Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Medusaceratops lokii

svaty_certisko
Zaslal: Pi september 17, 2010 8:14 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Prednedávnom pribudol do poznatkov o dinosauroch nový člen rohatého dinosaura. Medusaceratops lokii je v USA najnovší prírastok z poddruhu Chasmosaurinae. Tento bylinožravec vážil dve tony a žil asi pred 78 miliónov rokov na území terajšej Montany.
Viac v anglickom jazyku na: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/05/100528113914.htm

Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Pi september 17, 2010 10:09 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7163 Bydlisko: Mám.
Aj Vladimíra Sochu to zaujalo. Dokonca dal svojmu článku pútavý názov: Rohatá fantázia.

Citácia:
…aneb s čím se koncem května roztrhl paleontologický pytel

Je nepochybné, že poslední dny letošního května patří ve světě dinosauří paleontologie rohatým dinosaurům (skupině Ceratopsia). Svědčí o tom hned několik nově popsaných rodů těchto ptakopánvých dinosaurů z tak vzdálených oblastí jako jsou Maďarsko, Čína, Mexiko a Spojené státy (ty zejména). V případě evropského a asijského státu jde o velmi překvapivé objevy, neboť zástupci zmíněné skupiny zde byli objeveni a popsáni vlastně vůbec poprvé (v Číně jde o prvního známého ceratopsida).

Viac: Rohatá fantazie

Zaslal: Pi september 17, 2010 10:40 pm Odpovedať s citátom
Aj keď to priamo nesúvisí, našiel som teraz správu, kde ma zaujala táto veta:
TASR napísal(a):
Objavenie nového druhu veľkých cicavcov sa pritom koncom 20. storočia považovalo za vylúčené.

Laos: Dedinčania chytili antilopu saola – mystickú ako jednorožec

Vientian 16. septembra (TASR) – Dedinčania v strednom Laose chytili jedno z najzriedkavejších a najzáhadnejších zvierat sveta – vietnamskú lesnú antilopu zvanú saola. Informovala dnes o tom tlačová agentúra DPA.

Hoci vzácne zviera uhynulo v zajatí po niekoľkých dňoch, pricestovaným vedcom sa ho ešte podarilo odfotografovať. Naposledy bol výskyt saoly zadokumentovaný pred 10 rokmi.

Zriedkavé antilopy sa považujú za tak tajuplné, že ich spájajú s jednorožcami, opradenými mýtmi. Saoly však majú na čele dva rohy, smerujúce dozadu. Telo zvieraťa vedci previezli do hlavného mesta provincie Bolikhamsai, kde ho preskúmajú.

„To môže byť podstatný krok vpred, čo sa týka pochopenia tohto nezvyčajného a tajomného druhu,“ povedal Pierre Comizzoli z Medzinárodnej organizácie na ochranu prírody (IUCN).

Štefan Ziegler zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) potvrdil, že sa o saolách vie len málo. Žijú v dažďových pralesoch v pohoriach Vietnamu a Laosu, sú veľké asi ako stredoeurópske srny.

Druhu hrozí vyhynutie. Vedci odhadujú, že žije ešte niekoľko stoviek týchto zvierat. Saoly boli pre vedu objavené len v roku 1992, hoci miestni ľudia ich poznali. Objavenie nového druhu veľkých cicavcov sa pritom koncom 20. storočia považovalo za vylúčené.

TASR

Zaslal: Po september 20, 2010 1:07 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
svaty_certisko napísal(a):
Tento bylinožravec vážil dve tony a žil asi pred 78 miliónov rokov na území terajšej Montany.

Škoda že ten "vedecký" portál neuviedol ako sa k magickej cifre 78 miliónov rokov dospelo (the newly identified plant-eating dinosaur lived nearly 78 million years ago during the Late Cretaceous period) a bez dôkazov ateistický humanizmus učí že sa veci namajú prijímať, lebo to by bolo slepé náboženstvo.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
svaty_certisko
Zaslal: Po september 20, 2010 1:22 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
AntropologickaKonstanta napísal(a):
bez dôkazov ateistický humanizmus učí že sa veci namajú prijímať, lebo to by bolo slepé náboženstvo.

Ty ideš až na kosť, dokonca aj dinosauriu.
Netráp sa tým, Noe dinosaurov nemohol vpratať do archy- boli moc veľké.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Po september 20, 2010 9:08 am Odpovedať s citátom
Netráp sa tým, Noe dinosaurov nemohol vpratať do archy – boli moc veľké.
Thumb

Zaslal: St september 22, 2010 6:23 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
AntropologickaKonstanta napísal(a):
bez dôkazov ateistický humanizmus učí že sa veci namajú prijímať, lebo to by bolo slepé náboženstvo.
...
Netráp sa tým, Noe dinosaurov nemohol vpratať do archy- boli moc veľké.
Henry A. Virkler napísal(a):

Humor a zosmiešňovanie. Diskutujúca strana sa dopúšťa tejto chyby v argumentácii keď prechádza z uplatňovania logických argumentov vyjadrujúcich jej postoje k použitiu humoru alebo zosmiešňovania na odvedenie pozornosti obecenstva alebo k zosmiešneniu diskutujúceho partnera alebo jeho argumentu. Táto argumentačná chyba sa často prelína s chybnou argumentáciou typu "ad hominem" a "odvolanie sa na dav". Humor a zosmiešňovanie môžu byť extrémne efektívne prostriedky ak sa argumentuje pred obecenstvom, často odstaviac platný argument na vedľašiu koľaj. Ale ako nás Monsignor Quixote Grahama Greena napomína: "Smiech nie je argument. Môže byť hlúpym zneužitím."

V používaní diskutérskej techniky zosmiešňovania a odvolávania sa na dav si dosiahol naozajstné majstrovstvo, chcel by som sa ešte opýtať či takú odpoveď považuješ aj za úplne v súlade s nasledujúcimi pravidlami uvedenými v Dawkinsovej knihe alebo či sa od týchto zásad vedenia diskusie dištancuješ:
Dawkins napísal(a):

7. Všetko preveruj, vždy porovnaj svoje myšlienky oproti faktom a buď pripravený zanechať aj tie najpríjemnejšie myšlienky ak sú s nimi v nesúlade.
(7. Test all things; always check your ideas against the facts, and be ready to discard even a cherished belief if it does not conform to them.)
8. Nikdy sa nesnaž cenzurovať opozičné názory alebo sa od nich izolovať. Vždy rešpektuj právo iných s Tebou nesúhlasiť.
(8. Never seek to censor or cut yourself off from dissent; always respect the right of others to disagree with you.)
9. Vytváraj si vlastné nezávislé názory na podklade svojich vlastných úsudkov a skúseností; nenechaj sa slepo viesť iným.
(9. Form independent opinions on the basis of your own reason and experience; do not allow yourself to be led blindly by others.)
10. Na všetko sa pýtaj.
(10. Question everything)
Zdroj: Zošity Humanistov

Okrem toho by som sa chcel spýtať či humanisti stratou želania vedieť ako sa k daným (sedemdesiatosem) miliónovým „hausnumerám“ dospelo neprestávajú byť ľuďmi, aspoň podľa ich obľúbeného citátu ktorý uvádzajú na svojom portáli to tak, zdá sa, vychádza:
Nansen napísal(a):
Človek chce vedieť, a ak toto želanie stratí, prestáva byť človekom.

Taktiež takýto postoj nemožno vyhodnotiť inak ako rozchod s hodnotovým systémom prezentovaným Adamom Romanom, ktorého inak humanisti pri iných príležitostiach veľmi radi citujú:
Adam Roman napísal(a):
Ako profesionálny vedec sa celý život zaoberám pravdou. Viem veľmi dobre, aké je ťažké pravdu nájsť, overiť si ju, či dokonca dokázať. Preto k nej pristupujem s plnou vážnosťou a predtým než niečo vyslovím, dobre si uvážim, či to, čo sa chystám povedať, viem aj niečim podoprieť. Avšak v bežnom živote (ale občas aj medzi kolegami vedcami) sa stretávam s ľuďmi, ktorí „len tak“ vyhlasujú za pravdivé rôzne pochybné tvrdenia a vôbec sa nenamáhajú, aby ich pravdivosť akokoľvek potvrdili.

Čím podopierajú svoje tvrdenie o 78 miliónoch rokov ateisti tentoraz a ako sa namáhali aby pravdivosť tohoto „hausnumera“ potvrdili?

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa St september 22, 2010 4:03 pm, celkom upravené 1 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St september 22, 2010 12:27 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Objavenie nového druhu veľkých cicavcov sa pritom koncom 20. storočia považovalo za vylúčené.

Nadväzujem na to, lebo teraz som si prečítal, že objavili nový druh gibona Nomascus annamensis.

DPA napísal(a):
Dosiaľ neznámy druh gibona (na obrázku) žijúci v juhoázijskej džungli opísali nemeckí výskumníci v odbornom časopise Vietnamese Journal of Primatology. Biológovia tohto primáta nazvali Nomascus annamensis.

Foto: Tilo Nadler, Endangered Primate Rescue Center, Vietnam
(zdroj: agentúra DPA)

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: