Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Maďarsko a Orbán

Lemmy
Zaslal: Ut december 21, 2010 11:50 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
Tu, za chrbtom sa nám črtá nový diktátor. Dúfam, že naši politici si z maďarského parlamentarizmu nevezmú príklad. Snahy, ako umlčiavať ľudí zo strany mocných, lebo sa obávajú kritiky, tu budú stále, ale voliči by nemali dopustiť, aby sa takí politici dostali k moci. Je mi ľúto maďarských voličov, že sa im ich politici takto politicky sprznili. Embarassed
Citácia:
V Maďarsku nastáva taký systém dozoru nad médiami a mocenskej okupácie verejnoprávnych médií, aký je v civilizovanej demokracii neprijateľný.

Rozsiahla právna norma, ktorej schválenie Fidesz odmietol stiahnuť z pondelňajšieho programu, ráta s likvidačnými pokutami pre médiá. Tie im bude môcť vyrubiť mediálny úrad kontrolovaný Orbánovou stranou. Stranícky jednofarebný úrad, na čele ktorého s deväťročným mandátom stojí bývalá poslankyňa Fideszu, dostane od januára právomoci posudzovať a trestať prehrešky médií, čo doteraz pri tlači a internetových portáloch patrilo výhradne do právomoci nezávislých súdov. Úrad bude môcť médiá na desať dní umlčať, dokonca im zrušiť registráciu. Dostáva tiež do rúk sadzobník likvidačných pokút. Celoštátnym denníkom a spravodajským internetovým portálom ich môže vyrubiť až do výšky bezmála 90-tisíc eur, pre rádiá a televízie dokonca nad sedem miliónov eur.

Pravda

Zaslal: St december 22, 2010 3:55 pm Odpovedať s citátom
Európa sa začína pozerať na Orbána ako na Lukašenka, tvrdo ho kritizuje

Kroky maďarského parlamentu, ktorý sprísnil kontrolu budapeštianskej vlády nad médiami, ostro sleduje celá Európska únia. Mnoho politikov toto rozhodnutie kritizuje, šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn zašiel ešte ďalej, keď spochybnil Maďarsko ako nového lídra EÚ v rámci pravidelnej rotácie predsedníckeho kresla.

Mladík si na protest proti prijatému mediálnemu zákonu prelepil ústa páskou ako symbol neslobody médií v Maďarsku.

Pravda (Reuters, ČTK)

Naposledy upravil Lemmy dňa Ut november 14, 2017 11:07 pm, celkom upravené 1 krát.

Zaslal: St december 22, 2010 8:05 pm Odpovedať s citátom
„Podľa mojich informácií sú v rámci Európy nové úpravy (maďarské), ako aj predpokladané sankcie neslýchané,“ napísal ďalej politik CDU Norbert Lammert svojmu maďarskému parlamentnému kolegovi.

Maďarský parlament v noci na utorok s podporou poslancov vládnucich strán Maďarského občianskeho zväzu-FIDESZ a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) schválil záverečné časti návrhu kontroverzného mediálneho zákona.

TASR

Zaslal: Št december 23, 2010 9:13 am Odpovedať s citátom
Nový maďarský mediálny zákon porušuje európske štandardy slobody médií, ohrozuje redakčnú nezávislosť a pluralitu médií.

V stredu to na adresu nedávno prijatého maďarského mediálneho balíka uviedla predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre slobodu médií Dunja Mijatovičová. To, že zákon zavádza rovnaké princípy pre vysielateľov, tlačové a tiež online médiá je podľa Mijatovičovej proti normám OBSE. Mijatovičovú tiež znepokojuje fakt, že v prípade jej „zneužitia“ sa táto legislatíva môže použiť na umlčanie kritiky v médiách a potlačiť verejnú diskusiu.

Webnoviny

Zaslal: Št december 23, 2010 10:31 am Odpovedať s citátom
Šéf luxemburskej diplomacie prirovnal Orbána k poslednému európskemu diktátorovi Alexandrovi Lukašenkovi, o niekoľko hodín mu nemecká kancelárka odkázala, aby nerobil hanbu Európe. V preklade z diplomatického jazyka ho označili za politického gaunera.

Pravda

Zaslal: Po január 16, 2012 7:33 pm Odpovedať s citátom
Podľa maďarského katolíckeho biskupa je Orbán Kristov učeník.

V článku Diktatúra alebo kresťanské hodnoty? sa píše:
János Székely napísal(a):
„Pokiaľ zvážime toto všetko, súčasná maďarská vláda sa podľa mňa hlási k základným ľudským a kresťanským hodnotám, a práve z toho dôvodu je predmetom toľkých útokov. Však i v evanjeliu čítame, že Kristovi učeníci budú nenávidení od mnohých.“

Zaslal: St január 18, 2012 5:53 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 68
No žiaľ je to tak, vláda jednej strany na čele s chorobne ctižiadostivým človekom často vedie ku diktatúre a obmedzovaniu slobody názoru.
Samozrejme cirkevníkom diktatúra vôbec nevadí, hlavne že RKC má z toho výhody. Veď dodnes neodsúdili ani slovenský klérofašizmus a niektorí cirkevníci ho dokonca verejne vychvaľujú.
O situácii v Maďarsku píše aj SEC: http://secular-europe-campaign.org/2011/12/hungarys-constitutional-revolution-backed-by-the-vatican/
Už zmenili aj zákon o cirkvách tak, aby bola štátom platená len RKC a ďalšie veľké cirkvi, a tie menšie už nie:
http://spravy.pravda.sk/madari-schvalili-kontroverzny-zakon-o-cirkvach-f57-/sk_svet.asp?c=A111230_203241_sk_svet_p58
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St január 18, 2012 6:24 pm Odpovedať s citátom
xsova napísal(a):
Už zmenili aj zákon o cirkvách tak, aby bola štátom platená len RKC a ďalšie veľké cirkvi, a tie menšie už nie…

Toto som si tiež všimol. Spomenul som to v téme Rozkol v cirkvi.

Zaslal: Ut november 14, 2017 4:51 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 714
Orbán sa vyjadril, že liberálni poslanci, teda asi 1/3 sú na Sorosovej výplatnej listine.
To je podľa mňa poriadna hlúposť. Som presvedčený, že od neho nedostávajú ani jediný cent, pretože europoslanci majú veľmi pekné, tučné platy z európskych daní.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: