Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Vojnové zločiny

Lemmy
Zaslal: St august 10, 2011 8:57 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7164 Bydlisko: Mám.
Vojnové zločiny, o ktorých sa nehovorí

Túto tému otváram článkom od Daniela Veselého Spochybňovať zločiny Západu všeobecne je rovnako zhubné ako spochybňovať jeden z jeho najväčších zločinov – holokaust.
Daniel Veselý napísal(a):
Vojnových zločinov sa počas 2. svetovej vojny dopúšťala každá strana konfliktu. Iste ale z ideologického pohľadu na dejiny nebudeme namietať, že krajina, ktorá bola nacistickou militaristickou mašinériou najviac zdevastovaná a ktorá utrpela najväčšie vojnové škody vrátane najväčšieho počtu obetí, taktiež páchala vojnové zločiny, i keď bez jej vojenskej sily by nacizmus porazený s najväčšou pravdepodobnosťou nebol a my by sme tu dnes nemuseli zbytočne viesť dišputu.

Podobne možno kvalifikovať bombardovanie nemeckého mesta Pforzheim britskými vzdušnými silami na konci februára 1945, kde počas jedného náletu prišlo o život 31,4 % jeho obyvateľov – takmer 18 000 ľudí. Týždeň trvajúce nálety na Hamburg v júli 1943, ktoré uskutočnilo britské a americké letectvo, usmrtili až 50 000 civilistov, milión ľudí prišlo o domov a dve tretiny obyvateľov z mesta utieklo, taktiež nie sú vojnovým zločinom, aj keď ide o civilistov?

Zaslal: St august 10, 2011 9:07 am Odpovedať s citátom
Bombardovaniu Drážďan sa venuje aj Jörg Friedrich v článku Nemecko v daždi bômb.
Jörg Friedrich napísal(a):
„Samozrejme treba stratégiu, ktorej padlo za obeť 75 000 detí, morálne odsúdiť,“ priznáva aj oxfordský historik Adrian Gregory.

Zaslal: St august 10, 2011 9:13 am Odpovedať s citátom
Smutné výročie spustenia atómových bômb opisuje Ralph Raico v článku Hirošima a Nagasaki.
Ralph Raico napísal(a):
Zničenie Hirošimy a Nagasaki bol horší vojnový zločin ako ktorýkoľvek čin, za ktorý boli popravení japonskí generáli v Tokiu či Manile. Ak nebol vojnovým zločincom Harry Truman, nebol ním nikdy nikto.

Zaslal: St august 17, 2011 8:26 pm Odpovedať s citátom
Ďalší článok zo série o vojnových zločinoch: Bomby na japonský katolicizmus

Bombardovanie Nagasaki 9. augusta 1945 bolo ďalším príkladom vraždenia kresťanov kresťanmi.

Pred šesťdesiatimi rokmi, 9. augusta 1945, bola zhodená na bezbranné japonské mesto Nagasaki druhá z len dvoch atómových bômb, použitých dosiaľ na civilné ciele; zhodila ju kresťanská posádka, mesiace cvičená na toto poslanie.

Zaslal: Po október 03, 2011 1:55 pm Odpovedať s citátom
Medzinárodný trestný súd (ICC) poskytol dnes hlavnému prokurátorovi Luisovi Morenovi-Ocampovi právomoc začať vyšetrovanie v prípade povolebného násilia, ku ktorému od minulého roka dochádza v Pobreží Slonoviny.

Moreno-Ocampo ešte v júni tohto roka požiadal o právomoc začať vyšetrovanie s podozrením, že jednotky lojálne zvrhnutému prezidentovi Pobrežia Slonoviny – Laurentovi Gbagbovi – ako aj sily verné jeho súperovi Alassaneovi Ouattarovi, sa dopúšťali vojnových zločinov.

Hlavný prokurátor ICC tvrdí, že najmenej 3 000 ľudí prišlo o život a 520 ďalších bolo svojvoľne zadržaných počas vlny násilia po prezidentských voľbách v krajine.

Zdroj: Aktuality.sk (TASR)

Zaslal: Ne október 16, 2011 8:19 pm Odpovedať s citátom
Andrej Danko reaguje na to, že v Dunajskej Strede odhalili pamätník Jánosovi Esterházymu, a vyzýva na riešenie

Bratislava, 14. októbra 2011 – Ide už o druhú sochu tomuto vojnovému zločincovi na území Slovenska – je to škandalózny jav, no neprekvapuje nás, že dosluhujúca vláda s takýmito aktivitami niekoľkých extrémistov ticho súhlasí. Veď Mikuláš Dzurinda sa vyslovil pri minulovíkendovej návšteve jeho maďarského partnera, že mostov medzi Maďarskom a Slovenskom stále nemáme dosť – prečo ich teda nebudovať spôsobom propagácie vojnových zločincov na našom území, však?

V súvislosti s pamätníkmi Esterházymu vyzývam samosprávy a kompetentných, aby sa zaoberali riešením tejto anomálie, ak nie sú zástancami stavania pamätníkov vojnovým zločincom na Slovensku.

V ostatných dňoch Slovensko navštívili z najvyšších predstaviteľov MR prezident a minister zahraničných vecí. Tieto výlety maďarských politikov na územie Slovenska pôsobia, akoby si chodili pozerať a kontrolovať vlastné územie, o ktorého získaní dlhodobo snívajú. Verím, že Slovensko bude mať nasledujúcu vládu schopnú obhajovať naše národnoštátne záujmy a nebude kolaborovať s Maďarskom pri vytváraní ich kolónie na slovenskom území.

Andrej Danko, prvý podpredseda SNS

www.sns.sk

Zaslal: Pi november 04, 2011 10:01 am Odpovedať s citátom
Toto je asi historicky najväčší vojnový zločin: Výdavky na zbrojenie! Crying or Very sad

10 rokov zbrojenia USA: Šokujúce bilióny dolárov!

Najnovšia analýza odhaľuje, že výdavky americkej vlády do armády po 11. septembri 2001 dosiahli šokujúce dimenzie. Investície na boj proti teroristom sa vyšplhali na fascinujúce číslo 1 bilión USD (0,72 bilióna eur). Na akej sume sa zbrojenie nakoniec zastaví, je teraz takmer nemožné predpokladať. Neta Crawfordová z Bostonskej univerzity však tvrdí, že výsledná cifra je až trojnásobne vyššia!

Spravodajská RT informuje, že za desať rokov od teroristických útokov, sa krajina dostala do obrovskej finančnej záťaže. Americká vláda totiž neplánuje žiadne škrty v rozpočte pre americkú armádu a argumentuje, že peniaze vynaložené do obrany národa majú svoje opodstatnenie.

Nedávny výskum tiež odhalil, že aj napriek hlbokej recesii vo svete, USA naďalej štedro dotuje nové zbrojenie. Bývalí armádni funkcionári i veteráni konštatujú, že americké invázie do krajín ako Irak a Afganistan nestáli za to.

Čo je možné za 1 bilión USD?

– Každý muž, žena a dieťa by v USA dostali na ruku 3 300 USD
– Vlastniť a prevádzkovať vesmírny program s ročným rozpočtom vo výške 20 mil. USD na najbližších 50 rokov (o 2 mil. USD ročne viac, než minie NASA)
– 5 574 136 štandardných amerických domov
– 40 816 326 automobilov strednej triedy
– Všetky deti tretieho sveta by boli vzdelané
– Vystačí na financovanie armády všetkých krajín NATO na jeden rok
– 103 rokov nepretržitej „prevádzky“ americkej federálnej vlády

Viac: Aktuality.sk

Zaslal: Pi november 18, 2011 10:01 pm Odpovedať s citátom
Hrdosť patrí do rozprávok
Lucia Javůrková napísal(a):
Vojny 20. storočia budú mať ešte dlho nad ľuďmi svoju moc – sú hmatateľným mementom, upomienkou na fakt, že na to, aby sa z civilizovaných ľudí stali zvery, stačí veľmi málo.

Na udalosti v Bosne v polovici 90. rokov sa dá pozerať z rôznych strán. Kniha Slavenky Drakulić Ako keby som tam nebola sa na ne pozerá očami ženy. Írska filmárka Juanita Wilson príbeh nakrútila so skvelou Natashou Petrović v hlavnej úlohe a výsledok sa bude uchádzať o Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Slovenská premiéra filmu bola dnes v piatok 18. novembra v rámci Stredoeurópskeho fóra o 16. h v bratislavskom KC Dunaj.

Viď aj: Stredoeurópske fórum

Zaslal: Št december 22, 2011 7:59 pm Odpovedať s citátom
Turecký premiér označil francúzsky zákon o genocíde Arménov za rasistický

Ankara 22. decembra (TASR) – Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes označil za „rasistický, diskriminačný a xenofóbny“ francúzsky zákon, ktorým sa popieranie genocídy Arménov v Osmanskej ríši stalo vo Francúzsku trestným činom. Podľa Erdogana ním Paríž otvoril rany, ktoré bude „ťažké zahojiť“.

Arménsko, podporované mnohými historikmi i západnými parlamentmi, tvrdí, že vojaci niekdajšej Osmanskej ríše zabili približne 1,5 milióna kresťanských Arménov, žijúcich na území dnešného východu Turecka.

Turecko odhaduje, že v bojoch po invázii ruskej armády v prvej svetovej vojne zahynulo 300.000 Arménov. Ich zabíjanie podľa Turecka nebolo systematické, preto nešlo o genocídu. O život prišlo aj porovnateľné množstvo tureckých moslimov, uvádza Ankara.

Zákon, podľa ktorého bude popieranie genocídy Arménov trestným činom, dnes schválila dolná komora francúzskeho parlamentu. Zákon ešte bude predložený hornej komore (Senát), kde sa o ňom bude diskutovať až v roku 2012.

Zaslal: Po február 13, 2012 6:18 pm Odpovedať s citátom
Severoatlantický vojenský pakt NATO je zodpovedný za zabitie ôsmich detí v Afganistane.

Afganský prezident Hámid Karzaj odsúdil letecký útok NATO, a nariadil jeho vyšetrenie.

To je ako boj Dávida s Goliášom, alebo ako vyšetrenie kauzy Gorila.

Zaslal: St marec 14, 2012 8:36 pm Odpovedať s citátom
Pravda napísal(a):
Medzinárodný trestný súd (ICC) uznal bývalého veliteľa konžských milícií Thomasa Lubangu vinným z vojnových zločinov za verbovanie detských vojakov v rokoch 2002 až 2003 počas občianskej vojny v Kongu.

Päťdesiatjedenročný vodca vzbúreneckého Zväzu konžských vlastencov (UPC) bol obžalovaný z toho, že od septembra 2002 do augusta 2003 vo východokonžskom dištrikte Ituri nasadzoval deti do bojov v rámci občianskeho konfliktu. Občianska vojna sa skončila po piatich rokoch v roku 2003. Vyžiadala si asi 60 000 obetí. Do radov povstalcov bolo počas nej podľa aktivistov zverbovaných viac ako 30 000 detí.

Lubanga verboval počas brutálnych etnických bojov deti už vo veku 11 rokov. Jeho vojaci ich násilne odoberali rodinám, chlapcov omámili a pod hrozbou násilia nútili bojovať, z dievčat sa stávali sexuálne otrokyne.

Zaslal: So marec 17, 2012 10:35 am Odpovedať s citátom
Na svete je identita vojaka, ktorý je zodpovedný za masakru v Afganistane

Robert Bales zastrelil 16 afganských civilistov.

Robert Bales je na fotografii vľavo.

Vojak podľa dostupných informácií odišiel v nedeľu 11. marca zo svojej základe v juhoafganskej provincii Kandahár, uprostred noci vtrhol do domov v dvoch blízkych dedinách a zastrelil v nich celkovo 16 vidiečanov, vrátane deviatich detí a troch žien.

Viac: Teraz.sk (TASR)

Zaslal: Pi marec 23, 2012 8:46 am Odpovedať s citátom
Na železničnej stanici v Poprade je výstava o holokauste

Návštevníci popradskej železničnej stanice si môžu v piatok (23. 3.) do 18.00 h pozrieť expozíciu o holokauste.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pripravila v spolupráci s Múzeom SNP pri príležitosti 70. výročia prvých transportov z Popradu do Osvienčimu expozíciu o holokauste na Slovensku.

Citácia:
„Je situovaná do dvoch vozňov, tzv. dobytčákov, identických s tými, ktoré sa používali pri deportáciách,“ uviedla hovorkyňa ZSSK Jana Grešnerová.

V prvom expozičnom vozni je zachytená história protižidovských opatrení po roku 1938 a ich vyvrcholenie v dvoch vlnách deportácií.

Citácia:
„Druhý vozeň je pocitový – prázdny, zariadený tak, ako bol počas deportácií,“ spresnila hovorkyňa.

Cieľom expozície je poskytnúť faktografické informácie o holokauste na Slovensku previazané na konkrétne ľudské osudy, a tak bezprostrednejšie odhaliť jeho pravú podstatu a dokumentovať jeho krutosť.

Viac: Teraz.sk

Zaslal: So marec 24, 2012 6:38 pm Odpovedať s citátom
Žena, ktorá prežila Osvienčim, spomínala na krutú minulosť

Pred 70 rokmi sa uskutočnil z Popradu do Osvienčimu prvý transport Židov. Hrôzy minulosti ožili v piatok vo vlaku, ktorý smeroval po rovnakej trase.

Edita Grosmanová sa po 70 rokoch opäť vrátila do koncentračného tábora v Osvienčime.

Viac: Webnoviny

Zaslal: So marec 24, 2012 7:45 pm Odpovedať s citátom
Srbsko si dnes pripomína 13 rokov od začiatku bombardovania vtedajšej Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) zo strany členských krajín NATO.

Bombardovanie bolo zločinom voči jednej krajine a národu, povedal Tadič.

Rozhodnutie o bombardovaní JZR padlo v roku 1999 prvýkrát v histórii bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN, pripomenul srbský spravodajský server RTS.

Príkaz na začatie vojenskej akcie proti suverénnemu štátu vydal americkému generálovi Wesleymu Clarkovi vtedajší generálny tajomník NATO Javier Solana.

TASR

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: