Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Čo "hovoria" sedimenty

AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne október 31, 2010 1:23 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
svaty_certisko napísal(a):
Čo "hovoria" sedimenty ktoré sa usádzali celé epochy?...
Biblia Ti nedá žiadne relevantné odpovede. Dá Ti len tézy, ktorým máš veriť. Neznamená to však aby si zo seba robil hlupáka.

Veď práve tomu by som sa chcel vyhnúť, snažím sa pochopiť prípadne prijať stanovisko evolučného zdôvodnenia veku zeme vychádzajúce z teórie o sedimentoch, a moc sa mi nedarí. Začal som teda na Tvoju radu študovať čo „hovoria“ sedimenty, ktoré sa usádzali celé epochy a zistil som že podľa evolučných geológov hovoria že Zem je veľmi, veľmi stará (v r. 1978 to malo byť okolo 4 miliárd rokov, v r. 1991 okolo 15 miliárd rokov, v súčasnosti je to podľa Wikipedie približne 4,5 miliardy rokov). „Zlé jazyky“ hovoria že to geológovia tvrdia preto, lebo sú zástancami evolučnej teórie a ich snahou je dospieť k takým časovým údajom, ktoré by vyhovovali evolúcii -údajne sa v tejto snahe geológovia odvolávajú na evolúciu a evolúcia zase naspäť na geológov, podobne ako v exceli pri zacyklenom odkaze („circular reference“) bunka A1 na bunku B1 a naopak:
Citácia:
Táto správa je spôsob akým Vás excel upozorňuje že ste sa dopustili chyby zacykleného odkazu ("circular reference"). Zacyklený odkaz znamená, že používate formulu, ktorá sa odvoláva na hodnotu ktorú daná formula sama prináša.
Vraj na to aby prišli k podobnému záveru aký prezentuješ Ty o celých epochách usadzovania hornín, vyrukovali so sedimentačnou rýchlosťou okolo 0,3m za 1000 rokov. Tak sa "podarilo" stanoviť vek najstarších sedimentačných hornín na cca 500 milónov rokov. Podľa danej sedimentačnej rýchlosti by síce mala byť hrúbka všetkých sedimentárnych hornín takmer 150km, ale to sa podarilo vyriešiť hypotézou že niektoré vrstvy boli odplavené a tak sa dalo prísť ku desaťnásobne menšej cifre 15km, čo je približne najväčšia dosiaľ objavená hrúbka sedimentárnych hornín na jednom mieste reálne sa vyskytujúca na zemskom povrchu.
Zdroj: Prof. E.H.Andrews: Od ničoho k prírode

Teda inými slovami podľa niektorých skeptikov prišlo na starý osvedčený vzorec:

Vek najstarších sedimentačných hornín = Už veľmi dávno = (max. hrúbka sedimentárnych hornín 15km* Bulharská konštanta)/min. predstaviteľná rýchlosť sedimentácie = cca 500 mil.rokov

Kde:
max.hrúbka sedimentárnych hornín 15km*Bulharská konštanta = 150km

A z toho údajne dostaneme výsledok:
min. predstaviteľná rýchlosť sedimentácie = jediná správna rýchlosť sedimentácie = 150km/Už veľmi dávno = min.prírastok mocnosti sedimentárnych hornín/celé epochy= 0,3m/1000rokov

Tu sa dostávame ku koreňu môjho problému, teda vlastne k celému kmeňu stromu - nálezy skamenelých kmeňov stromov, ktoré prestupujú viacerými vrstvami horniny, ako napr. skamenelý kmeň stromu v povrchovej bani v Cromford Canal ktorý má výšku vyše 8m a prestupuje niekoľko uhoľných vrstiev. Teda skamenelý strom ktorý bol nájdený „na stojáka“. Ak by som prijal tézu že sedimentačná rýchlosť na zemi bola 0,3m za 1000rokov, vychádza mi podľa môjho údajne stáročnými praktikami cirkví vygumovaného mozgu že vrchný koniec stromu musel čakať na svoje prekrytie sedimentárnymi horninami a odolávať vonkajším vplyvom cca 8m/0,3m/1000r. = 26 666rokov = t.j. celú epochu v Tvojom ponímaní (teda možno trochu menej, lebo na to aby bol "na stojáka" musel byť zrejme určitou dĺžkou zapichnutý do vrchnej mäkkej a zatiaľ neskamenelej vrstvy). Pre porovnanie časového intervalu podľa Biblických údajov od udalostí (Lukáš 3.kap.: "V pätnástom roku panovania cisára Tiberia, keď Pontský Pilát bol vladárom Judska, Herodes tetrarchom t.j. vladárom nad štvrtinou Svätej zeme Galiley, jeho brat Filip tetrarchom Iturey a Trachonitidy a Lyzaniás tetrarchom Abilény, 2 za veľkňazov Annáša a Kaifáša") vedúcich k ukrižovaniu Krista na dreve ubehlo do súčasnosti niečo vyše 2000 rokov.
Takáto téza by sa podľa mňa dala zúročiť, lebo keby sa k danej teórii pridala ešte jedna hypotéza, a to že evolucionisti chodili počas celého tohoto obdobia občas daný kmeň stromu natierať CHEMOLUXOM, a to bez potreby prílišného množstva náterových vrstiev, určite by to vzbudilo záujem u marketingového oddelenia v Chemolaku v Smoleniciach.
Citácia:
... a už som to tu kedysi dávnejšie spomínal. robil som si porovnania - na plote som natrel aj luxolom, slovluxom aj chemoluxom. všetky tri vyšli životnosťou na rovnako – po cca 2 rokoch sa opäť objavil mach na plote. ale, má to jedno ALE - boli robené len 2 nátery a to bolo preto také biedne. druhý pokus som robil asi pred 2-3 rokmi natieral som doskový plotik na inom mieste a to som si povedal, že dám viac vrstiev náteru. dal som asi 2 (alebo 3 už si presne nepamatam) farebné nátery a potom ešte 3xbezfarebny nater. toto mi odoláva úplne v pohode doteraz a aj po dôkladnejšom pozretí je to v pohode a asi to ešte nejaký ten rôčik vydrží. (toto bolo robene chemuloxom - ale možno by som podobné výsledky dosiahol aj s inou značkou tým že by som dal viac náterov). (Na tému "Aká je najlepšia farba na ochranu dreva v exteriéri" pozn. AK)

Obr. Drevené trámy budovy naposledy obývanej v r.1792 siedmimi vojenskými invalidmi z Trnavy, potvrdzujúce teóriu o možnosti kmeňu stromu uloženého vo vertikálnej polohe prestáť 26000 ročné obdobie celej epochy pôsobenia vonkajších vplyvov potrebné na prekrytie sedimentmi a následné zuhoľnatenie (v tomto prípade to išlo aj bez Chemoluxu, čo však treba asi považovať za výnimku potvrdzujúcu pravidlo).

Vedel by si mi prosím poradiť v čom je "pes zakopaný" a prečo takúto teóriu nedokážem prehltnúť?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
svaty_certisko
Zaslal: Po november 01, 2010 4:51 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
AntropologickaKonstanta napísal(a):
„Zlé jazyky“ hovoria že to geológovia tvrdia preto, lebo sú zástancami evolučnej teórie a ich snahou je dospieť k takým časovým údajom, ktoré by vyhovovali evolúcii

Aha, takže chceš povedať, že celá veda je postavená na skutočnosti, že chce "vyradiť" náboženstvo. Nie je to náhodou však preto, aby sa zistila skutočná pravda, a nie len nekritické vyznávanie typu: jeden 30 ročný pred 2000 rokmi povedal?

Ohľadom tých tvojích stromov sa vyjadriť neviem, pretože nemám o tom žiadne poznatky. Samozrejme Ti v plnej miere gratulujem, že si to tak dokonale vyriešil za pomoci svojej obľúbenej knihy zo staroveku. Teš sa z toho, lebo iste Ti dajú všetky kapacity v spomenutom obore za pravdu a ty tak riskuješ nomináciu na Nobelovu cenu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi november 05, 2010 10:46 pm Odpovedať s citátom
Aha, takže chceš povedať, že celá veda je postavená na skutočnosti, že chce "vyradiť" náboženstvo. Nie je to náhodou však preto, aby sa zistila skutočná pravda, a nie len nekritické vyznávanie typu: jeden 30 ročný pred 2000 rokmi povedal?

Nič také som nechcel povedať. Jediné na čo som sa snažil poukázať je že argument ktorý evolucionisti používajú a na základe ktorého zdôvodňujú svoju náboženskú vieru v evolúciu vykazuje tak silné prvky iracionality že to potom môžu rovno veriť napr. aj v zmŕtvychvstanie, lebo z hľadiska ľudskej empírie veriť že drevo vydrží cez 20000 rokov kým ho prekryjú sedimenty má pravdepodobnosť nie príliš odlišnú od tej že niekto môže vstať z mŕtvych, pričom o tej druhej udalosti aspoň existujú nejaké písomné svedectvá, ku ktorým môže človek zaujať slobodne svoje stanovisko.
Ohľadom tých tvojích stromov sa vyjadriť neviem, pretože nemám o tom žiadne poznatky. Samozrejme Ti v plnej miere gratulujem, že si to tak dokonale vyriešil za pomoci svojej obľúbenej knihy zo staroveku. Teš sa z toho, lebo iste Ti dajú všetky kapacity v spomenutom obore za pravdu a ty tak riskuješ nomináciu na Nobelovu cenu.
Tejto reakcii nerozumiem, pretože zmienka Biblie je uvedená len pre názornú predstavu porovnania časového obdobia 26000 rokov s 2000 rokmi a nie je z nej čerpaný žiadny výrok v argumentačnej časti môjho príspevku.
Čo sa týka nobelovej ceny, ja nie som autorom sedimentačnej teórie, ak si správne pochopil podstatu môjho príspevku tak zaujímam k tvrdeniu že táto teória údajne preukazuje 500 mil. vek sedimentačných hornín dosť silne kritický postoj, ale ak chceš a tebe sa zdá byť správna a logická, môžeš Nobelovu cenu navrhnúť príslušným evolucionistom -autorom tejto teórie. Inak predvčerom som sa rozprával s jedným seizmológom a ten mi ohľadom vysokej miery neistoty ohľadom tejto teórie za pravdu dal.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Št november 11, 2010 3:41 pm, celkom upravené 2 krát.
svaty_certisko
Zaslal: Ut november 09, 2010 7:03 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
argument ktorí evolucionisti používajú a na základe ktorého zdôvodňujú svoju náboženskú vieru v evolúciu vykazuje tak silné prvky iracionality že to potom môžu rovno veriť napr. aj v zmŕtvychvstanie

Ohóóo! Tak ty si varíš pekne silnú kávu!

Ak je pravdepodobnosť pravdivosti vyššia na základe faktov 99,999%, ako napríklad u evolúcie a človek nenábožensky verí, je malá šanca, že sa mýli a že pravda je práve u evolúcie.

Ak niekto naivne nábožensky verí v mŕtvychvstanie tj. pravdepodobnosť je hlboko pod 0,001% je to všetko trochu inak. Máš fakty? Nezdá sa Ti?

Keď niekto robí kašu s evolúcie a zmŕtvychvstania tak to je fakt náboženská infantilnosť. Dokonca aj Ján Pavol II. akceptoval evolúciu ako viac než hypotézu.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št november 11, 2010 12:55 am Odpovedať s citátom
Keď niekto robí kašu s evolúcie a zmŕtvychvstania tak to je fakt náboženská infantilnosť. Dokonca aj Ján Pavol II. akceptoval evolúciu ako viac než hypotézu.
Ja nerobím kašu z evolúcie a zmŕtvychvstania ale poukazujem na to že iracionalita z ktorej ateisti obviňujú kresťanstvo im vôbec nevadí pri evolučnej teórii, čo sa dá ťažko interpretovať inak ako pokrytectvo. V neomylnosť pápeža myslím humanisti neveria takže je človeku ťažko uveriť že čo povie pápež to je pre humanistov sväté, ak sa tak naozaj vyjadril.
Chcel by som povedať že nemám nič proti evolúcii, ale považovať ju za dokázanú na základe toho čo mi je predkladané naozaj nedokážem, pre mňa je to zaujímavo formulovaná teória ktorá má však momentálne na hony ďaleko od toho aby sa dala považovať za niečo viac ako čistú špekuláciu, aj keď sa robí silný nátlak na jej všeobecné prijatie slepou náboženskou vierou.
Inštitucionálna cirkev už myslím raz "vedcom" naletela keď prijala Ptolemajovskú predstavu o usporiadaní sveta pričom jej vlastný kňaz Koperník sa proti týmto "vedeckým" názorom ani neodvážil vydať spisy o jeho Heliocentrickej predstave a tak museli vyjsť až posmrtne ak sa nemýlim. Bolo by veľkou chybou rovnakú chybu zopakovať druhý krát, lebo za tento omyl neobviňujú vedcov ktorí ho spôsobili, ale katolícku cirkev, čo vonkoncom nie je historicky verné a katolíckej cirkvi toto ustupovanie vedcom a približovanie sa k ich predstavám a odklon od Biblie historicky skôr ublížilo.
Izaiáš 40.kapitola napísal(a):
Neviete to? Nepočuli ste to?
Nebolo vám to zvestované
od počiatku?
Nepochopili ste založenie zeme?
22 Ten, ktorý tróni nad obvodom zeme,
- kým jej obyvatelia sú
len ako kobylky -
Ten, ktorý odvíja nebesá ako závoj
a rozprestiera ich sťa stan
na bývanie,
23 Ten navnivoč privádza hodnostárov
a sudcov zeme mení na márnosť.
V Biblii sa s takýmto druhom vedcov stretávame na dvore kráľa Nebúkadnecara, t.j. v 2.kapitole knihy Daniel, aj keď presný názov v slovenskom preklade je "babylonskí mudrci" a ich charakteristicou vlastnosťou je že dopredu vedia že budú vedieť na všetky zadané alebo otvorené otázky dať tie správne odpovede, možno podobne ako dnešní prívrženci evolúcie. Na inom mieste ich Biblia nazýva čarodejníkmi, veštcami a astrológmi.
svaty_certisko
Zaslal: Št november 11, 2010 7:23 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
že iracionalita z ktorej ateisti obviňujú kresťanstvo im vôbec nevadí pri evolučnej teórii, čo sa dá ťažko interpretovať inak ako pokrytectvo

Tvrdíš nezmysly. Iracionalita nie je súčasťou overiteľnej teórie evolúcie. Je za nimi široká škála dôkazov na materiálnej úrovni a logika ich vtesnananí do evolučnej teórie.

Čo je opakom náboženských dogiem. Dôkazy žiadne a logika vykonštruovaná.

Samozrejme je zaujímavé poukázať na určité výnimky, ktoré nemusia zapadať do skladačky logiky evolúcie, ale ver, že tie len čakajú na svoje riešenie v budúcnosti.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi november 12, 2010 11:36 pm Odpovedať s citátom
Tvrdíš nezmysly. Iracionalita nie je súčasťou overiteľnej teórie evolúcie. Je za nimi široká škála dôkazov na materiálnej úrovni a logika ich vtesnananí do evolučnej teórie.
Ja nechcem provokovať ale keď je tá škála taká široká tak poďme sa do nej pustiť a preberme ju dôkaz po dôkaze, vyber si nejaký prvý a predstav nám ho, prosím.
Čo je opakom náboženských dogiem. Dôkazy žiadne a logika vykonštruovaná.
Veď práve to je podľa môjho vnímania a nakoľko som mal možnosť pochopiť aj Berlinskeho Delúziu Diabla prípad evolúcie, ak sa mýlim poďme sa na tie dôkazy pozrieť podrobnejšie.
Samozrejme je zaujímavé poukázať na určité výnimky, ktoré nemusia zapadať do skladačky logiky evolúcie, ale ver, že tie len čakajú na svoje riešenie v budúcnosti.
Zase to proti mojej vôli bude vyzerať provokačne, akoby som mal tendenciu vyvolávať konflikty, čo ma mrzí, ale takýto postoj mnohí považujú za nábožensky predpojatý, lebo dopredu stanovuje čo má veda dokázať, takže ju možno nakoniec ani netreba, stačí ju len prispôsobiť vlastnej náboženskej viere. V Biblii sa takýto "vedci" čo dopredu vedia aké budú odpovede na vyskytnúce sa otázky nazývajú veštcami a astrológmi. V kresťanskej knihe o kritickom myslení sa takýto spôsob myslenia nazýva zaujatosť experimentátora alebo jednostranné očakávania (Experimenter bias or experimenter expectancy):
Citácia:
Ovplyvňovanie výsledku výskumu zaujatosťou experimentátora sú hrozbami pre vnútornú aj vonkajšiu platnosť výskumu.
svaty_certisko
Zaslal: So november 13, 2010 11:20 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Ja nechcem provokovať ale keď je tá škála taká široká tak poďme sa do nej pustiť a preberme ju dôkaz po dôkaze, vyber si nejaký prvý a predstav nám ho, prosím

Zoberme si trebárs to, čo je nám najbližšie a najokatejšie. Postupnú rezistenciu baktérii na antibiotiká príp. ich zvýšenú odolnosť v nemocničných zariadeniach.

Evolúcia je tu zobrazená priam okato. Prežívajú najodolnejšie baktérie, tie menej "šťastné" umierajú. Odolné baktérie produkujú odolných jedincov, zo začiatku smozrejme sa jedná o malú skupinu baktérii, neskôr preberú štandardy do DNA aj ich rozšírenejší potomkovia. Pri nasadení ďalších medikamentov proces pokračuje, až vedie k rozdielnej forme baktérii, odolných prakticky na všetko doteraz použité.

Tento proces bol pozorovaný v priebehu pár desaťročí, "otázkou" je, čo dokážu prirodzené chody prírody za desaťtisíce až milióny rokov.

Je zaujímavé pozorovať ako niektorý jednotlivci vehementne bránia dogmy, o ktorých ich náboženský lídri presvedčili. Ja dobre viem, keby som tu predložil čokoľvek, hoci aj nie tak priamočiare, nič by sa nezmenilo. Nábožensky veriaci majú v zmanipulovanom myslení hlboko vryté náboženské dogmy. Nemá žiaden zmysel ich presvedčovať faktami a argumentami. Pre nich sú najvyššia autorita nie racionalita a empíria, ale Biblia, údajný Boh, príp. pápež, kňaz.
Lemmy
Zaslal: Ne november 28, 2010 9:23 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7064 Bydlisko: Mám.
Antropologicka Konstanta napísal(a):
Izaiáš 40.kapitola napísal(a):
Neviete to? Nepočuli ste to?
Nebolo vám to zvestované
od počiatku?
Nepochopili ste založenie zeme?
22 Ten, ktorý tróni nad obvodom zeme,
- kým jej obyvatelia sú
len ako kobylky -
Ten, ktorý odvíja nebesá ako závoj
a rozprestiera ich sťa stan
na bývanie…

Zvýraznil si výraz nad obvodom zeme. Skúsme sa na to pozrieť bližšie, čo to asi pre vtedajšieho pisateľa znamenalo.

Vo Vulgate, po latinsky je to takto napísané:
Citácia:
qui sedet super gyrum terrae et habitatores eius sunt quasi lucustae
qui extendit velut nihilum caelos et expandit eos sicut tabernaculum ad
inhabitandum

Zdroj: The Holy Bible – Latin Vulgate Translation (veľký súbor, klikať na neho len vo vážnom záujme) Wink

A v gréčtine je to takto:
Citácia:
Αυτος ειναι ο καθημενος επι τον γυρον της γης και οι κατοικοι αυτης ειναι ως ακριδες· ο εκτεινων τους ουρανους ως παραπετασμα και εξαπλονων αυτους ως σκηνην προς κατοικησιν·

Zdroj: Holy Bible: Greek Translation

A porovnaj si to ešte v hebrejčine na odkaze: Holy Bible: Hebrew Old Testament

Tvoj názor už aj N. F. Gier dávnejšie spochybnil v knihe God, Reason, and the Evangelicals (University Press of American, 1987), Chapter 13.

N. F. Gier napísal(a):
Some evangelicals claim that the Bible contains at least three references to a spherical earth (Is. 40:22; Job 22:14; Prov. 8:27). But this is just wishful thinking and an obvious imposition of modern cosmology on the Hebrew world-view. The Hebrew word hug used here cannot be translated as sphere (which is rendered by a different word), but must again be interpreted as a solid vault overarching the earth. Therefore I follow the Anchor Bible translation of Is. 40:22: "God sits upon the dome of the earth." Job 22:l4 says that God "walks on the vault (hug) of heaven," again suggesting something solid. Hug can also refer to the circular perimeter of the sky-dome: "He drew a circle (hug) on the face of the deep… and made firm the skies above" ( Prov. 8:27-28 ).

V rímsko-katolíckej biblii (Rím 1995) sa píše „On tróni nad okruhom zeme…“ a v Biblii (Praha 1985, po česky) sa píše „Ten, který sídlí nad obzorem země…“, čo dobre korešponduje s predstavou na tomto obrázku.

Zaslal: Po november 29, 2010 12:40 am Odpovedať s citátom
Re: Lemmy
1. Zmysel citátov daného verša v jednotlivých jazykoch som nepochopil, lebo neobsahujú žiadny argument, až na katolícky a český preklad kde je slovo obvod nahradené obzorom a okruhom. Keďže sa jedná o citát zo starej zmluvy, asi by sme sa mali zhodnúť že originálom bude hebrejčina a tak tento jazyk bude najrelevantnejší.
2. V danej citácii od Griega sa tvrdí že originálne slovo v hebrejčine obvod (hug) nemôže byť preložené ako guľa (sphere) na ktoré údajene existuje iné slovo (čo môže byť pravda, veď v akomkoľvej jazyku jestvujú aj synonymá, prečo však neuvádza aké je to iné slovo a prečo by malo mať postavenie výlučnosti?), ale že musí byť preložené ako klenba (vault). Na základe čoho ale autor dospel ku takejto zužujúcej nevyhnutnosti ("must be interpreted") ale autor neuvádza a ani nijako logicky nezdvôvodňuje prečo by dané slovo nesmelo mať výzam obvodu, čím sám vytvára dojem že sa jedná len o jeho chcené prianie (just wishful thinking).
3. Naopak, v duálnom zobrazení prekladu originálneho hebrejského textu sa používa pojem "the circle of the earth", t.j. okruh zeme.
Prekladače daného hebrejského slova "חוּג הָאָרֶץ" najčastešie zobrazujú anglický ekvivalent ako "horizon" a ten je potom v slovníku definovaný tiež ako:
Citácia:
2. astronomy circle on apparent sphere of sky: a circle formed on the celestial sphere by a plane tangent to a point on the Earth's surface
3. astronomy circle on celestial sphere: a circle formed on the celestial sphere by a plane through the center of the Earth and parallel to the tangent of a point on Earth's surface

Iný preklad dáva nasledovný popis:
http://www.scripture.net.nz/chapter_ys_40_hebrewenglish.html napísal(a):
#2329 from » 2328; TWOT - 615a; n m

AV . circle 1, circuit 1, compass 1; 3

1) circle, circuit, compass
2) (BDB) vault (of haShamayim)

CONCORDANCE: TANAKH
gWx khug circle

4. Autor zabudol poznamenať že danú predstavu ako je zobrazená na obrázku rozvíjali tzv. liberálni teológovia, t.j. takí ktorí sa snažili o synkretizmus Biblie s aktuálnymi myšlienkovými prúdmi často majúcimi korene v názoroch uzurpujúcich si postavenie vedeckosti.
Citácia:
Synkretizmus
Slovo synkretizmus by sme márne hľadali v Biblii. Napriek tomu prítomnosť tohoto javu bol neustále prítomný fenomén v dejinách kresťanstva. Sémantický pôvod tohoto termínu je najdôveryhodnejšie vysvetlený Plutarchom. Podľa jeho podania navzájom súperiace grécke kmene žijúce na ostrove Kréta boli zvyčajne medzi sebou v akomsi latentnom vojnovom stave. Akonáhle však boli napadnutí spoločným nepriateľom zvonku, dokázali sa dohodnúť na vytvorení spoločného obranného spolku. Odvtedy slovo synkretizmus nesie znak oportunistického zbratania sa bez hlbšieho presvedčenia. V súvislosti s dejinami kresťanstva sa pod týmto pojmom zvyčajne rozumie nevedomá tendencia alebo vedomý pokus podkopávať jedinečnosť kresťanstva spájaním jeho prvkov s prvkami iných systémov viery, čím sa mení ich pôvodný význam bez priznania takýchto zmien (pre príklad porovnaj definíciu napr. s Bahájizmom).

Stúpenci astrológie (niečo k čomu sa Biblia stavia veľmi negatívne) ešte aj dnes vyznávajú:
Citácia:
Ani celkom moderný prírodovedecký svetonázor nemôže jednoducho odmietať astrológiu ako celok. Najčastejšie sa proti nej uplatňuje argument, že sa opiera o geocentrický svetonázor (Zem je stredobodom planetárnej sústavy), keďže “vedecky správne” je pokladať za stredobod Slnko, t.j. heliocentrický systém. ...Starí Gréci sa naučili umeniu astrológie od Chaldejcov.
t.j. že grécka moderná kultúra do ktorej prišlo kresťanstvo práve vykazovala také prvky ktoré nachádzame v danom obrázku.
Robert C. Newman napísal(a):
Tvary Zeme podľa gréckej vedy:
Hecataios – flat, circular earth
Anaximander – pillar-shaped earth
Pythagoras – spherical earth
Oldest known Greek to postulate this
Don’t know his reasoning
Problem of gravity tended to prevent this solution

5. Stará Zmluva nie je jedinou indikáciou o Biblickom chápaní sférického tvaru zeme. V novozmluvnom evanjeliu podľa Lukáša sa píše o tzv. palúzii, t.j. druhom príchode Krista ako o momente keď niektorí ľudia na zemskom povrchu budú na poli a iní spať v posteli, čo je z logického pohľadu možné len ak je nad jednou časťou zeme deň, a inou časťou noc (presne ako je to spomenuté v knihe Jób 26.kapitole v 10.verši), a čo by sa pri zemi ako doske nedalo namodelovať.
Evanjelium podľa Lukáša, 17. kapitola napísal(a):
26 A ako bolo za dňov Nóachových, tak bude i za dňov Syna človeka. 27 Jedli, pili, ženili sa a vydávali až do dňa, keď Nóach vošiel do korábu; prišla potopa a zahubila všetkých. 28 Podobne, ako bolo za dňov Lótových: jedli, pili, kupovali a predávali, sadali, stavali, 29 a v ten deň, keď Lót vyšiel zo Sodomy, padol oheň a síra z neba a zahubili všetkých: 30 tak bude aj v onen deň, keď sa zjaví Syn človeka. 31 Kto v ten deň bude na streche a riad bude mať v dome, nech nezostupuje, aby si ho vzal, a kto na poli, nech sa tiež nevracia. 32 Pamätajte na Lótovu ženu. 33 Kto si hľadí zachovať život, stratí ho, a kto ho stratí, zachová si ho. V tú noc budú dvaja na jednom lôžku; jeden bude vzatý, druhý ostane. 35 Dve budú spolu mlieť: jedna bude vzatá, druhá ostane. 36 [Dvaja budú na poli; jeden bude vzatý, druhý ostane.]

Jób 26:10 napísal(a):
7 On rozprestrel sever
nad prázdnotou,
zem zavesil nad ničím.
8 Vody zviazal do oblakov
a oblak sa pod nimi nepretrhne.
9 Zastrel pohľad na svoj trón,
svoj oblak rozprestrel nad ním.
10 Na hladine vôd vyznačil medze
až po hranice svetla a tmy.

Lemmy
Zaslal: So november 26, 2011 10:38 am Odpovedať s citátom
V eocéne bujnel život na dne oceánu

V skalnom útese na severnom pobreží Španielska objavili vedci odtlačok práce tvora patriaceho k organizmom, ktorých výskyt na planéte patrí k časovo najdlhším. Odtlačok starý 49 miliónov rokov pochádza z pôvodného dna oceánu v období treťohorného eocénu, pričom tentoraz vedci zrejme vedia, kto ho zanechal.

Pravda (ČTK)

Zaslal: Ut december 13, 2011 1:50 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 25 Bydlisko: Pétržka
Na Spectre ide serial:

BEASTS OF THE BIBLE / Beštie z Biblie
Seriál sa veľmi často odvoláva na nepresné preklady (hebrejskej) Biblie a presnejší preklad dáva Biblii často nie, že iný zmysel, dáva je často vôbec zmysel! Dokonca aj pri posudzovaní zvierat uvádzaných v Biblii. Biblia je veľmi povrchne napísaná a povrchne preložená, aby sa mohla brať vážne pre faktografiu alebo popis prírody a jej javov.
Lemmy
Zaslal: Ut február 19, 2013 9:48 am Odpovedať s citátom
Webnoviny.sk napísal(a):
Svoje poznatky o základných princípoch heliocentrickej sústavy zvečnil v astronomickom diele Commentariolus (1507 – 1515), dielo však bolo vydané až koncom 19. storočia. V roku 1543 uzrela svetlo sveta slávna Kopernikova kniha De revolutionibus orbium coelestium. V nej popísal heliocentrický model. Dielo bolo publikované tesne pred jeho smrťou 24. mája 1543 v Nemecku.

Myšlienky zhmotnené v matematických vzorcoch pochovali tak 1 500 rokov starú a mylnú Ptolemaiovu geocentrickú sústavu.

Ešte cirkevná perlička:
Citácia:
Po takmer 470 rokoch 22. mája 2010 ho znova pochovali duchovní vo Fromborku. Kopernika, ktorého katolícka cirkev v 16. storočí označila za kacíra, „odprevadili na odpočinok ako hrdinu“.

Zaslal: So marec 09, 2013 7:00 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 09 marec 2013 Príspevky: 26
Toto je veĺmi zaujímavá temička. Najzaujímavejšie je to, ako ateisti obhajujú neobhájiteľné. Lebo to čo napísal autor ohĺadom protirečení je čistá pravda. A argument o evolúcii baktérii je fakt úbohý. Imho sedimenty na dne oceánu tiež nedosahujú potrebnú hrúbku adektvýtnu k dĺžke usadzovania. A ani jedniný argument tu neodznel, ZATO narážok na obedzených veriacich sa tu nájde dosť. Imho stigmy sú čo? Psychycká porucha? Ale nikoho s podobnou psychyckou poruchou nepoznám z argumentácie ateistov. Alebo si nájdite čo sa deje DNES v Damasku v dome Mirny Nazzour. To sú fakty, ktoré logicky uvažujúcemu mozgu dávajú príčinu veriť. Lebo pravdepodobnosť je proste taká... A sedimetárny paradox NAOPAK!
Camo
Zaslal: So marec 09, 2013 7:02 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 09 marec 2013 Príspevky: 26
AntropologickaKonstanta:
Existuje nejaký dzroj, kde sa tomto dá dočítať viac?

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: