Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Príbeh Natálky

Lemmy
Zaslal: Ut január 11, 2011 11:16 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6822 Bydlisko: Mám.
Fedor Gál na svojej stránke oznamuje, že ku koncu roka 2010 bola spustená nová stránka Príbeh Natálky.
Fedor Gál napísal(a):
Mala necelé dva roky, keď jednej noci na posteľ, kde spala, vletela zápalná fľaša. Osemdesiat percent spáleného tela, mesiace v kóme a umelom spánku, desiatky ťažkých operácií. Prežila. Bol to zámerný a premyslený útok. Útok na domácnosť, kde žila nič netušiaca rodina, vrátane štyroch malých dievčat. Útok, ktorý podľa obžaloby spáchali z rasistických dôvodov mladí neonacisti. Útok z čírej nenávisti.

Po mnohých mesiacoch v nemocnici sa Natálka učí všetko od začiatku – chodiť, hovoriť, smiať sa. Zatiaľ netuší, čo ju čaká. Bude iná nielen svojim rómstvom. Jej tvár, telo, psychika budú navždy poznačené. Pred smrťou ju zachránili lekári, láska rodičov, sestier a mnoho dobrých ľudí.

Jedného dňa však bude musieť z domova vyjsť. Mala by vedieť, že sme tu.

Tento text píšem v lete 2010. S Martinom Hanzlíčkom máme za sebou už niečo cez pol roka práce na projekte „Pre Natálku“. Spolu s nami sú psychiater Peter Pöthe, psychológ Přemysl Mikoláš, zmocnenec rodiny pred súdom Markus Pape, Lucia Piussi s kapelou Živé kvety, Kumar Vishwanathan, vždy pripravený a ochotný pomáhať, ľudia z Českej televízie a Českého rozhlasu, ktorí nám umožnili osloviť verejnosť cez vplyvné médium, fotograf Miro Švolík, priatelia z komunity pražského kostola U Salvátora, deti z Jedličkovho ústavu, Rudo Dzurko, ktorý svojim neopakovateľným spôsobom namaľoval obraz „Horiaci dom“, autori Natálkiných webových stránok Jirka Pětvaldský a Milan Nedvěd. A mnoho ďalších.

Stretnutie s Natálkou, Aničkou, Pavlom, Kristínkou, Kornéliou, Pavlínkou a ďalšími členmi Natálkinej rodiny bolo pre nás všetkých dôležité. Tu nejde len o Natálku. Ide o to, kde a ako budeme žiť všetci.

Zaslal: St január 12, 2011 12:14 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6822 Bydlisko: Mám.
Na stránke sú dve sekcie: videá a texty.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: