Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Demokracia a RKC

robi
Zaslal: St marec 21, 2007 9:29 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Je cirkev je demokratická ale partokratická?
Ako sa volí biskup?
Kto hlasuje?
KBS?
Alebo kňazi?
Alebo veriaci?
Alebo kto?
Kedy príde demokracia aj do cirkvi?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St marec 21, 2007 12:02 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
Vôbec nerozumiem, o čom chceš diskutovať? Prečo by mali byť cirkvi vo všeobecnosti demokratickými? A takéto otázky sa týkajú členov daných organizácii, takže stačí, že aspoň takto som k tomu vyjadril. Pre mňa je dôležitejšie, prečo sa nedarí nemytologickým organizáciám zapojiť sa demokraticky do chodu štátu tak ako sa darí organizáciám ako sú cirkvi.

Zaslal: Št marec 22, 2007 8:32 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
Vôbec nerozumiem, o čom chceš diskutovať? Prečo by mali byť cirkvi vo všeobecnosti demokratickými? A takéto otázky sa týkajú členov daných organizácii, takže stačí, že aspoň takto som k tomu vyjadril. Pre mňa je dôležitejšie, prečo sa nedarí nemytologickým organizáciám zapojiť sa demokraticky do chodu štátu tak ako sa darí organizáciám ako sú cirkvi.

Keď štát financuje cirkev tak mal by určiť všeobecne záväzné pravidlá pre cirkvi. Vraví sa že ten rozkazuje kto platí oldomáš. Teda štát.
A štát by mal nariadiť zo zákona demokratickú voľbu farárov, dekanov, biskupov, arcibiskupov, kardinálov pápežských prelátov a tak podobne. V prípade že nechú poslúchnuť nech sa živia samy.
jedinacik
Zaslal: Pi marec 23, 2007 8:24 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 19 marec 2007 Príspevky: 13
to, aka je vnutorna struktura cirkvi by malo v prvom rade trapit tych, ktori su jej clenmi - apropo, preco ti ide len o katolicku cirkev?
1. podla jej ucenia je to spolocenstvo ludi zalozene Bohom - ma hierarchicku strukturu s demokratickymi prvkami
2. o akeho biskupa ide? ak diecezneho, tak spomedzi troch kandidatov, mena ktorych posle do Vatikanu tzv. presbyterska rada po smrti alebo odvolani biskupa toho zvoli papez, ktory ho vymenuje do spominanej funkcie - - ak ide o pomocneho biskupa, toho si zvoli diecezny biskup, potvrdit volbu ma vsak pravo znova iba papez, bez jeho suhlasu nemoze byt v katol. cirkvi nikto riadnym biskupom (na svete je v sucasnosti cca 5tisic biskupov)
3.) do volby biskupa priamo nezasahuju knazi ani Konferencia biskupov ani veriaci
4.) AKO SI, MILY ROBI, PREDSTAVUJES DEMOKRACIU V CIRKVI?
robi
Zaslal: Pi marec 23, 2007 9:11 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
jedinacik napísal(a):
to, aka je vnutorna struktura cirkvi by malo v prvom rade trapit tych, ktori su jej clenmi - apropo, preco ti ide len o katolicku cirkev?
1. podla jej ucenia je to spolocenstvo ludi zalozene Bohom - ma hierarchicku strukturu s demokratickymi prvkami
2. o akeho biskupa ide? ak diecezneho, tak spomedzi troch kandidatov, mena ktorych posle do Vatikanu tzv. presbyterska rada po smrti alebo odvolani biskupa toho zvoli papez, ktory ho vymenuje do spominanej funkcie - - ak ide o pomocneho biskupa, toho si zvoli diecezny biskup, potvrdit volbu ma vsak pravo znova iba papez, bez jeho suhlasu nemoze byt v katol. cirkvi nikto riadnym biskupom (na svete je v sucasnosti cca 5tisic biskupov)
3.) do volby biskupa priamo nezasahuju knazi ani Konferencia biskupov ani veriaci

Ako môže pápež zodpovedne poznať a zodpovedne vybrať z tisíciek ľudí?
To je ľudsky nemožné.
Musí jednoznačne ísť o protekcionárstvo, klientelizmus, kamarátičkárstvo.
jedinacik
Zaslal: Po marec 26, 2007 11:10 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 19 marec 2007 Príspevky: 13
robi napísal(a):
jedinacik napísal(a):

Ako môže pápež zodpovedne poznať a zodpovedne vybrať z tisíciek ľudí?
To je ľudsky nemožné.
Musí jednoznačne ísť o protekcionárstvo, klientelizmus, kamarátičkárstvo.

myslim, ze som ti dost podrobne opisal, ako funguje volba biskupa... inak, ak by si ho volili ludia, neslo by o protekciu, ved ako mozu vsetci veriaci v dieceze poznat nejakeho jedneho cloveka, ktoreho by mali volit?
-
nenapisal si, ako si predstavujes tu demokraciu v cirkvi, by ma to zaujimalo
Lemmy
Zaslal: Po marec 26, 2007 11:24 am Odpovedať s citátom
jedinacik napísal(a):
...demokraciu v cirkvi, by ma to zaujimalo
Prečo by sa mala totalitárna organizácia meniť? Súhlasím s Tebou, jedinacik, aký dôvod by mala mať nejaká totalitárna organizácia, aby sa zmenila na demokratickú inštitúciu? Veď tu ide o tradíciu. A cirkvi ako organizácie si vážia tradície.

Zaslal: Št marec 29, 2007 3:11 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 január 2007 Príspevky: 40 Bydlisko: blavakovo
ano, tradiciu.
dovodom vzniku Cirkvi je sirenie krestanstva.
naco ta debata a rozhorcenie ohladne nedemokratickosti v Cirkvi?

robi
Zaslal: Št marec 29, 2007 4:54 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
mint napísal(a):
ano, tradiciu.
dovodom vzniku Cirkvi je sirenie krestanstva.
naco ta debata a rozhorcenie ohladne nedemokratickosti v Cirkvi?

NIE TO NIE JE PRAVDA!!!!
Povinnosťou cirkvi je robiť lásku k blížnemu a to demokratickým spôsobom.
Lemmy
Zaslal: Št marec 29, 2007 10:03 pm Odpovedať s citátom
robi napísal(a):
Ale Mint nemyslela Ateistickú cirkev neveriacich. Very Happy O chvíľu tu budeme mať zmätok, ak budeme používať jedno slovo "cirkev" aj pre Rímsko-katolícku cirkev, aj pre Ateistickú cirkev neveriacich. Teraz by ma zaujímalo, Robi, na ktorú si myslel Ty?

Alebo možno aj úplne inú cirkev. Laughing

Zaslal: Pi marec 30, 2007 9:29 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 január 2007 Príspevky: 40 Bydlisko: blavakovo
Citácia:
NIE TO NIE JE PRAVDA!!!!

Cirkev je nastroj na sirenie krestanstva. to je jej ciel. nic ine v tom nehladaj.
sirenie lasky k bliznemu mozno je ich povinnost ale ta vyplyva z ich vlastnych povedzme "vnutornych smernic".
laska k bliznemu a pochopenie vsetko je fajn, ale to konci v momente ked mate iny nazor ako oni. nevedia a nechcu inakost akceptovat.

chcem sa opytat: ako si predstavujes sirenie lasky demokratickym sposobom? Razz

Lemmy
Zaslal: Pi marec 30, 2007 9:45 am Odpovedať s citátom
mint napísal(a):
chcem sa opytat: ako si predstavujes sirenie lasky demokratickym sposobom? Razz
Aj hnutie hippies (deti kvetov) na tom skrachovalo.

Zaslal: Ut apríl 24, 2007 12:34 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 163
Katolícka cirkev nikdy nebola, nie je a nebude demokratická. Vznikla vo feudalizme a feudálne prvky v nej ostali zachované dodnes. Ak to nevadí tým dvom miliardam veriacim, mne ako ateistke najmenej.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: