Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Žijeme v ekonomickej diktatúre

brajt
Zaslal: Ut jún 22, 2010 3:19 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 30 marec 2010 Príspevky: 4
Okrem ekonomickej demokracie sa však na sociálnom fóre diskutuje aj o iných hospodárskych otázkach, napríklad o všeobecnom základnom príjme.

Čo to je? Pokúste sa priblížiť myšlienku všeobecného základného príjmu.

Je to idea občianskeho príjmu. Všetci občania dostávajú určitú finančnú čiastku bez ohľadu na svoju sociálnu situáciu. Táto čiastka je všeobecná a bezpodmienečná. Občan teda už nikdy nebude musieť ponižujúco dokazovať na úradoch, že potrebuje nejakú sociálnu dávku.
Ide o určitú civilizačnú vymoženosť, ktorú si dnes už môžeme dovoliť zaviesť. V minulosti každý kráčal so svojou pochodňou a s nožom za pásom alebo, ako v dnešných USA s pištoľou, a pretĺkal sa, ako vedel. Bolo nemysliteľné, aby boli v mestách chodníky, cesty a verejné osvetlenie, mestská polícia... Dnes je to všetko samozrejmosť. A naša civilizácia je možno už tak ďaleko, že môže dať základný príjem všetkým občanom. Potom sa nestane, že niekto zmrzne na ulici alebo nebude mať čo jesť. Táto dávka je akýmsi základným právom každého človeka na dôstojnosť. Senátor Eduardo Suplicy presadil v Brazílii zákon o realizácii všeobecného základného príjmu, zavádza sa však postupne. Aby mal legitimitu a aby na to boli finančné zdroje. V iných krajinách, napríklad v Nemecku, sa o tom vedú veľké diskusie. Európska strana zelených má všeobecný základný príjem vo svojom programe, takisto rôzne ľavicové strany. Táto myšlienka stojí za pozornosť.

Žijeme v ekonomickej diktatúre
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.