Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Juraj Herz: Som ateista

Lemmy
Zaslal: Pi február 04, 2011 4:15 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Juraj Herz napísal(a):
Som jeden z mála, ktorý má pri posteli bibliu, a taktiež ju číta. A celkom ma desí. Kam sa hrabe ktorýkoľvek horor na Starý zákon. A ten najkrutejší a najnezmieriteľnejší tam je Boh. A takého prevzali kresťania.

Zaslal: So február 05, 2011 1:49 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Juraj Herz napísal(a):
Som jeden z mála, ktorý má pri posteli bibliu, a taktiež ju číta. A celkom ma desí. Kam sa hrabe ktorýkoľvek horor na Starý zákon. A ten najkrutejší a najnezmieriteľnejší tam je Boh. A takého prevzali kresťania.

Určite nie je jediný kto sa dopracoval k takému záveru, aj keď v jeho prípade je to o to zvláštnejšie že z toho čo píše vyplýva že sám bol obeťou tých ktorí v tomto bode s ním súhlasilli.
W.Busch (ev.farár, rovnako ako J.Herz nacistami väznený) v knihe Spoveď pri Verdune napísal(a):
„Ale keď sa Hitler dostal k moci, vyšlo najavo to, čo mnohí prehliadali: pozitívne kresťanstvo je to isté, čo nacionalizmus. V tom istom čase sa začal boj proti Biblii. Najmä Starý zákon sa dostal do krížovej paľby. Všade sme počuli a čítali: „No áno, Nový zákon môžeme ešte nechať nejaký krátky čas v platnosti, pretože učí o Bohu lásky. Je len treba vyčistiť listy Žida Pavla. V tých je príliš cítiť ducha starého Zákona. Ale starý zákon –och to je strašná kniha, špinavá kniha, hrôzostrašná kniha! V tej hovorí židovsko-púštny boh pomsty.“
Der Stürmer, 44; Oktober 1936 napísal(a):
"Duchu ktorý hovorí z tejto knihy [Starej Zmluvy] nemecká mládež nerozumie."(Den Geist, der aus dem Buche spricht, Versteht die deutsche Jugend nicht).
Zdá sa, že nielen táto mládež...
Inak mne to až také zvláštne nepripadá že ho Biblia desí. Ak sa tam píše niečo takéto:
Evanjelium podľa Matúša, 19. kapitola napísal(a):
3 Pristúpili k Nemu farizeji a pokúšali Ho: Či je dovolené prepustiť manželku pre akúkoľvek príčinu? 4 Odpovedal: Či ste nečítali, že Stvoriteľ stvoril ich od počiatku ako muža a ženu? 5 A riekol: Preto opustí človek otca i matku a pripojí sa k manželke, i budú dvaja jedno telo, 6 takže už nie sú dve telá, ale jedno. Čo teda Boh spojil, človek nerozlučuj! 7 Povedali Mu: A tak prečo Mojžiš prikázal dať priepustný list a prepustiť [ju]? 8 Odpovedal im: Mojžiš vám dovolil prepúšťať manželky pre tvrdosť vášho srdca, ale od počiatku nebolo tak. 9 Hovorím vám: Kto by si prepustil ženu - ak len nie pre smilstvo - a vzal by si inú, cudzoloží [a kto si prepustenú vezme, cudzoloží].
tak sa to od človeka praktizujúceho niečo takéto:
Citácia:
Po 23 letech si jeho o 26 let mladší manželka Tereza i on našli někoho jiného. ... Tereza Pokorná je vaše druhá manželka, že?
S první manželkou jsem se seznámil na vysoké škole, bylo mi jednadvacet. Tři roky jsme spolu chodili a než jsem měl jít na vojnu, tak jsme se vzali. Když jsem přišel z vojny, narodil se mi syn. Dokud jsem hrál v Semaforu nebo dělal na Barrandově asistenta, bylo to mezi námi dobré. Když jsem začal točit samostatně a stal se takříkajíc generálem, začaly mezi námi neshody. Čekal jsem, až syn dostuduje, a ukončil jsem to. To už jsem taky poznal Terezku.

a namiereného nenechať sa premeniť obnovením mysle o ktorom píše Biblia dá celkom logicky očakávať... „začaly mezi námi neshody“ „Když jsem začal točit samostatně a stal se takříkajíc generálem“ totiž nie je presne to čo Biblia opisuje ako „ak len nie pre smilstvo“, ale nechcem mu krivdiť, môžem sa mýliť, s takými vecami človek zväčša nejde na bubon...
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scirocco
Zaslal: So február 05, 2011 9:32 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
[quote="AntropologickaKonstanta"]tak sa to od človeka praktizujúceho niečo takéto:
Citácia:
Po 23 letech si jeho o 26 let mladší manželka Tereza i on našli někoho jiného...

No, chcel by som si aj ja v 75 rokoch, v plnom pracovnom vyťažení, nájsť čas na novú frajerku, namiesto tej o 26 rokov mladšej. Smile Smile

Juraj Hertz je výnimočný človek, aj v tomto, ale samozrejme nie kvôli tomuto.
Apologet
Zaslal: Ne apríl 17, 2011 10:16 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 17 apríl 2011 Príspevky: 1 Bydlisko: Slovakia (Slovak Republic)
Dovolím si takto opozdene reagovať na príspevok v úvode. Súhlasím s tým, že je to krvák. Žiaľ naše dejiny sú také. A Boh koná v našich dejinách. Ale niečo iné chcem pridať k tejto téme. Moja otázka k téme znie bol Boh krutý? alebo bol Boh spravodlivý?
Prečítajte si v Piatej knihe Mojžišovej kapitoly 28 a 29. Kde sa píše o zmluve. O požehnaní ak ju budú dodržovať a o prekliatí ak ju dodržovať nebudú.
Takže je Boh krutý? Myslím, že nie? Je Boh ten ktorý poruší svoj sľub zmluvu? On si za svojím slovom stojí. Kto by chcel mať Boha ktorý si nestojí za svojím? Aj keď to znamenalo prekliatie. A na druhej strane rovnako by ju dodržoval keby mal požehnávať. Veď taká bola dohoda.
scirocco
Zaslal: Ne apríl 17, 2011 1:30 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Apologet napísal(a):
Bol Boh krutý? alebo bol Boh spravodlivý?

Boh nebol krutý, ani nespravodlivý, lebo nebol nijaký. Len si ho vymysleli pisatelia biblie. Tí mali zjavne patologické sadistické sklony, ako o tom svedčí celý starý zákon.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: