Obsah fóra Diskusne forum humanistov


Autor Správa

<  Aktuálne  ~  Štúr či Terézia?

Lemmy
Zaslal: Ne október 16, 2011 3:37 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7015 Bydlisko: Mám.
J. SLOTA: Chcieť deložovať národovca Ľudovíta Štúra kvôli Márii Terézii je choré

Bratislava 16. októbra (TASR) – Snaha Bratislavského okrášľovacieho spolku (BOS) dosiahnuť presunutie súsošia Štúrovci z bratislavského námestia Ľudovíta Štúra a jeho nahradenie replikou sochy Márie Terézie z konca 19. storočia je podľa predsedu SNS Jána Slotu „chorá“. Uviedol to pre TASR.
Ján Slota napísal(a):
„Som šokovaný, čo všetko dnes dokážu extrémistické sily navrhnúť. A že sa takými hlúposťami aj vôbec niekto vážne zaoberá. Dochádza u nás zrejme k oslabovaniu historickej pamäti a ohlupovaniu národa. Chcieť deložovať národovca Ľudovíta Štúra symbolom maďarizácie Máriou Teréziou je choré.“

Socha Márie Terézie bola v Bratislave na dnešnom námestí Ľudovíta Štúra postavená pri príležitosti tisíceho výročia príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny v roku 1897 a už v roku 1921 ju pročeskoslovensky orientovaní Bratislavčania rozbili.

Petíciu za umiestnenie repliky súsošia Márie Terézie na pôvodné miesto, ktorú inicioval Bratislavský okrášľovací spolok (BOS), podpísalo do 8. októbra viac ako 5 000 ľudí. Naopak, proti sa vyslovil bratislavský primátor Milan Ftáčnik, podľa ktorého nie je vhodné kvôli vystaveniu tejto sochy odstraňovať z námestia aktuálne súsošie Štúrovci. Podobné stanovisko poskytol pre TASR aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB).

SZPB v minulosti protestoval aj proti inštalovaniu sochy Jánosa Esterházyho v Košiciach, Slovenská národná strana však upozorňuje, že ďalší pomník tohto kontroverzného politika odhalili v Dunajskej Strede.

„Ide už o druhú sochu tomuto vojnovému zločincovi na území Slovenska – je to škandalózny jav, no neprekvapuje nás, že dosluhujúca vláda s takýmito aktivitami niekoľkých extrémistov ticho súhlasí,“ vyhlásil prvý podpredseda SNS Andrej Danko. „V súvislosti s pamätníkmi Esterházymu vyzývam samosprávy a kompetentných, aby sa zaoberali riešením tejto anomálie, ak nie sú zástancami stavania pamätníkov vojnovým zločincom na Slovensku,“ dodal Danko.

„V ostatných dňoch Slovensko navštívili z najvyšších predstaviteľov Maďarskej republiky prezident a minister zahraničných vecí. Tieto výlety maďarských politikov na územie Slovenska pôsobia, akoby si chodili pozerať a kontrolovať vlastné územie, o ktorého získaní dlhodobo snívajú. Verím, že Slovensko bude mať nasledujúcu vládu schopnú obhajovať naše národnoštátne záujmy a nebude kolaborovať s Maďarskom pri vytváraní ich kolónie na slovenskom území,“ uzavrel svoje stanovisko prvý podpredseda SNS.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.