden paradox, ktorý ma zaujal. 100% ateista VERÍ, že Boh nie je. Je teda veriaci. Stále veda natoľko nepokročila, aby vyhlásila na 100%, že Boha niet. Bolo by zaujímavé túto záležitosť vyjadriť v percentách. Je isté, že prehlásenie agnostika neobstojí. Fifty-fifty to rozhodne nie je. Chýba len negatívny dôkaz, ktorý robí možno AJ jedno promile. Ale aj to málo treba zobrať do úvahy. Teda neprehlasujte, že boha nieto. Racionálne zmýšľajúci človek sa radšej vyjadrí:"Je veľmi nepravdepodobná existencia Boha, ale je tak mizivá, že je zanedbateľná." Zdravím ostatných humanistov. SC
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Ne september 13, 2009 9:02 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7017 Bydlisko: Mám.
Skús sa na to dívať aj takto:

Čo si myslíš, existuje Snehulienka? A čo Červená čiapočka a Janko Hraško? Aký postoj zaujmeš k týmto bytostiam?

A čo Neviditeľný Jednorožec? A čo kentaur?

Kentaur je v starogréckom náboženstve bytosť, ktorá je od pása nahor človek, po pás kôň. Kentauri sú skvelí lukostrelci, majú radi hudbu a víno.

Na koľko percent si myslíš, že boli skvelí lukostrelci? Myslíš si, že keď majú radi hudbu, že rozumejú aj Beethovenovi?

Viac o vzťahu k hudbe v eseji Hudba a náboženstvo od Adama Romana.

Zaslal: Po september 14, 2009 5:45 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Opísal si mi tu pár mýtických a rozprávkových postáv. Základným rozdielom medzi vierou v nich a Boha je v tom, že sú všeobecne chápané ako vymyslené bytosti. Čo sa týka Boha nie je to tak. Pre mnohých je Boh rovnako živý ako reálne bytosti. Ich viera je 100%-ná. Napriek poznaniu nedokázateľnosti existencie Boha, požadujú tzv. negatívny dôkaz. Ten však podobenstvom s inými vymyslenými bytosťami nikto nemôže dať. Korene viery v existenciu v Boha sú príliš hlboko v dejinách, a to až do takej miery, že sa nedajú vytrhnúť. Resp. porovnanie s rozprávkovými-mýtickými bytosťami sa mi zdajú neadekvátne.
Julius Voskár
Zaslal: Po september 14, 2009 7:41 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Všetky náboženstvá sú založené na hypotéze existencie boha a rôznych iných nadprirodzených síl.Túto hypotézu nam umožňuje naša fantázia a schopnosť abstraktného myslenia. Racionálne mysliaci človek a nielen ateista si položí otázku: Čo vyplýva pre mňa, pre moju existenciu,šťastný život tu na Zemi z takýchto hypotéz? Racionálny rozum hovorí - nič! Avšak minimálne 80% ľudstva si myslí, že treba založiť cirkev, vypracovať vierouku, postaviť kostol, alebo mešitu či inú svätinu, modliť sa smerom k Mekke, ku Kristovi, patriť k nejakej cirkvi atď..
Veriť v hypotetického boha bolo veriacim naimplantované cielenou náboženskou výchovou vďaka našej sugestibilite a absencii logického kritického myslenia.
Ateistu k ničomu nezaväzuje ani existencia či neexistencia boha, ani žiadne nadprirodzené sily. Je to v tomto smere naprosto slobodný občan.
Vaše hlasovanie je nazmyselné, ale predsa by sa tam mohlo prejaviť oných 80% veriacich. Tiež by malo potom zmysel hlasovať o jestvovaní snehulienky. Very Happy
[/url]
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Po september 14, 2009 8:12 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7017 Bydlisko: Mám.
svaty_certisko napísal(a):
Korene viery v existenciu v Boha sú príliš hlboko v dejinách…
Presne tak, korene viery… neustále, od akéhokoľvek počiatku, od akejkoľvek situácie, ide len o vieru, to znamená, že ešte doposiaľ sa nikto nestretol s takými predpokladanými bytosťami, oni sú stále len v rovine viery. Tak to bolo v praveku, a tak je to dodnes. Už v tom samom pravekom človeku to bolo v rovine viery. Wink

Zaslal: Ut september 22, 2009 4:00 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Julius Voskár napísal(a):

Veriť v hypotetického boha bolo veriacim naimplantované cielenou náboženskou výchovou vďaka našej sugestibilite a absencii logického kritického myslenia.
[/url]

Keď mám vychádzať z poznania ľudského myslenia, mám dojem, že viera v nadprirodzeno je normálna a teda prirodzená. Nedá sa obviňovať akékoľvek náboženstvo, že "naočkovalo" vieru. Len sa vtiera do medzery, ktorá tam bohužiaľ je. K úplnemu vykynoženiu viery v nadprirodzeno je nutné podať aj negatívny dôkaz. Prirovnanie so snehulienkou je bezpredmetné, lebo predpoklad aj autora aj prímateľa je taký, že snehulienka nejestvuje.
scirocco
Zaslal: Ut október 06, 2009 9:11 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
K úplnemu vykynoženiu viery v nadprirodzeno je nutné podať aj negatívny dôkaz.

Ani to by nestačilo. Veriaci by verili aj tak ďalej.
filip
Zaslal: Ut december 13, 2011 3:01 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 25 Bydlisko: Pétržka
Čo sa týka čistého ateizmu je tu jeden paradox, ktorý ma zaujal. 100% ateista VERÍ, že Boh nie je. Je teda veriaci.

Pri posudzovani pravdivosti, sa koniec koncov opierame o urcite autority (bežní ľudia). Rozdiel medzi ateistom a krestanom je iba v pochybovani. V skepticizme. Iny rozdiel nie je. Bezny ateista a bezny krestan su si velmi podobni a dopustaju sa podobnych chyb a nepresnosti, pri spracovani a triedeni informacii, poznatkov, vnemov a vedomosti. Rozdiel je iba v tom, ze krestan vychadza z Prirucky, ktoru povazuje za neomylnu! Vzdy! Ak by tak nebolo, nebol by krestan. Ateista, kedze je to siroky pojem, moze byt aj fanaticky, ktory prijme iste poznatky a bude na nich trvat, ako na neomylnych. Ano, to je fanaticky ateista. Jeho ateizmus je vlastne jeho viera.

Charms:
"Viete," povedal som, "ja si myslím, že niet veriacich či neveriacich ľudí. Sú iba tí, čo chcú veriť, a tí, čo nechcú veriť."
"Znamená to, že tí, čo nechcú veriť, už v niečo veria?" povedal Sakerdon Michailovič. "A tí, čo chcú veriť, už vopred neveria ničomu?"
"Možno je to tak," povedal som. "Neviem."
Julius Voskár
Zaslal: Ut december 13, 2011 2:14 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
1. Veriaci veria v existenciu hypotetického boha a nadprirodzeného sveta duchov.
2. Veriaci veria, že tento hypotetický boh a svet duchov zasahuje do ich životov.
3. Veriaci vymýšľajú, maju vymyslené, vlastnosti svojho hypotetického boha.
4. Veriaci vymýšľajú aké priania, požiadavky má na nich ich hypotetický boh.
5. Veriaci skúmajú a majú záujem to v čo veria aj dokazovať, že to tak je.
6. Najnezmyselnejšie je ale to, že na základe tohoto všetkého aj reálne konajú.
Racionálne mysliaci ateista konanie veriacich (nie ich vieru) považuje za nezmyselné a pre ľudstvo nebezpečné.
Je tu otázka: čo motivuje nábožensky veriacich ľudí k viere a konaniu? Je to jednoznačne zas len prijatá ilúzia akýchsi posmrtných odmien a večných trestov ktoré ponúkajú jednotlivé náboženstvá. A primitívna, sugestibilná myseľ si povie: čo ak tie náboženstvá majú pravdu? A máme na svete okolo 90% nábožensky veriacich ľudí pripravených dokonca bojovať, vraždiť kvôli svojmu náboženskému presvedčeniu, len teba dať povel!
filip
Zaslal: Ut december 13, 2011 7:26 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 25 Bydlisko: Pétržka
Vyjadrujes sa dost pejorativne.

Je tu otázka: čo motivuje nábožensky veriacich ľudí k viere a konaniu?

Je to prevazne vychova, a u vacsiny nabozenstiev este sebectvo a strach. Samozrejme, nezabudajme aj na slachetne ciele, snaha byt dobry. Ale v optike trestajuceho Boha, slachetnost akosi dostava na frak. Neveriaceho za dobrotu necaka ziadna nadpozemska odmena. Vela veriacich - krestanov mi potvrdilo, ze sa desia predstavy, ze by si dokazalo (co nastastie nejde), ze Boh neexistuje. Podla nich, by sa ludia utrhli z retaze a pritom si neuvedomuju, ze zrovna ich nabozenstvo nepokryva cely svet a ze vacsina obyvatelstva Zeme ich nabozenstvo ignoruje.

A máme na svete okolo 90% nábožensky veriacich ľudí pripravených dokonca bojovať, vraždiť kvôli svojmu náboženskému presvedčeniu, len teba dať povel!

Uprimne, to nie je vysostna vlastnost veriacich. To je vlastnost ludi vseobecne. Ale veriaci sa zjednocuju, je to jeden z vyznamnych typov socializacie, co moze mat zmysel aj vojensky.

Vyvstavaju aj ine otazky: Z akych dovodov ateista uvedomelo odmietne sancu posmrtneho zivota? Co ho vedie k tak velkemu riziku? Rozdiel medzi ateistom a krestanom je iba v pochybovani. V skepticizme. Iny rozdiel nie je.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: