Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Vulgárna postmodernistická kakofónia

Lemmy
Zaslal: Ne február 25, 2007 11:05 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6648 Bydlisko: Mám.
V knihe Antológia moderného ateizmu na strane 181 sa píše:

Paul Kurtz napísal(a):
Treba ľutovať, že po druhej svetovej vojne splodili parížski vedci vulgárnu postmodernistickú kakofóniu heideggerovskej a derridovskej odrody. Nech bola neraz ich rétorika akokoľvek nesúvislá, vcelku sa ukázala účinná pri odmietnutí osvietenstva, etiky humanizmu, vedeckej objektívnosti a nakoniec aj demokratických hodnôt. Toto literárno-filozofické hnutie priam prepadlo akademické kruhy, najmä fakulty humanitných vied - je dobre, že sa už zdiskreditovalo aj vo Francúzsku. Bol to však strašidelný umieračik, podrývajúci dôveru v každý pokrokový úspech emancipácie. Čiastočne je takýto spôsob uvažovania pochopiteľný ako odpoveď na dve groteskné ideológie dvadsiateho storočia - fašizmus a stalinizmus -, ktoré v Európe ovládli predstavivosť mnohých prívržencov a zradili ľudskú dôstojnosť na bitúnkoch útlaku a genocídy. "Po Osvienčime", napísal Adorno, "nemôžeme velebiť veľkosť človeka." Isteže, svet sa spamätal z tejto historickej periódy úchylnej beštiality. Mnohí intelektuáli sú dodnes sklamaní, lebo aj marxizmus zlyhal pri uskutočňovaní prísľubov socializmu, a oni tomu tak verili. Nech sú príčiny pesimizmu akékoľvek, nesmieme prestať snažiť sa o zmenu a šíriť poznatky a osvietenstvo. Nesmieme podľahnúť nihilizmu alebo porazeneckému subjektivizmu. Hoci vedu často zneužili rozličné vojensko-technické sily na antihumánne účely, veda stále môže pomáhať dosahovať šľachetné humanitárne ciele.

Kto vie viac o tejto problematike? Ktorí parížski vedci to boli? Kto vie viac priblížiť tú heideggerovskú a derridovskú odrodu v príkladoch?

Zaslal: Št máj 27, 2010 11:26 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6648 Bydlisko: Mám.
Ešte o inom: Čítam… akúsi zvláštnu zlátaninu viet, ťažko to opísať krátkou poznámkou. Pútavý názov: Vážený pán Charles Darwin!. Som zvedavý, že kto to zlátal. Hľa: Martin Kasarda, a píše sa o ňom, že: slovenský postmodernistický spisovateľ. Hmm, tak postmodernizmus, ďalšia haluz na svete. Laughing Tak som si spomenul aj na otázku: Prečo nemáme nechať postmodernizmus na pokoji? Veru, nenechám ho na pokoji! Wink

Zaslal: Ne jún 20, 2010 10:58 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Lemmy napísal(a):
Kto vie viac priblížiť tú heideggerovskú a derridovskú odrodu v príkladoch?

Martinova Heideggerova filozofia je tzv. fundamentálna ontológia. V zásade sa len hrá s čisto filozofickými pojmami týkajúce sa filozofie bytia. Vzhľadom na to, že okrem filozofie študoval aj teológiu a jeho filozofické dielo je tým čiastočne aj poznamenané.

U autora publikácie môže ísť skôr o život tohto filozofa, ktorý bol kariérne spätý s nacionálnym socializmom resp. bol krátko rektorom univerzity. Po II. sv. vojne nemohol z politických dôvodov prednášať.

Mám dojem, že kritika na tohto filozofa je mierená skôr na jeho život ako dielo. Jeho filozofia bytia nepredstavuje vhodný materiál pre rozvoj nežiaducich doktrín.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: