Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Adam Roman a farári

Lemmy
Zaslal: Št marec 04, 2010 12:37 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7164 Bydlisko: Mám.
Rastos napísal(a):
Existuje svet, ktorý je nad rozumom. Rozum nám nedokáže povedať, či existuje svet, ktorý je nad rozumom.

A čo vám to povedalo? Lebo mozgom podľa toho ste to zrejme nevyhodnotili. Máte v hlave na premýšľanie okrem mozgu ešte niečo iné, čo iní ľudia nemajú?

Zaslal: Št marec 04, 2010 12:55 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 26 október 2007 Príspevky: 19
Mozog a rozum nie su totozne kategorie. Sucastou mojho mozgu je rozumove myslenie (tzv. "zdravy" alebo aj "sedliacky" rozum), ale napriklad aj city a pocity, ukladaju sa v nom skusenosti z preziteho zivota, skusenosti inych ludi...

V zasade je moje Ja nieco ako "okruhly stol". Sedi za nim zdravy rozum, citova sfera, skusenosti a mozno aj dalsie ine. Ked sa rozhodujem, kazdy z nich mi doda svoj pohlad. Ja nakoniec rozhodnem, ktorym hlasom priradim dolezitejsi vyznam, a teda co bude definitivne stanovisko.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št marec 04, 2010 1:05 pm Odpovedať s citátom
Rastos napísal(a):
city, pocity, citova sfera, skusenosti

Ktoré z toho vyhodnotilo?

Zaslal: Št marec 04, 2010 1:37 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Rastos napísal(a):
S vedou mam viac spolocneho, nez si mozno myslis. Vystudoval som prirodne vedy na Univerzite Komenskeho, praxoval som na chemickom ustave SAV. Mozem ti napisat aj temu mojej diplomovej prace, ale ak sa v tom neorientujes, sotva by si jej porozumel.

To ale zjavne nie je dostatočná kvalifikácia na to, aby si sám seba "pasoval" na "hovorcu" vedy ako takej. Čo si fakticky svojím predchádzajúcim príspevkom urobil. Veda má veľa odborov a pracuje v nej veľmi veľa vedcov. Nik preto nemôže hovoriť za vedu ako takú. Jedine hľadisko ktorým to je možné posúdiť je štatistické. A to hovorí jasne, vedúci vedci nie sú veriaci! Ak zoberieme napríklad členov americkej akadémie, tak je medzi nimi len 7% (!!!) (slovom sedem percent) veriacich, čo je oproti bežnej americkej populácii (asi aj viac ako 90% veriacich) žalostne málo. Z toho je možné určite urobiť záver, že špičkoví vedci nie sú veriaci a v širšom chápaní, tak ako sa tu bavíme, aj to že veda a viera si odporujú.
Uvedené číslo (7%) je z časopisu Nature:
http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html
Pri všetkej úcte k slovenským vedcom kde možno bude pomer iný, nie je to z tohoto pohľadu reprezentatívna vzorka.

Niektorí vedci dokonca považujú náboženstvo za nástroj debilzácie spoločnosti. Viď napríklad táto prednáška F.Koukolíka:
http://www.blisty.cz/art/51371.html
(Treba si stiahnuť prezentáciu)
Aj štúdie ktoré boli vykonané na tému viera a IQ ukazujú na koreláciu ateizmu a vyššej inteligencie. Viď napríklad:
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/02/100224132655.htm

Napriek tomu existuje možnosť ako veda môže skúmať vieru. Viď ďalej.

Rastos napísal(a):
Otazku, ci existuje nadprirodzeny svet, veda nikdy nepotvrdila ani nevyvratila, jednoducho sa do tejto oblasti nemiesa.

To že otázku o existencii niečoho položíš, neznamená že to existuje. A už ani zďaleka to neznamená že ak by aj nejaký nadprirodzený svet existoval, bol by podľa predstáv nejakej (katolíckej či inej) cirkvi. Navyše ak sú tie predstavy z dnešného pohľadu úplne smiešne, doslova hlúpe, primitívne a zaostalé, tak racionálne uvažujúci človek dá prednosť prirodzenému vysvetleniu. To že dnes ešte existujú rozumní ľudia (povedzme napríklad vedci )ktorí v niečo také veria, sa dá vysvetliť schémami správania ktorými tí ľudia pristupujú k svojmu životu. Tie schémy sú často získané z detstva a môžu byť (a často sú) silnejšie ako inteligencia a iné vplyvy.

Čiže osloboď sa od svojich zažitých schém.

Sú dve možnosti. Buď to raz veda potvrdí, alebo vyvráti a potom nemáš pravdu, alebo to principiálne nie je možné a potom je také tvrdenie (ktoré sa nedá vyvrátiť ani potvrdiť) nezmyselné a to je vlastne ešte horšie ako by bolo nepravdivé! Nezmyselných tvrdení sa dá totiž vymyslieť nekonečne veľa a dá sa z nich odvodiť čokoľvek. Iste ti nebude zaťažko predstaviť si zopár takých tvrdení napríklad na tému že ti na nose sedí veľký modrý krokodíl.
Otázky o pravdivosti viery v boha sú ekvivalentné otázkam o pravdivosti rozprávkových príbehov.

Rastos napísal(a):
To je to, co pisem, ze na to nema mandat.

Ako som už povedal existuje veda ktorá skúma pochody v mozgu - je to neuroveda. Tam patrí aj viera v boha.

Rastos napísal(a):
Veci mozu byt pravdive, aj ked nie su potvrdene vedou.

Napríklad ?

Rastos napísal(a):
Rozum nam nedokaze povedat, ci existuje nadprirodzeny svet, ani ho vyvratit (hoci toto si mnohi ateisti myslia).

Opakujem, ak tu otázku nedokážeme zodpovedať (rozumom či inak) je nezmyselná. Viď vyššie.
Rastos napísal(a):
Dajme tomu ze suhlasim

Tak súhlasíš alebo nesúhlasíš? Ak súhlasíš, tak existenciu boha buď dokáž, alebo v neho prestaň veriť.
Rastos napísal(a):
Ale to nezbavuje nas vsetkych zodpovednosti za iste hladanie otazky nasho zmyslu a povodu existencie, ktora je tiez istym sposobom „zazracna“ a vedecky nie velmi vysvetlitelna.

Okrem tých afektovaných prívlastkov („zazracna") by som aj súhlasil. Ale to nie je viera v boha! To nie je náboženstvo! A už vôbec to nemá nič dočinenia s údajnými zázrakmi, či doslova hlúpymi dogmami cirkvi.
Každý človek má (pokiaľ nie je zdecimovaný napríklad biedou či chorobou) v sebe určitú snahu o presiahnutie seba samého. To sa nazýva spiritualita, alebo prirodzená religiozita, a je vlastná každému človeku . Nemá to však nič s náboženstvom, aj keď náboženstvá sa o spritualitu snažia, vždy sa zvrhne na formalitu.
Spiritualita je osobná záležitosť a nesúvisí s nijakými konkrétnymi predstavami boha, Krista, Alaha či čohokoľvek iného.

Rastos napísal(a):
k nejaky boh existuje a je povodcom zivota, moze nas nakoniec brat na zodpovednost za to, ze sme k nemu boli nelojalni.

bu bu bu !!! No to že budeš strašiť som od teba "pán vedec" naozaj nečakal. To už naozaj nechci aby som ti toto vyvracal. Možno mi len povedz, ktorý boh to teda bude trestať za tú neloajalitu? Kristus? Alah? Wotan? Šiva? Jehova? Alebo Aštar Šeran?
Rastos
Zaslal: Št marec 04, 2010 7:24 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
Rastos napísal(a):
city, pocity, citova sfera, skusenosti

Ktoré z toho vyhodnotilo?

Vsetky spolu, rozum nevynechavajuc.
Lemmy
Zaslal: Št marec 04, 2010 7:29 pm Odpovedať s citátom
Rastos, teraz sme sa nepochopili. Napísal si predtým: Rozum nám nedokáže povedať, či existuje svet, ktorý je nad rozumom.

Nemôžeš oponovať teraz opačne, že všetky spolu, rozum nevynechávajúc.

Hovor áno – áno, nie – nie. Nie takto: aj áno, aj nie zároveň. Buď rozum nedokáže, alebo vrátane rozumu, výber si!

Zaslal: Št marec 04, 2010 8:20 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
scirocco napísal(a):
To ale zjavne nie je dostatočná kvalifikácia na to, aby si sám seba "pasoval" na "hovorcu" vedy ako takej.

To som vobec nemal v umysle, ani som s nicim takym neprisel na toto forum. Len som, suc vyprovokovany Tebou, chcel - ked sa uz tak sebavedomo vyjadrujes k tomu, co vsetko veda moze, a pripisujes jej vlastnosti, ktore nema - aby si bol v obraze, ze sa nebavis s nejakym kopacom kanalov, ktory nema o vede ani sajnu.

scirocco napísal(a):
Ak zoberieme napríklad členov americkej akadémie, tak je medzi nimi len 7% (!!!) (slovom sedem percent) veriacich... Z toho je možné určite urobiť záver, že špičkoví vedci nie sú veriaci a v širšom chápaní, tak ako sa tu bavíme, aj to že veda a viera si odporujú.

Nadherna ukazka, ako sa daju robit nevedecke zavery.

scirocco napísal(a):
Navyše ak sú tie predstavy z dnešného pohľadu úplne smiešne, doslova hlúpe, primitívne a zaostalé, tak racionálne uvažujúci človek dá prednosť prirodzenému vysvetleniu.

Neviem co konkretne mas na mysli. Moze byt viacero smiesnych veci, ktore mozeme vidiet v cirkvach (napriklad aj niektore dogmy), ale krestanstvo ako take ich neuci.

scirocco napísal(a):
Rastos napísal(a):
Veci mozu byt pravdive, aj ked nie su potvrdene vedou.
Napriklad?

Zeby existencia takych javov, ako je laska? Priatelstvo? Cest? Hrdinstvo? Sucit? Zrada? Vypocitavost? Uprimnost? Ulisnost? a mnoho dalsich...

scirocco napísal(a):
To že dnes ešte existujú rozumní ľudia (povedzme napríklad vedci )ktorí v niečo také veria, sa dá vysvetliť schémami správania ktorými tí ľudia pristupujú k svojmu životu.

Napriklad. Alebo nenasli nijaky rozpor medzi vedou a vierou.

scirocco napísal(a):
Sú dve možnosti. Buď to raz veda potvrdí, alebo vyvráti a potom nemáš pravdu, alebo to principiálne nie je možné a potom je také tvrdenie (ktoré sa nedá vyvrátiť ani potvrdiť) nezmyselné a to je vlastne ešte horšie ako by bolo nepravdivé!

Toto ihrisko si neprimerane zuzil. Existuje aj moznost, ze veda to nema ako vyskumat, a predsa to existuje.

scirocco napísal(a):
Otázky o pravdivosti viery v boha sú ekvivalentné otázkam o pravdivosti rozprávkových príbehov.

Nie, je to ina kategoria. Na zamyslanie sa o vyssej inteligencii nas opravnuje existencia sveta a zivota.

scirocco napísal(a):
Tak súhlasíš alebo nesúhlasíš? Ak súhlasíš, tak existenciu boha buď dokáž, alebo v neho prestaň veriť.

Prepac, zabudol som, ze veci su len ciernobiele. Neexistuju ziadne odtiene medzi tym, a uz vobec nie pestrofarebny svet farieb.

scirocco napísal(a):
bu bu bu !!! No to že budeš strašiť som od teba "pán vedec" naozaj nečakal. Možno mi len povedz, ktorý boh to teda bude trestať za tú neloajalitu? Kristus? Alah? Wotan? Šiva? Jehova? Alebo Aštar Šeran?

Ziadne strasenie. Iba podla mna logicky zaver pre alternativu, ak by vyssia inteligencia jestvovala. A tu nie je podstatne, ako by sa volala. Mimochodom, preco si pod tym predstavujes hned trest?
Rastos
Zaslal: Št marec 04, 2010 8:34 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
Rastos, teraz sme sa nepochopili. Napísal si predtým: Rozum nám nedokáže povedať, či existuje svet, ktorý je nad rozumom.

Nemôžeš oponovať teraz opačne, že všetky spolu, rozum nevynechávajúc.

Hovor áno – áno, nie – nie. Nie takto: aj áno, aj nie zároveň. Buď rozum nedokáže, alebo vrátane rozumu, výber si!

OK, nedorozumenie, vyplyvajuce aj z toho, ze miestami stotoznujeme "vedu" a "rozum". V podstate som chcel vyjadrit toto:
Veda (skumajuca rozumom poznatelne procesy) nam nedokaze povedat, ci existuje nadprirodzeny svet (inteligencia).
A zaroven rozum (ak chceme, zdravy sedliacky) mi hovori, ze zlozite inteligentne systemy, ktore vidim okolo seba, nevznikaju slepo a nahodne. Tym som myslel "rozum nevynechavajuc."
scirocco
Zaslal: Pi marec 05, 2010 8:31 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Rastos napísal(a):
ze sa nebavis s nejakym kopacom kanalov, ktory nema o vede ani sajnu.

Tak to bolo potrebné upozornenie, lebo podľa spôsobu argumentácie to nie je možné poznať.

Rastos napísal(a):
Zeby existencia takych javov, ako je laska? Priatelstvo? Cest? Hrdinstvo? Sucit? Zrada? Vypocitavost? Uprimnost? Ulisnost? a mnoho dalsich...

Čo to čo je za sprostosť?? Prečo by sa láska nedala vedecky skúmať?? Existujú tisíce vedeckých, psychologických, neurovedeckých, ale aj matematických či iných prác, ktoré skúmajú lásku. Moderné funkčné zobrazovacie metódy umožňujú skúmať čo sa deje v ľudskej hlave nielen keď prežíva lásku, ale aj ten pocit viery v boha.

scirocco napísal(a):
Sú dve možnosti. Buď to raz veda potvrdí, alebo vyvráti a potom nemáš pravdu, alebo to principiálne nie je možné a potom je také tvrdenie (ktoré sa nedá vyvrátiť ani potvrdiť) nezmyselné a to je vlastne ešte horšie ako by bolo nepravdivé!

Rastos napísal(a):
Toto ihrisko si neprimerane zuzil. Existuje aj moznost, ze veda to nema ako vyskumat, a predsa to existuje.

Nepochopil si o čom hovorím. Nehovorím či niečo existuje (ak sa toho existencia nedá vyvrátiť ani potvrdiť), ale čo vôbec možno o existencii niečo takého povedať.

Rastos napísal(a):
Ziadne strasenie. Iba podla mna logicky zaver pre alternativu, ak by vyssia inteligencia jestvovala.

Ked to je podla teba logický záver, tak máš s logikou podobné problémy ako onen kopač kanálov. Smile

Nechcem sa dotknúť žiadneho kopača kanálov, jedného ktorého som poznal bol vcelku šikovný podnikateľ, aj keď neviem ako bol na tom s logikou.

Inak sú tvoje príspevky len prázdny blábol, alebo sa už opakuješ. Wink
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut marec 09, 2010 7:14 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
scirocco napísal(a):
Veda má veľa odborov a pracuje v nej veľmi veľa vedcov. Nik preto nemôže hovoriť za vedu ako takú. Jedine hľadisko ktorým to je možné posúdiť je štatistické. A to hovorí jasne, vedúci vedci nie sú veriaci! Ak zoberieme napríklad členov americkej akadémie, tak je medzi nimi len 7% (!!!) (slovom sedem percent) veriacich, čo je oproti bežnej americkej populácii (asi aj viac ako 90% veriacich) žalostne málo. Z toho je možné určite urobiť záver, že špičkoví vedci nie sú veriaci a v širšom chápaní, tak ako sa tu bavíme, aj to že veda a viera si odporujú.

Niektorí vedci dokonca považujú náboženstvo za nástroj debilzácie spoločnosti.

Ja len toľko že existujú aj iné názory ktorých tvrdenie že kresťanská Európa zažila rapídnejší vzostup na poli vedy v porovnaní s ostatným svetom sa dá aj historicky vyhodnotiť.
Citácia:
(Jan Novotný:http://adam.humanisti.sk/?p=95#more-95) Je-li Bertrand Russell pro Romana autoritou pro svou monografii Principia Mathematica, neměl by zamlčet, že jejím spoluautorem byl Alfred North Whitehead, který byl na rozdíl od Russella věřící. Právě Whitehead ve své knize Science in the Modern World (existuje slovenský překlad) hledá souvislosti mezi mimořádným vzestupem evropské vědy od 16. století a křesťanskou racionalitou. Whitehead přitom nepopírá, že věda se vyvíjela zprvu v opozici k náboženství. Vidí jejich vztah asi tak, že židovské a křesťanské náboženství nahlíží Boha jako racionální bytost, která si klade jisté cíle a řídí se pro jejich dosažení určitými principy, na rozdíl od např. řeckých či orientálních bohů, jejichž chování je prostě nevyzpytatelné. Proto se křesťané snažili svého Boha hlouběji pochopit a v rámci teologie vybudovali nástroje (logickou argumentaci) schopné později využití v přírodních vědách. Aforisticky říká, že teologický princip rozumu založeného na víře změnila novověká věda v princip víry založené na rozumu.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Po apríl 26, 2010 12:00 pm, celkom upravené 2 krát.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut marec 09, 2010 7:24 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):

AntropologickaKonstanta napísal(a):
A to je práve to divné, že ten kríž tam aj tak vždy bude...

Je tam 17 rokov a ty hovoríš vždy? Smile Smiešne.

Ja len toľko že "bude" sa viaže na budúci čas, 17rokov sa viaže na minulosť. Moju vetu si okyptil, netvrdil som že vždy, ale že "pokiaľ to humanisti nepreženú do extrému a nepožiadajú o odstránenie aj štátneho symbolu kvôli tomu že obsahuje kresťanský symbol."
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 18, 2010 2:46 pm Odpovedať s citátom
Julius Voskár napísal(a):
Väčšina veriacich chápe svoju vieru ako čosi výhodné z hľadiska tzv. spasenia (priznám sa neviem čo je to, možno aj veriaci) a to predstavuje aj ich rozumové zdôvodnenie viery ako stavu vedomia. Tiež predpokladajú, že svojou vierou nič nestratia, len získajú. Je to akási vypočítavosť, kalkulácia a hlavne tradícia.

Takýto názor o viere z vypočítavosti je veľmi obtiažne prijať ak človek nemá ísť proti vlastnému svedomiu a odignorovať všetky všeobecne uznávné historické skutočnosti. Veriaci kresťania od počiatkov šírenia sa kresťanstva boli často prenasledovaní, všeobecne sa má za to že nik z apoštolov okrem Jána nezomrel prirodzenou smrťou. Na takéto riziko ich upozorňoval už samotný Kristus: „Vtedy vás preto, že ste sa hlásili ku mne, všade budú nenávidieť, trýzniť, ba aj zabíjať.“ (Mt.24:9) „Ak mňa prenasledovali, budú prenasledovať aj vás.” (J.15:20b)
Zástupy martýrov z prvých storočí n.l. najlepšie dokumentujú kapitoly v knihách pojednávajúcich o tomto období keď sa v ich názvoch menili len mená vládnucich prenasledovateľov:
- Prenasledovanie na konci 2.stor.
- Prenasledovanie za Deciusa
- Prenasledovanie za Valeriána
- Prenasledovanie za Diokleciána
a pod. (M.A. Smith: From Christ to Constantin).
Ako typický príklad takejto viery na základe „kalkulácie“ a „vypočítavosti“
možno uviesť príbeh týrania dvanásťročného dievčaťa z listu tých čo prežili kruté prenasledovanie v r.177 (podľa Eusebia). Toto dievča k všeobecnému údivu prítomných pohanov odmietalo vzdať sa viery v Krista a vydržalo drsné mučenie ktoré by zlomilo väčšinu dospelých mužov. Nakoniec skonala potom čo bola v bezvedomí roztrhaná divým býkom. Známy bol aj pokrik „kresťania levom“ ktorým dobový dav vyjadroval svoju beštiálnu barbarskú krvilačnosť.
To že sa toho moc nezmenilo ani v priebehu mnohých storočí a že o kalkulácii nemôže byť ani reči dokumentuje príbeh veriacich kresťanov -hugenotov zo 16.storočia, ktorých prenasledovali oficiálne vládne štruktúry: „Na všetko boli pripravení, trpeli, umierali. Množili sa po každých útrapách a hocakej smrti. Keď zabíjali jedného, objavilo sa ďalších desať. Doslova samotné plamene plodili ich. („Костры буквально плодили их.“)“
(Филипп Эрланже: Резня в ночь на святого варфоломея, citovaný Кальвин фарелю.) Zdá sa že nie chladná kalkulácia a vidina zisku ale niečo iné muselo byť za tým že kresťania boli hotoví ísť aj na smrť napriek vedomiu že takýchto múk by mohli byť ušetrení ak by kolaborovali proti svojmu svedomiu so štátnou mocou a vzdali sa svojej viery. Určite stojí za zmienku aj Dietrich Bonhoeffer ktorý sa (žeby z vypočítavosti?) dobrovoľne rozhodol cestovať z USA do Nemecka práve v čase keď väčšina vedcov a intelektuálov vrátane Einsteina si vyberala práve opačný smer a toto rozhodnutie otvorene a aktívne sa postaviť na odpor voči zlovestnému režimu ho neskôr stálo život.
V našich zemepisných šírkach v nedávnom ateistickom režime medzi väznených duchovných patril napr. emeritný biskup ECAV Pavel Uhorskai, možno by stálo za pokus skúsiť sa s ním porozprávať o tom ako z vypočítavosti skončil vďaka svojej viere vo väzení. Prípady o aktuálnych prenasledovaniach kresťanov vo svete monitoruje organizácia Open doors.
P.S. Z logického pohľadu sa (aspoň mne) ako kalkulácia a vypočítavosť javí skôr počínanie Judáša ktoré sa zopakovalo v rôznych obmenách v ďalšej histórii keď rôzni úplatní predstaviteľia oficiálnej inštitucionálnej cirkvi pristúpili na rôzne kompromisy nezodpovedajúce biblickým doktrínam (napr. spolupráca niektorých kňazov s ŠtB alebo s diktátorskými režimami) a ktoré určité názorové skupiny potom radi zneužívajú na odmietanie kresťanstva en bloc (ako celku).
Julius Voskár
Zaslal: Ne apríl 18, 2010 9:27 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
[b]Na takéto riziko ich upozorňoval už samotný Kristus: „Vtedy vás preto, že ste sa hlásili ku mne, všade budú nenávidieť, trýzniť, ba aj zabíjať.“ (Mt.24:9) „Ak mňa prenasledovali, budú prenasledovať aj vás.” (J.15:20b)Zrejme ten Kristus si uvedomil, že je z akéhosi dôvodu neželateľný a aj v tých neskorších dobách asi tomu tak bolo čo sa týka kresťanských siekt. Veď aj v súčasnosti sú sekty spoločnosťou nie veľmi želateľné. Mne je to nie čudné a viacmenej ma to ani veľmi nezaujíma.
Čo sa týka mnou vysloveného názoru o výhodnosti "byť veriaci" vyplynul z diskusie na jednom kresťanskom fóre, kde mi ponúkli náboženskú vieru, že ak budem veriť nič nestratím, ale ak nebudem veriť stratím večný život, na čo som odpovedal, že ak budú mať večný život tí čo sa modlia pri kríži, alebo smerom k Mekke budem ho mať aj ja, lebo prírodné zákony platia nekompromisne. A ja si myslím, že to čo sa deje vo vesmíre prebieha podľa prírodných zákonov, ktoré nezávisia na žiadnom náboženstve. Ale prečo by nemohli mať veriaci iný názor? Ja pripúšťam, že môžu. Žiaľ vďaka kresťanskej tolerancii a demokracii, ma z toho fóra vylúčili. Dúfam teraz je nie nikomu čudný môj názor na túto vec.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 18, 2010 10:01 pm Odpovedať s citátom
Zrejme ten Kristus si uvedomil, že je z akéhosi dôvodu neželateľný

S tým sa naozaj nedá nesúhlasiť, najhlavnejšie z týchto dôvodov sumarizuje jeden vysokoškolský profesor takto:
„Aké sú príčiny prenasledovania Božích poslov?
1. Jednou príčinou je kritika. Veľmi jasne je v Skutkoch apoštolov vykreslená súvislosť medzi Štefanovou kritikou a jeho prenasledovaním. Štefan vo svojej reči povedal toto: „Vy tvrdošijní a neobrezaného srdca a uší, … jeho zradcami a vrahmi ste teraz vy, ktorí ste ...prijali zákon, ale ste ho nezachovávali.“ Hneď po týchto Štefanových slovách spomína sa reakcia plná hnevu: „Keď to počuli, zúrili v srdci a škrípali zubami na neho.“
Kritika je jedna dôležitá súčasť Božieho posolstva. Pán Boh sa pozerá kritickým okom na všetko, čo konajú ľudia, a na tie najkrikľavejšie prípady upozorňuje prostredníctvom svojich poslov. V Biblii sa kritizuje skazenosť ľudského srdca, kritizujú sa nespravodlivé spoločenské pomery, kritizuje sa pýcha a vychvaľovanie, kritizuje sa mravný úpadok.

2. Príčinou prenasledovania sú ďalej zbúrané ilúzie. Proroci a apoštolovia prichádzali k ľuďom, ktorí mali vytvorené vysoké predstavy o sebe, ktorí boli veľmi namyslení na svoje domnelé prednosti. Prichádzali k nim, a celú túto stavbu, ktorú si postavili vo svojich predstavách, sa snažili podkopať a zbúrať. Povedali im: Vy nie ste takí dobrí, ako si o sebe namýšľate. Lenže človek je nesmierne citlivý na svoje sebavedomie, na ilúzie, ktoré má o sebe. Všetci sme na to veľmi citliví. Preto aj reakcia na zbúrané ilúzie býva taká prudká, podložená vášnivým hnevom.

Prorocké a apoštolské slovo má za cieľ zmeniť, pretvoriť ľudský život. Proroci a apoštolovia nedostali od Pána Boha poverenie, aby všetko nechali pri starom, ale naopak, dostali poverenie, aby vyvolávali zásadné zmeny v živote jednotlivca aj vo vzťahoch medzi ľuďmi. Ale ľudia, ktorým je prorocké a apoštolské slovo adresované, nemajú radi všetky zmeny. Majú síce radi zmeny, ktoré rozšíria ich vonkajšiu úctu, pohodlie, bohatstvo, ale nemajú radi zmeny, pri ktorých sa má úplne zmeniť ich srdce, pri ktorých by sa mali vzdať svojej pýchy a sebectva, pri ktorých by sa mali vzdať niečoho zo svojho majetku, na ktorom sebecky lipnú.
3. Pretože proroci i apoštolovia provokovali k takýmto zmenám, boli neobľúbení a boli prenasledovaní. Tento dôvod je ďalšia spoločná črta tej súvislosti prenasledovania, ktorý spomína Ježiš Kristus v našom texte. “

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ne apríl 18, 2010 10:18 pm, celkom upravené 1 krát.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 18, 2010 10:09 pm Odpovedať s citátom

Čo sa týka mnou vysloveného názoru o výhodnosti "byť veriaci" vyplynul z diskusie na jednom kresťanskom fóre, kde mi ponúkli náboženskú vieru, že ak budem veriť nič nestratím, ale ak nebudem veriť stratím večný život, na čo som odpovedal, že ak budú mať večný život tí čo sa modlia pri kríži, alebo smerom k Mekke budem ho mať aj ja, lebo prírodné zákony platia nekompromisne. A ja si myslím, že to čo sa deje vo vesmíre prebieha podľa prírodných zákonov, ktoré nezávisia na žiadnom náboženstve. Ale prečo by nemohli mať veriaci iný názor? Ja pripúšťam, že môžu. Žiaľ vďaka kresťanskej tolerancii a demokracii, ma z toho fóra vylúčili. Dúfam teraz je nie nikomu čudný môj názor na túto vec.

Ak to nie je tajné, mohol by som sa spýtať aké konkrétne fórum to bolo? Chcel by som si k ich postupu vypýtať ich stanovisko lebo takýto postoj sa ani mne nepáči. Ďakujem.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 3 z 6
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: