Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  "Skutočný" humanizmus

svaty_certisko
Zaslal: St december 29, 2010 11:04 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
alebo POZITÍVNY HUMANIZMUS

Pár slov sa tu už o tom napísalo, ale dovoľte mi doplniť načatú myšlinku.

Pozitívny humanizmus, chápem v zmysle položenia evolučných hodnôt v smere jednotlivca. Vychádzajúc z tradičného poňatia humanizmu, ktorý v pozitívnom zmysle vyzdvihuje sebarozvíjajúce predpoklady subjektu, v chápaní evolúcie jednotlivca.

Súčasťou ideí pozitívneho humanizmu by teda mal byť sebarozvoj, ktorý je zameraný najmä na napredovanie človeka - subjektu v rovinách umu a v určitej miere aj tela. Predstava sa vynára v rozumení smerovania k osobnej vyspelosti, uvedomelosti a poznaniu, spojená so starostlivosťou o seba ako fyzickej osoby.

Svetonázor pozitívneho humanizmu odmieta, smerom k sebe, involúciu a stagnáciu, pokiaľ nie je jednotlivec okolnosťami donútený konať inak.

Pojmovo sa myslí rovnako ako v zmysle pozitívny - kladne orientovaný, tak aj pozitívny - skutočný, smerujúci k ozajstným, neabstraktným hodnotám.

....

Bol by som rád, keby ste sa k týmto myšlienkam vyjadrili a chápali ich ako akýsi upgrade k bežnému chápaniu humanizmu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Št december 30, 2010 6:43 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
svaty_certisko napísal(a):
skutočný, smerujúci k ozajstným, neabstraktným hodnotám… k bežnému chápaniu humanizmu

Ktoré sú abstraktné hodnoty? Ak sú neabstraktné hodnoty ozajstné, sú potom abstraktné hodnoty neozajstné? A aké je bežné chápanie humanizmu? (V zmysle, ktoré máš na mysli. Na ktoré bežné chápanie bežne myslíš?)

Také sú moje prvé myšlienky, aké mi prišli na um pri čítaní. Dám prednosť najprv vyjasneniu pojmov, mne to totiž zatiaľ nič nehovorí, takže ak sa chcem zapojiť do takej diskusie, mal by som takým vetám nejako lepšie rozumieť. Zatiaľ pri čítaní nemám jasno, že o aké hodnoty ide.

Napríklad kedysi som sa narodil, a odvtedy postupne naberám nové a novšie informácie o svete. Rôzne. A učím sa im nielen rozumieť, ale aj ich triediť. Nie každá informácia, myšlienka, znalosť, čo získam, má nejaký zmysel. Sú aj nezmyselné. Takže tým, že sa ľudia vzdelávajú, učia sa, to podľa mňa spĺňa tú požiadavku evolučnej hodnoty v smere jednotlivca, či nie? Však tým, že sa čosi nové učíme, sa vyvíjame. Ale naučiť sa dá aj kradnúť. Takže nie všetko budeme chápať ako čosi kladné, pozitívne. A dá sa aj naučiť odolávať možnosti čosi ukradnúť. Teraz nedávno dávali v správach, že ktosi vyberal z bankomatu peniaze, a odišiel skôr ako si vybral peniaze. Ďalšia osoba ich však nenechala pre vlastný úžitok, ale nahlásila to… a nakoniec sa spomínané peniaze dostali k majiteľovi.

Z pohľadu pozitívneho humanizmu je skutok (vrátenie peňazí, neponechanie si cudzích, resp. nájdených peňazí) u daného jednotlivca pozitívom, či negatívom?

Zaslal: Št december 30, 2010 8:32 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Bol by som rád, keby ste sa k týmto myšlienkam vyjadrili a chápali ich ako akýsi upgrade k bežnému chápaniu humanizmu.

Nehnevaj sa, ale je to len blábol. Slová bez obsahu. Smile
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
svaty_certisko
Zaslal: Pi december 31, 2010 12:00 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Hmmm...

Moje vety sú smerované na všeobecnú rovinu.

Ak mám preisť na niečo konkrétnejšie vychádzal by som najmä so spomínanej osobnej evolúcie.

Lemmy, čo sa týka spomenutých slov, čo si mi vytkol, uznávam, že to nebolo celkom v zmysle toho čo som chcel reálne napísť.
Citácia:
Ktoré sú abstraktné hodnoty? Ak sú neabstraktné hodnoty ozajstné, sú potom abstraktné hodnoty neozajstné? A aké je bežné chápanie humanizmu?

Samozrejme, nechce sa mi púšťať do siahlodlhej polemiky, že môj názor v danom zmysle je správny, alebo nie. Nepripadá mi to až tak podstatné k téme.

Podstatu vidím v spomínanom evolučnom smerovaní jednotlivca v opozite k jeho involúcii a stagnácii. Prirodzene mi tu "vyskakuje" slovo vedome, ktoré by malo byť však v tomto prípade pomerne významné.

Pozitívny humanizus by mal teda zlučovať tradičný humanizmu spolu s osobnou a vedomou evolúciou jednotlivca. Okrem prijatia myšlienok humanizmu sa teda od indivídua očakáva aj kladný prístup k vedomému, celoživotnému sebazdokonaľovaniu a v rámci možností sa vyhýbať procesaom involúcie a stagnácie.

Lemmy načrtol, že evolúcia jednotlivca je prirodzená už od narodenia. Samozrejme, prirodzene sa na každého niečo "lepí" a život predstavuje dynamickú štruktúru. Metaforicky povedané, že sa plavíme po prúde a každým okamžikom sme ďalej. Tu však chýba spomenutý výraz vedomo, ktorý je kľúčový pre chápanie osobnej evolúcie. Znova, metaforicky je vedomá osobná evolúcia niečo ako veslo, ktoré jedincovi v prúde pomáha udržiavať smerovanie aj rýchlosť.

Neviem, do akej miery som vás týmito tézami zaujal, ale myslím, že myšlienka pozitívneho humanizmu je humanistom pomerne blízka z dôvodu, že mnohí pôsobia vzdelane a mám dojem, že majú tendencie k sebarozvoju a túžby po poznaní.

A mám ešte.... za 1 minútu bude Silvestra a následne nový rok. Želám teda všetkým, aby ste to tých pár hodín ešte vydržali a v novom roku optimisticky hľadeli do budúcnosti. Všetko dobré želá SC.
scirocco
Zaslal: Pi december 31, 2010 7:56 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
spomínanej osobnej evolúcie

"Osobná evolúcia" je práve ten najmarkantnejší nezmysel. Jeden organizmus nemôže evolúcii podliehať. Evolúcia sa týka mnoho organizmov, celých druhov.

Inak aj tebe čertisko veselý Silvester a všetko dobré do Nového roku 2011!
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi december 31, 2010 9:22 am Odpovedať s citátom
Neviem, do akej miery som vás týmito tézami zaujal, ale myslím, že myšlienka pozitívneho humanizmu je humanistom pomerne blízka z dôvodu, že mnohí pôsobia vzdelane a mám dojem, že majú tendencie k sebarozvoju a túžby po poznaní.

Ono to môže byť aj málo platné, že niektorým ľuďom (v tomto prípade niektorým humanistom) sú takéto myšlienky blízke, keď celkovo ľuďom (v tomto prípade mnohým ne-humanistom; treba si všímať ako toto slovo ne-humanista bije do očí nehumanistom) je aj taký „bežný humanizmus“ cudzí. Ak poviem bežne, že som humanista, tak mnoho ľudí gúľa očami, že: „a to čo“?

O nejakom „vyššom leveli“ pri humanizme by som radšej hovoril, až sa udomácni aj „bežný“ humanizmus. Chcem tým povedať, že takéto myšlienky môžu byť pomerne blízke niekoľkým jedincom-humanistom, ale nezovšeobecňoval by som to na nejakú pomerne veľkú množinu humanistov.

V máji bude sčítanie ľudu. Koľko ľudí si pri sčítaní uvedomí, že sú „kto“? Koľko ľudí bude aspoň bežných humanistov? Ja budem úplne spokojný, ak len budú bežní. Budem úplne spokojný. Až budem bežne stretávať bežných humanistov, až to bude bežné, že sú aj na svete humanisti, budem spokojnejší.

Zaslal: Pi december 31, 2010 9:48 am Odpovedať s citátom
Máme bežné pojmy: osobný rozvoj, pozitívne myslenie, zdokonaľovanie seba samého, schopnosť pracovať sám na sebe, celoživotné vzdelávanie…

Čítam vetu:
Príležitosť.net napísal(a):
Človek sa potrebuje neustále vzdelávať, avšak nápor informácií je príliš veľký na to, aby stíhal všetko.

Ale popri vzdelávaní sa musí aj naučiť triediť informácie, aby vedel rozpoznať, posúdiť, či nejaká kniha (súbor myšlienok) je aj naozaj inšpirujúcou knihou. Taká kniha môže mať aj opačný, demotivačný účinok.

Raz sa opýtala televízna redaktorka jedného humanistu v besede, že: A Vy máte aký svetonázor? Odpovedal stručne: Mám vedecký svetonázor. Na čo redaktorka reagovala údivom: A to je aký svetonázor?

S tým istým údivom sa aj ja často stretávam, ak poviem, že som humanista, a to si neviem predstaviť, aký zmätok by u takých ľudí zavládol, keby sa stretli s niekým, kto má ako svetonázor pozitívny humanizmus. Hádam ako prvé by ich napadlo, že existuje aj negatívny humanizmus ako svetonázor. Alebo že tých svetonázorových smerov u humanistov je viacero, a niektoré sú negatívne, a iné pozitívne. Či ako? Rolling Eyes

Prečo o tom hovorím? Pretože je fajn diskutovať o nejakom variante pri humanizme, pokojne sa o tom môžeme zhovárať, o tom pozitívnom humanizme, len treba aj brať do úvahy udivujúcich pocestných. Pocestných ako spomínaná televízna redaktorka, ktorá nemala ani za mak vedomostí o tom, čo sa môže chápať pod pojmom „vedecký svetonázor“.

Zato, ak predošlý rečník povedal tej televíznej redaktorke, že má „kresťanský svetonázor“, tak hneď vedela, o čom je reč. Iste by redaktorka vedela aj, čo je „islamský svetonázor“. Takže ja som skromný, a zatiaľ staviam na tom, že u ľudí je potrebné udomácniť aspoň základné pojmy, aby vedeli, čo aspoň znamená „mať ako svetonázor humanizmus“, „byť humanistom“… a po udomácnení, až to bude ozaj bežné (lebo to bežné vôbec nie je!), bude zaujímavá pre laikov aj diskusia o pozitívnom humanizme (ak sa medzičasom neosvojí, že ide len o balast).

Zaslal: Ne január 02, 2011 9:27 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
sirocco
Ako som napísal pojem evolúcia v osobnom zmysle. Evolúcia, involúcia, stagnácia, sú pojmy bežne používané v odbornej praxi aj teórii. V užšom zmysle sa používa pojem evolúcia ako teória prirodzeného vývoja. Tento názov je však už sám o sebe prevzatý s angl. evolve v zmysle vyvýjať sa, prenesene napredovať.

...........

Lemmy
Osobné napredovanie zakotvené v svetonázore predstavuje pomerne významný prvok pre jednotlivca. Ak sa chce s týmto jedinec stotožniť je nútený prijať skutočnosť, že sa chce v svojom živote úprimne pohybovať v smere dopredu a to najmä, myslené, vo vedomostnej rovine. Ako som písal vyžaduje to nielen povrchné stotožnenie, ale ja uvedomelosť, že práve toto svetonázorové smerovanie je pre jedinca správne. Súčasťou je aj odmietanie spomínanej osobnej involúcie a stagnácie. Jedinec by mal pristupovať k týmto veciam uvedomelo, tak aby nielen prehlasoval, že pozitívny humanizmus je jeho svetonázor, ale aj konal. Práve aktívna zložka je tu významným elementom. Humanizmus ako taký nemá aktívne fragmenty zamerané na jednotlivca.

Ťažko teraz rozoberať praktickú zložku tohoto svetonázora. Hrubý teoretický opis by mohol predstaviť denné dbanie na jeho zásady, napríklad v podobe intelektuálnej obrody, fyzického udržiavania sa. Ako som vyšie napísal nejedná sa o pasívne prijatie myšlienok, ale dôležitý je práve aktívny, priam denný prístup k svetonázorovým ideám.

Osobná evolúcia spočíva v uvedomelej ceste smerom k zdokonaľovaniu, alebo prinajmenšom vyhnutiu sa involučným procesom u jednotlivca. Samozreme, v žiadnom prípade to nie je vylúčenie tých, ktorí sa z nejakých dôvodov nemôžu evolučne rozvíjať. Mám na mysli rôzne hendikepovaných, chorých. Aj tí môžu robiť dosť v smere osobnej evolúcie. Dôležité je, že tu vôbec neide o výsledok, cieľ, ale o smerovanie a myšlienkové "naladenie" v prospech ideí pozitívneho humanizmu.

.......

To o čom tu diskutujeme, nie je nejako záväzné. Je to najmä myšlienka, ktorá by mohla, v určitom zmysle, aj spopularizovať humanizmus ako taký, ktorý je aj tak prirodzene centrovaný na človeka. V zmysle tézy, ktorú tu prezentujem, je podnetné aj zamyslenie sa nad sebou. Myslím, že tieto myšlienky nebudú oslovovať práve toho, kto má životný štýl väčšinou zameraný na osobnú involúciu, či skôr stagnáciu.

Naposledy upravil svaty_certisko dňa Ne január 02, 2011 9:43 pm, celkom upravené 1 krát.
Lemmy
Zaslal: Ne január 02, 2011 9:42 pm Odpovedať s citátom
Humanizmus ako taký nemá aktívne fragmenty zamerané na jednotlivca.

A pri akom svetonázore sú?

Zaslal: St január 05, 2011 3:07 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy:

Vzhľadom na to, že nevlastním príručku čo len najznámejších svetonázorov, nie je mi ľahké odpovedať.

Ty si osobne myslíš, že tie rôzne miliardové variácie svtonázorov majú výlučne len pasívnu tj. mysliacu zložku? A čo konatívna, tá tu nefiguruje?

Drvivá väčšina známich svetonázorov má aj konatívnu zložku. Napríklad si spomenul ten kresťanský. V prikázaniach stojí: "Nebudeš vyznávať iného boha...", prenesene "budeš vyznávať mňa" - a to je už konatívna zložka.

Svetonázor bez konatívnej zložky: Jednotkivec si môže len nepriamo dedukovať ako jeho správanie súvisí s daným svetonázorom.

Pozitívny humanizmus sa snaží podať štruktúru konatívnej zložky. To, že tieto pojmy nie sú známe, je prirodzené a možno aj upadnú do zabudnutia.
Zatiaľ otázku pozitívneho humanizmu riešime len tu na fóre... Čo bude časom sa uvidí.
qedisk
Zaslal: Ut január 11, 2011 7:55 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 január 2009 Príspevky: 79 Bydlisko: Brno
...

Dobry pojem: konativna zlozka. Kazda ideologia je tu preto, aby sa aplikovala. Falosne ideologie nebyvaju vymyslene pre nic za nic, ale vzdy preto, aby nejaka skupina A(lf) mohla (ekonomicky) parazitovat na nejakej skupine B(et).

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: