Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Klimatické zmeny

Lemmy
Zaslal: Po december 27, 2010 6:29 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6196 Bydlisko: Mám.
Zmeny klímy zvýšili prenikanie inváznych druhov do hôr

Ľahšie prenikanie inváznych druhov do horských oblastí, ktoré boli dosiaľ v porovnaní s nížinami od dopadov rastlinných invázií relatívne ušetrené, môže mať podľa Petra Pyška z Botanického ústavu Akadémie vied ČR závažné hospodárske dôsledky. „V týchto oblastiach naviac leží rad zbytkov relatívne nenarušených ekosystémov, ktoré môžu byť v súvislosti s otepľovaním v budúcnosti stále viac ohrozené biologickými inváziami,“ varoval.

České noviny

Zaslal: Pi február 10, 2012 9:25 pm Odpovedať s citátom
S predošlým príspevkom to nesúvisí, ale tiež sa tu hovorí o zmenách na planéte. Zaujal ma tento článok:

Na budúcom supertkontinente Amázia bude polárna zima

O päťdesiat až dvesto miliónov rokov sa všetky kontinenty stretnú na jednom veľkom zhromaždení okolo severného pólu a vytvoria tak nový superkontinent. To je výsledok modelovania pomalého pohybu jednotlivých kontinentov počas najbližších desiatok miliónov rokov, informuje žurnál Nature.

Viac sa dočítate v denníku Pravda.

Zaslal: Št august 16, 2012 3:00 pm Odpovedať s citátom
Svet vo svojej terajšej podobe môže do roku 2100 prestať existovať, vyplýva z novej medzinárodnej vedeckej štúdie, pod ktorú sa podpísalo viac ako dvadsať vedcov. Príčinou skazy biologický kolaps spôsobia podľa nich nezvratné zmeny, ktoré človek vyvolal v ekosystéme planéty, napísal francúzsky denník Les Echos.

Viac: Koniec sveta sa blíži, príde vraj najneskôr v roku 2100

Zaslal: Št november 16, 2017 9:20 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 720
Lemmy napísal(a):
Svet vo svojej terajšej podobe môže do roku 2100 prestať existovať, vyplýva z novej medzinárodnej vedeckej štúdie, pod ktorú sa podpísalo viac ako dvadsať vedcov. Príčinou skazy biologický kolaps spôsobia podľa nich nezvratné zmeny, ktoré človek vyvolal v ekosystéme planéty, napísal francúzsky denník Les Echos.

Viac: Koniec sveta sa blíži, príde vraj najneskôr v roku 2100

2100, Je to pravdivá správa, alebo hoax? Veď už v mnohých prípadoch sa ukázalo, ako boli vedecké štúdie platené koncernmi, len aby dosiahli nejaký cieľ. Ktorý vedec napísal vyhovujúcu štúdiu, mal prostriedky, dobré miestečko, kto kritizoval, vyletel von oknom raketovým tempom.
Prebieha klimatická konferencia a ja sledujem, že vodu kážu a víno pijú. Politici sa prevážajú v najdrahších limuzínach, ktoré majú spotrebu menších tankov, žijú si v prepychu vo svojich veľkých vilách a mnohých letných a zimných sídlach, užívajú si dovolenky po celom svete. Schvaľujú miliardové balíky na zbrojenie a vojny. Neváhali by ani troška pripiecť svetu atómovými bombami. Je to totálne pokrytecké správanie. Dá sa týmto ľuďom veriť, že aj tieto klimatické zákony nerobia len pre ďalší zisk? Ktovie, či stovky požiarov, ktoré boli založené nie prvé leto, aby ovplyvnili obsah CO2 v atmosfére neboli založené úmyselne? Áno, ľudstvo sa musí uskromniť, ale politici by mal ísť pozitívnym príkladom, nie negatívnym. Oni ale možno špekulujú obmedziť energetické kapacity len kvôli tomu, aby sa nabalili. Totiž ak nebude dostatok energií, raketovo vyskočí ich cena a kto na to doplatí? Politici hovoria, aby sa ľudia viac množili, že nebude udržateľný rozvoj, nebude na dôchodky. Opäť opak toho, čo by sa malo robiť, pretože za nedostatkom sa väčšinou skrýva zvýšený dopyt. Teda aj regulácia populácie môže veľa s klimatickými zmenami spraviť, to však každý politik zatĺka, pretože keby bolo menej ľudí v jeho štáte, tak by mal menšiu moc. Preto im radšej povie, aby sa množili, ako zajace.

Zaslal: Št november 16, 2017 11:31 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
2100, Je to pravdivá správa, alebo hoax?

Pýtaš sa z hlúposti? Ako môže byť prognóza o budúcnosti pravdivá? A prečo si namýšľaš, že to je hoax?

V žiadnom prípade, ani jedno, ani druhé.

Nauč sa lepšie čítať. Tam sú slová ako môže, vraj.

Ide o zamyslenie nad tým, ako dnes žijeme. Či svojím konaním nespôsobíme úpadok, zánik civilizácie. Je posledný nosorožec, ktorého som spomenul. Posledný. Zabili sme všetkých, okrem neho. Uvedomujú si vôbec ľudia, čo spôsobujú? Aké následky? Živočíchy kántrime, lesy kántrime, a raz sa potomkovia zobudia v púšti. Nedbáme na vodu, moria sú niekde tak znečistené, že tam už nie je život. Mŕtve oblasti sú v mori. Toto sú fakty, svedectvá našej doby. Taká je pravda. Tá správa je o nás. S predstavou, ako to môže ďalej zájsť.

Zaslal: Št november 16, 2017 3:36 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 720
Lemmy napísal(a):
Uvedomujú si vôbec ľudia, čo spôsobujú? Aké následky? Tá správa je o nás. S predstavou, ako to môže ďalej zájsť.

Mnohí politici sa správajú tak, že im záleží len na vlastnom národe. Osud ľudstva ich netrápi. Náš národ na prvom mieste, celé ľudstvo na poslednom. Je to krátkozraké, ale kto to vysvetlí krátkozrakému?
Je to smutné, ako miznú rôzne živočíšne druhy a to sme niektoré ešte ani nezbadali, že existujú a už je po nich.
Včera som videl jeden dokument o klíme, kde sa muž z Afriky sťažoval, že sa nevládze uživiť veľa svojich detí a preto vysušujú močiare, klčujú pralesy. Každý chce viac a viac. Klimatické zmeny sú zrkadlom stúpajúcej ľudskej nenásytnosti a agresivity. Koľko tepla a zničeného prostredia vyvinie jedna vojna napr. V Iraku? Aj tam nepriamo zabili toho posledného nosorožca ľudia túžiaci po svetovláde, ktorí nahromadili svojím lumpen „priemyslom“ obrovské prostriedky. Povrchný pohľad nenapovie, kto vytvára emisie, pretože lumpen „priemysel“ kde patria napr. daňové raje, banky zdanlivo nič neemituje. Ľudia naivne vidia len smradiace komíny uhoľných elektrární, ale ich produkovaná elektrina je im už čistá a žerú ju plnými sústami. Krajiny s teplou klímou radi kričia, zastavte ťažbu uhlia, ale že je u nich daňový raj, ktorý parazituje na iných, to už nikto nevidí. Za tie ušlé prostriedky totiž mohli mať mnohí napr. slnečné kolektory. Čína vyrába tieto veľmi lacno, ale Únia im bráni v ich dovoze. Dokonca boli ochotní ich dovážať za tretinovú cenu, tak kto je tu pokrytec? Prečo nezlacnejú tieto kolektory, veď ľudstvu sa to mnohonásobne vráti, keby si ich viacej domácností zabudovalo. To by sa ale monopolom znížili zisky. Keby boli ľudia sebestační a neboli odkázaní na ich stále sa zvyšujúce ceny energií, keď človek pri pohľade na faktúru el. si myslí, že mu tam už zarátali aj veľkosť topánok. Páni z E.Ú. nadšene podporujú zastavenie ťažby uhlia a následne bránia dovozu kolektorov. Neschopní politici, ktorí nevedia, aké má byť správne poradie krokov. Najskôr totiž zabezpečím pre ľudí zdroje, alebo vytvorím podmienky, aby bolo možné menej energie spotrebúvať a až potom zastavím ťažbu. Pri týchto klimatických konferenciách sa veľa hovorí o peniazoch, kto komu má platiť. Mnohí nadšene tlieskajú, pretože oni budú len profitovať. Nuž nepodporoval by niekto sankcie, ktoré potečú jemu do vrecka?

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: