Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Témou vedeckých diskusií je okrem záplav aj sucho

Lemmy
Zaslal: Št máj 19, 2011 1:46 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7149 Bydlisko: Mám.
VINNÉ: Témou vedeckých diskusií je okrem záplav napríklad problematika sucha

Vinné 19. mája (TASR) – Ústav hydrológie Slovenskej akadémie vied (ÚH SAV) zorganizoval v týchto dňoch pri Vinianskom jazere v okrese Michalovce medzinárodný seminár a odbornú konferenciu, ktoré sú zamerané na vplyv antropogénnej činnosti na vodné režimy nížinných území, ako aj problematiku vody v pôde. O týchto súvislostiach diskutujú na východe Slovenska spolu s vodohospodármi desiatky zástupcov vedeckých inštitúcií zo Slovenska, Poľska, Českej republiky a Ruskej federácie.

Pravidelná výmena poznatkov zástupcov viacerých krajín je podľa riaditeľky ÚH SAV Vlasty Štekauerovej veľmi dôležitá. „Každý pracuje vedecky v nejakej oblasti a rôznymi metódami. Je dobré, ak prichádzame k určitým záverom, spoločným postupom či metodikám, ktoré sú následne vhodné pre využitie v praxi,“ vysvetlila.

Podujatie organizuje v dňoch 17. až 19. mája ÚH SAV, detašované pracovisko v Michalovciach.

„Jednou z diskutovaných tém je vplyv antropogénnej čiže ľudskej aktivity na režim povrchových, pôdnych a podzemných vôd v nížinnom území, ale aj napríklad prejavy extrémov v hydrologických procesoch vyvolávajúcich povodne alebo sucho,“ konkretizovala Štekauerová.

V tejto súvislosti poznamenala, že sucho je rovnako ako problematika záplav často diskutovanou témou vedeckej verejnosti.

„Niektoré územia nám spolu s rastlinstvom môžu vysýchať a v niektorých prípadoch sú tieto dôsledky nereverzibilné, respektíve nevratné,“ konštatovala Štekauerová. Ako dodala, klimatické zmeny vo svete sú skôr prirodzené, „určite sú ale oblasti, kde im človek napomáha, v tomto prípade ide o spomínanú antropogénnu aktivitu,“ poznamenala.

V súvislosti s rizikom záplav je podľa riaditeľky ÚH SAV potrebná v praxi zvýšená prevencia zameraná napríklad na monitoring stavu hrádzí pri vodných tokoch. Problematiku povodní či sucha by mohla podľa jej slov do budúcna riešiť aj výstavba nových rezervoárov vody. „Je vhodné zamerať sa na tvorbu poldrov, ktoré by nahromadenú vodu zadržiavali a v prípade sucha postupne uvoľňovali,“ uzavrela Štekauerová.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.