Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Čo „hovoria“ fosílie?

Lemmy
Zaslal: Št december 02, 2010 7:37 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7126 Bydlisko: Mám.
No, a ešte jednu správu teraz čítam: Človek rozumný žil vo V. Ázii pred 100-tisíc rokmi

Naznačuje to nález fosílnych zvyškov zubov a časti čeľuste, ktorá bola nižšie položená a mala odlišnú bradu, čo sú črty typické pre človeka rozumného.

Človek rozumný sa mohol dostať do Východnej Ázie omnoho skôr, ako sa predpokladalo, vyplýva to z najnovších zistení. Medzinárodný vedecký tím skúmal skamenelinu zubov a časti čeľuste, ktoré sa podarilo objaviť v južnej Číne už v roku 2007. Vedci v časopise PNAS uviedli, že úlomky patria druhu Homo sapiens, ktorý žil pred 100-tisíc rokmi. Štúdia pravdepodobne vyvolá protichodné reakcie, pretože predchádzajúce nálezy človeka rozumného vo Východnej Ázii boli najviac asi 50-tisíc rokov staré. Skamenené ľudské zvyšky sa podarilo nájsť na nálezisku Zhirendong.

Podľa amerického vedca Erika Trinkausa z Washington University v Saint-Louis, ktorý sa podieľal na štúdii, spomínaný objav naznačuje, že človek rozumný existoval v Ázii súčasne s našimi najbližšími ľudskými príbuznými – neandertálcami.

Viac: Webnoviny

AK, dúfam, že ťa takáto novinová správa opäť nedomotá.

Zaslal: Ne december 05, 2010 3:35 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Ale ak to nevieš priamo Ty to potom znamená…

Tak to nie! Nemôžem za to, že si sedíš na konári, a je ti fajn. Žiaľ, to nestačí. Už som ti to podrobne vysvetlil (pozri vyššie: St december 01, 2010 7:35 am), a ty sa stále robíš ako nechápavý. Nehnevaj sa, je tam síce napísané, že ide o vysokoškolské skriptá, ale hádam nekomunikujem s niekým z materskej škôlky. Priznaj sa, že to robíš schválne. Napísal som ti obsiahly text, a ty na mňa takto tupo? Uťahuješ si zo mňa? Posledná rada: Obráť sa na Infovek. Vážne, a podľa ich odpovede ti možno dôjde, kde vo svojom myslení robíš chybu. 300 000, 50 000, máš v tom taký hokej, až až, ja ti to po lopate vysvetlím, a ty si zo mňa takto strieľaš?

Lenže Infovek neuviedol že by kreacionisti tvrdili že v Novom svete ktorý Ty interpretuješ ako Ameriku bol človek Homo sapiens pred 50 000 rokmi, s týmto pripísaním tohoto názoru kreacionistom resp. prívržencom ID si vyrukoval Ty:
Lemmy napísal(a):
Ide o to, že pred časom sa nejakí náboženskí fundamentalisti (odporcovia, bojovníci proti evolúcii) snažili „dokázať“, že našli ľudskú šľapaj spolu so šľapajou akéhosi dinosaura. Čo síce seriózni vedci vyvrátili, ale tých fundošov z akéhosi ID projektu to stále máta. V tej vete o datovaní sa to už len pripomína nepriamo, lebo nálezmi spomínaných kostier bolo vyvrátené tvrdenie „kreacionistov“, že v Novom svete (t. j. v Amerike) žili ľudia aj pred viac ako 50 000 alebo 100 000 rokmi.
a tak by si mal vedieť uviesť svoj informačný zdroj (ak Ti to teda nevnukol nejaký ateistický duch sv.), lebo infovek to byť nemohol, tam sa to preukázateľne neuvádza ako názor kreacionistov, odporuje to navyše zdravému rozumu, lebo štúdiom názorov kreacionistov resp. prívržencov ID sa dá prísť k záveru že tvrdia nasledovné:
Citácia:

1. Medzi kreacionizmom a ID sú dva kľúčové rozdiely:

Prvým z nich je východzí bod. Pre ID sú to vedecké dôkazy spomenuté hore. ID sa snaží pozorované zložité štruktúry nejakým spôsobom vysvetliť poukazovaním na pravidlo o príčiny a následku. Ďalej z toho, že zo skúsenosti vieme, že len inteligentný činiteľ môže vytvoriť informáciu. Pretože v bunke nachádzame informáciu, poukazuje to na to, že tu hrá svoju rolu inteligencia.

Kreacionisti zakladajú svoje myšlienky na svojej interpretácii prvých kapitol Biblie a snažia sa spojiť vedecké poznanie s touto interpretáciou Biblie. Nevychádzajú teda z vedeckých dôkazov, ale z výkladu Biblie.

Druhý kľúčový rozdiel. Kreacionisti sa snažia vysvetliť aké boli "ony" dni pri stvorení a nájsť pre svoje myšlienky vedecké dôkazy. ID sa interpretáciou Biblie nezaoberá, zaujíma ho "nezjednodušiteľná zložitosť" v bunkách. Ide o dedukciu založenú na faktoch z biológie. Zástanci týchto dvoch prúdov robia teda tieto dve odlišné veci. Nehovorím pritom, že jeden z nich je viac legitímny než druhý. Jednoducho ide o rozdielny intelektuálny prístup.
2. (Prof. Andy McIntoch, DSc., Univerzita v Leeds, Anglicko). Iná ako doslovná interpretácia biblickej výpovede o stvorení (predovšetkým prvých 11. kapitol Genezis) podkopáva evanjelium Ježiša Krista.
3. Evanjelium je v súlade iba s vierou založenou na priamočiarom a doslovnom chápaní knihy Genezis. Preto teistická evolúcia nie je vierohodnou pri výklade stvorenia. Evolúcia sa nedá zmiešať s Písmom.
4.Uniformitarianizmus je presvedčenie a pohľad na svet prírody, podľa ktorého súčasnosť je kľúčom k minulosti. To znamená, že znalosť súčasných dejov a procesov v prírode je prenesená do minulosti. Preto napríklad v otázke geologickej minulosti Zeme muselo podľa uniformitarianizmu všetko prebiehať pomaly a postupne, pričom katastrofické udalosti (záplavy, erupcie sopiek, …) boli údajne len lokálne (miestne) a relatívne ojedinelé.
S týmto pohľadom je spojený aj geologický stĺpec, v ktorom jednotlivým geologickým vrstvám sú pripisované dlhé veky – milióny až stovky miliónov rokov. S geologickým stĺpcom je spojený fosílny záznam, čiže fosílie nachádzajúce sa v jednotlivých vrstvách. O fosílnom zázname sa verí, že je to geologický záznam evolúcie života, ktorá prebiehala miliardy rokov. Uniformitarianizmus je nezlučiteľný s biblickým pohľadom na svet. V biblickom pohľade je poradie kľúčových udalostí nasledovné: stvorenie, pád do hriechu, globálna katastrofická potopa, Kristova obeť a vykúpenie, druhý Kristov príchod, nové nebo a nová zem, pričom dejiny Zeme sa počítajú na tisícky rokov a nie na milióny a miliardy.
Ako poznámku uvediem že to že tieto názory uvádzam neznamená že sa s nimi stotožňujem.
Doslovná interpretácia Biblie vedie údajne k takýmto časovým údajom:
Citácia:
myslí sa tu (v Konštantínovom proglase) siedme tisícročie od stvorenia sveta, pretože sa počítalo tak, že do narodenia Kristovho uplynulo 5508 rokov; keď sa k tomu pripočíta 863 (rok príchodu Konštantína a Metoda na Moravu), vyjde 6371 rokov, teda 7. tisícročie.
Teda 5508rokov do Kristovho narodenia + 2009 (náš letopočet nepozná rok nula a teda počítanie rokov na zač.letopočtu vykazuje skok z -1 na +1)= 7517rokov, nie 50 000 alebo 100000... Ak tvrdíš že podľa Tvojho informačného zdroja kreacionisti vyrukovali s vekom kostier v Novom svete nad 50 000 a 100 000 rokov, prosím aby si uverejnil ich daný postoj v plnom rozsahu, lebo to je neuveriteľná kontradikcia k ich všeobecným názorom.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
svaty_certisko
Zaslal: Ne december 12, 2010 12:47 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Ako tak pozerám túto tému, musím uznať úchvatnú odbornú zručnosť AK v danom obore. Ešte by som mu poradil aby radšej zostal pri svojej obľúbenej Biblii a netrúfal si na učivo ZŠ z 6. ročníka.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne december 12, 2010 11:36 pm Odpovedať s citátom
Re: svaty_certisko

Moja ostatná replika sa týkala Lemmyho tvrdenia že kreacionisti údajne tvrdili že Homo Sapiens sa objavil v Novom Svete pred 50000 až 100000 rokmi a že metóda datovania kostí AMS toto ich tvrdenie vyvrátila a že údajne k tejto situácii bol asociovaný text z infoveku. Ja som sa pre takéto tvrdenie dožadoval dôkazov v podobe plnej citácie tohoto údajného názoru kreacionistov, pretože sa toto tvrdenie o kreacionistoch javí ako absolútne iracionálne uvážiac čo všeobecne vyznávajú, t.j. že zem má okolo 7000 rokov, čo (že niečo také tvrdia) sa dá aj preukázať, napr. v Hubble Bubble Big Bang in trouble priamo udávajú ich pohľad na vek zeme ako cca 6000 rokov podľa zemských hodín. Nie je mi známe že by v učive ZŠ zo 6.ročníka uvádzali postoje kreacionistov, prosím aby si túto svoju myšlienkovú niť ozrejmil podrobnejšie. Ďakujem.
Lemmy
Zaslal: Po december 13, 2010 11:17 am Odpovedať s citátom
Vieš, kde je u teba problém? Už vtedy, keď si dal svojmu príspevku názov Dogma ateizmu: 300000<(je menej ako)50000, som ťa upozornil, aby si poriadne čítal.
Čo iné… ich núti slepo prijímať takéto iracionálne protichodné postoje, keď elementárne matematické pravidlo: vek homo sapiens < 50 000 < 300000 v svojej zaslepenosti intepretujú ako vek homo sapiens ≤ 300000(podľa humanisti.sk)<50000(podľa AMS)? Človek nepotrebuje príliš veľké vzdelanie aby postrehol že "tu niečo nesedí"…

Vieš, keby si poriadne čítal, nestalo by sa ti to, že budeš tárať nezmysly.

Tu si spravil zásadnú chybu, z ktorej sa nevieš vymotať. Však daj na rady, ktoré sú ti ponúkané.

Chybne si spojil dve informácie.
Taktiež na jednej strane tvrdia že Homo Sapiens žil
humanisti.sk napísal(a):
pred 300 tisícmi rokmi až po súčasnosť
a na strane druhej iracionálne s tým v protiklade uvádzajú že na datovanie kostí sa používa metóda AMS pomocou ktorej
http://forum.humanisti.sk/viewtopic.php?t=388 napísal(a):
sa podarilo vyvrátiť tvrdenia, že H. sapiens sa objavil v Novom svete už pred 50 000 alebo 100 000 rokmi. Ukázalo sa, že zdanlivo veľmi staré kostry majú iba niekoľko tisíc rokov.

Čo iné ako…

Čo sa píše v tom článku? Človek je veľmi mladým a z hľadiska geologického času vlastne ešte pomerne novým druhom našej planéty. Biologicky existuje rod Homo len asi 2,4 miliónov rokov, druh Homo sapiens okolo 300 tisíc rokov a poddruh Homo sapiens sapiens sotva dve stovky tisíc rokov.

Prečo? Pretože toto už paleontológovia potvrdili. Samozrejme, že vedecké poznatky sú také, že s novšími objavmi môžeme dnešné poznatky upraviť, ale aj celkom zmeniť. Ale také novšie poznatky sa najprv musia objaviť. O tom je veda, o tom je to bádanie vo vede.

Druhú informáciu priniesol predtým svaty_certisko (Pi august 13, 2010 11:02 am), a týkala sa inej udalosti. Išlo o to, že ktosi (ktokoľvek) povedal o istom náleze (kostry), že je starý povedzme 50 000 rokov, pričom práve pomocou techniky AMS sa podarilo také tvrdenie vyvrátiť. Čo ma na tebe zaráža, je tvoja neschopnosť aj po takom dlhom čase pochopiť súvislosti; že si chybne spájaš rôzne informácie, aj napriek tomu, že ti to bolo vysvetlené.

Veď vo vede už sa viackrát stalo, že sa niekto snažil podvodom získať popularitu, a kto vie aké iné úmysly vedú ľudí, aby klamali. Niekedy ide o obyčajný omyl, aj to sa stáva. Aj mne sa to stalo, že som sa s niečom pomýlil. To sa stáva, ale ide o to, že omylov sa vieme zbaviť, ak o také zbavenie omylu aj máme záujem, pravda.

Nič ti nehovorí piltdownský človek? Išlo o podvrh s fosíliou, ktorou neznámy človek zmiatol paleontológov v roku 1912. Jej nepravosť bola odhalená až v roku 1953.

Takže, OK, sú ľudia, ktorí dajme tomu zámerne klamú. Neskúmam ich dôvody pre klamstvá. Tá veta, z tých vysokoškolských skrípt, mi hovorí niečo podobné, aj keď nemusí ísť o priamy podvod. Niekedy sa stane aj bežný omyl, chybný výpočet. Takže, ak aj ktosi tvrdil, že našiel kostry staré povedzme 50 000 rokov, pomocou techniky AMS sa to podarilo vyvrátiť. Čiže ten názor, že ide o kostry staré 50 000 rokov neplatí. To je všetko! A to, že ty si chybne spájaš rôzne informácie, je len ukážka tvojho žalostného uvažovania.

Zaslal: Po december 13, 2010 7:26 pm Odpovedať s citátom
Dobre, uznávam že ak Nový svet stotožníš s Amerikou potom túto hypotézu že homo s. sa objavil v Novom Svete t.j. v Amerike len pred niekoľko tisícmi rokmi a nie pred viac ako 50 000 rokmi možno považovať v tejto časti za konzistentnú. Stále však zostáva veľa otáznikov.
Napríklad odporcovia tejto teórie tvrdia že keby vzali kosti rôznych psov tak by podobným štýlom ako evolucionisti podľa nich spravili s kostrami rôznych ľudí mohli tiež vyfabrikovať evolučný strom od pudlíka po bernardína. Otázka je čo je dôkaz že to tak nie je?
A tvoj pokus prifariť názor o 50 000 ročnom veku kostier H.Sapiens "v Novom Svete" kreacionistom nebadane meníš na "ktosi (ktokoľvek) povedal" akoby sa nechumelilo bez toho aby si to vôbec priznal že si im to prišil možno neprávom.

Lemmy napísal(a):
Čo sa píše v tom článku? Človek je veľmi mladým a z hľadiska geologického času vlastne ešte pomerne novým druhom našej planéty. Biologicky existuje rod Homo len asi 2,4 miliónov rokov, druh Homo sapiens okolo 300 tisíc rokov a poddruh Homo sapiens sapiens sotva dve stovky tisíc rokov.

Prečo? Pretože toto už paleontológovia potvrdili.
Prirodzená otázka potom znie: Ako to potvrdili? Aké metódy datovania použili a s akou presnosťou?
Lemmy napísal(a):
Samozrejme, že vedecké poznatky sú také, že s novšími objavmi môžeme dnešné poznatky upraviť, ale aj celkom zmeniť. Ale také novšie poznatky sa najprv musia objaviť. O tom je veda, o tom je to bádanie vo vede.
... Veď vo vede už sa viackrát stalo, že sa niekto snažil podvodom získať popularitu, a kto vie aké iné úmysly vedú ľudí, aby klamali. Niekedy ide o obyčajný omyl, aj to sa stáva. Aj mne sa to stalo, že som sa s niečom pomýlil. To sa stáva, ale ide o to, že omylov sa vieme zbaviť, ak o také zbavenie omylu aj máme záujem, pravda.
Ale to potom znamená že tie poznatky s veľkou pravdepodobnoťou nie sú pravdivé, možno sú omylom, a potom je veľmi zarážajúce ako humanisti s veľkou vervou napádajú kresťanskú vieru s argumentom že len čo sa dá overiť a vyhodnotiť ako absolútne dokázané má zmysel aby sa tomu verilo. Keď absolútne poznanie pravdy nie je potrebné vo vede tak prečo by to malo byť potom potrebné z pohľadu humanistov v kresťanskej viere?
Lemmy
Zaslal: Po december 13, 2010 8:56 pm Odpovedať s citátom
A tvoj pokus prifariť názor o 50 000 ročnom veku kostier H.Sapiens "v Novom Svete" kreacionistom nebadane meníš na "ktosi (ktokoľvek) povedal" akoby sa nechumelilo bez toho aby si to vôbec priznal že si im to prišil možno neprávom.

Ale áno, a chumelí sa veľmi, čo si dostatočne preukázal v diskusii. Ustúpil som, pretože prešiel veľmi dlhý čas, a uznal som, že moja námaha, ti niečo vysvetľovať, sa často míňa cieľu.

Uznal som, že tebe sa neoplatí písať detaily, lebo sa v tom vlastnom zmätku, čo tu predvádzaš, ešte viac zamotávaš. Ešte stále napríklad neviem, či už si pochopil vlastný omyl s tým tvojim „elementárnym matematickým pravidlom“ a či si ešte stále myslíš, že „nábožensky svojimi dogmami zaslepení atesiti sú shopní vyrukovať s takýmto bludom“ s akými tu často sám vyrukuješ.

Zaslal: So december 18, 2010 11:59 am Odpovedať s citátom
O pôvode „druhov“ alebo trochu podrobnejšie o histórii vedeckých metód evolucionistov

Lemmy napísal(a):
Ak tu niečo nesedí, tak je to tvoja neschopnosť čítať, a až priveľká schopnosť fabulovať napísaný text. A kto ani po dobrej rade nevie poriadne prečítať, nech si aspoň pozrie obrázok:

O pôvode pojmu Homo Erectus vyskytujúcom sa na danom obrázku sa vo Wikipedii dočítame nasledovné:
Wikipedia napísal(a):
Haeckel bol veľmi okázalou postavou. Niekedy robil príliš veľké (a nevedecké) skoky z dostupných dôkazov. Napríklad v čase, keď Darwin prvý krát publikoval svoje dielo „O pôvode druhov prostriedníctvom prírodného výberu“ (1859), sa žiadne pozostatky ľudských predkov nenašli. Haeckel postuloval, že dôkaz ľudskej evolúcie by sa našiel v Holandskej východnej Indii (v terajšej Indonézii), a opísal tieto teoretické nálezy do najmenších detailov. Pre svoj vymyslený a dosiaľ neobjavený druh dokonca vymyslel aj názov Pithecanthropus alalus a zaviazal svojich študentov, aby tento dosiaľ neobjavený druh šli hľadať. (Richard a Oskar Hertwig boli dvaja z mnohých Haecklových významných študentov.)
Jeden študent potom aj dané vymyslené pozostatky aj naozaj našiel: mladý Holanďan Eugene Dubois šiel do Východnej Indie a vykopal pozostatky muža na ostrove Jáva, prvé údajné pozostatky ľudského predka, aké kedy boli objavené. Tieto pozostatky pôvodne niesli Haecklovo označenie Pithecantrophus, hoci neskôr boli preklasifikované ako Homo erectus.

S týmto druhom Homo Erectus potom operujú evolucionisti zaťažený dogmou o evolučnom pôvode človeka do dnešných dní vo svojich genealogických vývojových stromoch, čoho dôkazom je aj ten vyššie zobrazený, na ktorom však evolucionistický osud nebol Haecklovmu Pithecantrophusovi alias Homovi Erectus-ovi veľmi žičlivý a prísúdil mu slepú vetvu vývoja ľudského druhu. Alebo že by modrá línia naznačovala jeho reinkarnáciu či zmŕtvychvstanie v podobe neskoršieho Homo Sapiens?

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa So december 18, 2010 12:20 pm, celkom upravené 1 krát.
Lemmy
Zaslal: So december 18, 2010 12:18 pm Odpovedať s citátom
S týmto druhom Homo Erectus potom operujú evolucionisti…
Neviem, čo si tu vlastne povedal. S týmto predsa operuješ len ty, alebo ešte niekto iný?

Ak by som sa mal pridržať tvojho spôsobu vyjadrovania, tak evolucionisti napríklad ako Dr. Douglas Palmer operuje v knihe Pôvod človeka druhom Homo erectus na stranách: 23, 34 – 37, 43, 47, 61, 104 – 115, 119 – 121, 126, 130, 131, 154, 169, 177 a 184.

Prečítaj si knihu, a daj mi potom spätnú väzbu, na ktorú operáciu si myslel, keď si to písal o druhu Homo erectus.

Zaslal: So december 18, 2010 1:48 pm Odpovedať s citátom
Re: Lemmy
Ja som mal na mysli operáciu ktorá vyplývala z etablovania druhu Pithecanthropus alalus alias Homo Erectus do všeobecného povedomia na základe vedeckej metódy Haeckla ktorý najprv isto správne a vedecky postuloval že takýto druh bude musieť existovať a potom poslal študentov neovplyvnených danou hypotézou a skepticky na ňu nazerajúcich aby sa pokúsili tento druh nájsť, čo sa im napriek ich skepse a odstupu od danej teórie aj podarilo, takže chtiac-nechtiac čo už iného mali robiť ako ju akceptovať a rozšíriť do všeobecného povedomia naozaj vedecky založenej spoločnosti.
Veľmi rád by som si inak danú knihu prečítal, žiaľ, nemám ju k dispozícii, tak by som Ťa chcel poprosiť či by si mi nemohol zrekapitulovať čo takého prevratného sa tam píše s čím si sa tam stretol Ty. Veľmi vopred ďakujem.
Lemmy
Zaslal: St december 22, 2010 12:39 pm Odpovedať s citátom
Homo erectus zjavne vznikol v Afrike asi v tom istom čase ako Homo rudolfensis. To je doteraz najstarší známy predstaviteľ Homo, ktorý je datovaný na 2,5 milióna rokov. Avšak prvý raz bol Homo erectus opísaný na základe objavov z Jávy (1892) a Číny (1927), pretože v Afrike sa vtedy ešte nenašli nijaké staršie fosílie.

Najstarším zástupcom vývojovej línie druhu erectus z Afriky je Homo ergaster (spred 1,7 milióna rokov), ktorý by sa však mal zrejme pokladať za poddruh druhu Homo erectus. Práve táto populácia sa rozšírila z Afriky do Ázie pravdepodobne v období pred 1,9 – 1,7 milióna rokov.

Podľa najnovších názorov sa z Afriky do Ázie rozšírila populácia druhu Homo ergaster, ktorý sa v súčasnosti pokladá za prvého predstaviteľa vývojovej línie rodu Homo vedúcej k dnešnému človeku, pretože žil už pred 2,5 miliónmi rokov.

Zaslal: St december 22, 2010 12:49 pm Odpovedať s citátom
Ernst Mayr napísal(a):
Zdá sa, že Homo erectus bol pozoruhodne úspešný. Bol to prvý hominid (žil pred 1,7 mil. rokov), ktorý opustil Afriku a rozšíril sa aj do iných častí sveta. Homo erectus sa nielen rozšíril, ale prinajmenšom milión rokov existoval bez väčších zmien. Najmladšie fosílie tohto druhu (asi pred 1 mil. rokov) pochádzajúce z Afriky už naznačujú trend vývoja smerom k Homo sapiens. Pre Homo erectus je charakteristické používanie jednoduchých kamenných nástrojov a zjavne tiež ovládnutie ohňa. Práve schopnosť využívať oheň bola pravdepodobne rozhodujúcim krokom v procese poľudštenia (hominizácie).

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: