Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Preľudnenie

hayduke
Zaslal: Ne máj 05, 2019 5:47 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 14 február 2017 Príspevky: 13
Skeptik, akýkoľvek populačný rast je dnes už katastrofa. Samozrejme, že v chudobných krajinách, napríklad Afrických, o ktorých píšeš, je to oveľa horšie. To ale neznamená, že inde problém nie je. Je prakticky úplne všade. Ľudstvo žije na ekologický dlh. Ekologickú stopu máme na tri planéty. Už dávno sme premnožení. To je ten point.

BTW, každému, kto sa zaujíma o túto tému, odporúčam knihu Zmena alebo Kolaps!
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Skeptik
Zaslal: Po máj 06, 2019 4:52 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1095
hayduke napísal(a):
Skeptik, akýkoľvek populačný rast je dnes už katastrofa. Samozrejme, že v chudobných krajinách, napríklad Afrických, o ktorých píšeš, je to oveľa horšie. To ale neznamená, že inde problém nie je. Je prakticky úplne všade. Ľudstvo žije na ekologický dlh. Ekologickú stopu máme na tri planéty. Už dávno sme premnožení. To je ten point.

BTW, každému, kto sa zaujíma o túto tému, odporúčam knihu Zmena alebo Kolaps!

Slovenské príslovie hovorí:"Dobrých ľudí sa veľa zmestí". To znamená, že keď sú ľudia tolerantní, disciplinovaní, pracovití, vedia sa podeliť o svoje zdroje a navzájom dobre vychádzať. Keď ale prídu záškodníci, lenivci, atď, nastáva kolaps už pri malej populácii. Veď vidíme, akú obrovskú spotrebu má pár jednotlivcov a stále je im málo. Ani to im nestačí a rozsievajú okolo seba nenávisť a smrť. Aj Slovákom sa dostalo klbko jedovatých hadov pod košeľu. Nie že by tu aj predtým bolo všetko u nás ideálne, ale teraz je to katastrofa.

Zaslal: St máj 08, 2019 6:10 am Odpovedať s citátom
Niektorí fanatici by najradšej zredukovali ľudstvo na 500 miliónov. Viď nasledujúce video: https://www.youtube.com/watch?v=eCvG0aHW-kY
Čo už k tomu ešte treba viac dodať, keď niekto chce zabiť 7 miliard ľudí? Žiaľ vedci dávajú takým bláznom do rúk zbrane, s ktorými to môžu spraviť. Blázon by veru nedokázal také niečo vyvinúť, ale použiť, to nie je pre neho žiadny problém.

Zaslal: St máj 08, 2019 8:48 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Poznáš? Georgijské kamene – granity smerníc

1. bod: Udržuj počet ľudstva pod 500 000 000 v trvalej vyváženosti s prírodou.

Zdroj: Zošity humanistov č. 47.

Ide o nepochopenie. Nie zabiť, ale nerozmnožovať sa v takom geometrickom rade, so silnou stúpajúcou krivkou. Ak ľudia nebudú množiť deti ako na páse, tak možno raz dôjde k zníženiu populácie. Už dnes sa o tom veľa hovorí, že ľudia sú príčinou ohromného úbytku živočíchov. Vymierajú celé druhy. Hovorí sa o miliónoch. Napríklad toto si prečítaj: Najväčšia štúdia o vymieraní zvierat: ľudia vyhubia osminu všetkých druhov a doplatia na to.
Petr Koubský a Adéla Skoupá napísal(a):
Ľudstvo si pod sebou píli konár. Živočíšne a rastlinné druhy ubúdajú stále rýchlejšie, jednoznačnou príčinou sú nezvládnuté civilizačné aktivity.

Pokles biodiverzity neznamená len to, že niektoré roztomilé zvieratká vyhynú. Predovšetkým ide o narušenie ekosystému. Ľudia nestoja nad ním alebo mimo neho, sú jeho súčasťou a teraz už riskujú vlastné krky.

Zaslal: Št máj 09, 2019 5:45 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Poznáš? Georgijské kamene – granity smerníc

1. bod: Udržuj počet ľudstva pod 500 000 000 v trvalej vyváženosti s prírodou.

Zdroj: Zošity humanistov č. 47.

Ide o nepochopenie. Nie zabiť, ale nerozmnožovať sa v takom geometrickom rade, so silnou stúpajúcou krivkou. Ak ľudia nebudú množiť deti ako na páse, tak možno raz dôjde k zníženiu populácie.

Ľudstvo už ale má vysoko nadpočet voči tým 500 miliónom, takže znížiť tzv. uvedomelou reguláciou rozmnožovanie je nereálne. Jednoznačne to zlyhalo a znížiť takým spôsobom populáciu o sedem miliard v krátkom čase je nemožné. Známe sú už štúdie o kritickom vývoji vypracované asi pred 40 rokmi, keď premnoženie ľudstva začalo mať nepriaznivé následky a stalo očividným. Ani potom nedošlo k nejakej uvedomelej regulácii, snáď s výnimku Číny, ktorá to riešila politikou jedného dieťaťa. Slovákov tiež veľmi nepribudlo, ale to je už následkom skrytej regulácie. Tí, čo najviac kričia, že ako sa ľudstvo premnožuje majú paradoxne možno po desať detí a každé ich dieťa má desať detí. Naviac politici takú vysokú reprodukciu, či už uvedomele, alebo aj neuvedomele podporovali a aj podporujú rôznymi spôsobmi. Aj teraz ešte hovoria také demagógie, že nebude mať kto robiť na dôchodky a treba zvýšiť pôrodnosť. Ide tu aj o záujmy jednotlivých štátov, aby bez vojny jednoducho obsadili iné krajiny premnožením svojej populácie. Tento trend je veľmi silný a presvedčiť takých fanatikov je nemožné. Teda keď iní vidia, ako sa ich nepriatelia množia, že nikto nemyslí na to, aby sa správal rozumne a znížil populáciu tak všetci roztáčajú kolotoč ešte rýchlejšie. Každý by chcel začať s reguláciou tých druhých. To sa už udialo v histórii ľudstva mnohokrát.

Zaslal: So máj 11, 2019 10:27 pm Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Ľudstvo už ale má vysoko nadpočet voči tým 500 miliónom, takže znížiť tzv. uvedomelou reguláciou rozmnožovanie je nereálne.

Viem, že je to v súčasnosti nereálne.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hayduke
Zaslal: Ut máj 14, 2019 7:36 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Očividne si v tejto diskusii všetci do určitej miery uvedomujeme problematiku preľudnenia. Ale naznačovať že "Nedá sa nenásilne znížiť populáciu a preto sa množme ďalej" ...nevidím logiku. Populáciu sa dá znižovať nenásilne - pomalšie ale efektívnejšie a hlavne morálnejšie. Je to ok. Je to len jedna vec z mnohých, ktoré treba robiť pre záchranu života na Zemi budúcna. Násilné znižovanie ľudskej populácie nikdy v histórii ani nemalo perspektívu - keď si pozrieme graf demografického rastu, morovú epidémiu, ani druhú svetovú vojnu tam ani nevidno, ba naopak, hneď po týchto katastrofách začala populácia ešte rýchlejšie rásť. Ľudská populácia sa dá znižovať jedine nenásilne.

Skeptik, najprv hovoríš o politickej depopulačnej agende, a následne, že "politici vysokú reprodukciu, či už uvedomele, alebo aj neuvedomele podporovali a aj podporujú rôznymi spôsobmi"? Nemyslíš, že si trochu protirečíš?

Skeptik napísal(a):
Slovenské príslovie hovorí:"Dobrých ľudí sa veľa zmestí". To znamená, že keď sú ľudia tolerantní, disciplinovaní, pracovití, vedia sa podeliť o svoje zdroje a navzájom dobre vychádzať. Keď ale prídu záškodníci, lenivci, atď, nastáva kolaps už pri malej populácii.

->Tento antropocentrizmus je ďalšia vec. My sme predsa len jedným z miliónov druhov. Nejde len o naše prežitie, ale o prežitie celej planéty. Aj "dobrí ľudia" zanechávajú smrteľnú ekostopu, fragmentujú životný priestor iných druhov diaľnicami a priehradami, prispievajú k ozónovým dieram, zabíjajú všetkými činmi celý ekosystém a biodiverzitu. Zákonite - bez ohľadu na to, ako ekologicky žijú. (UNEP, Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo, uvádza, že denne vymrie príčinou činností človeka približne 200 živočíšnych a rastlinných druhov, čo je 1000 - 10000 krát viac než je prirodzený úbytok druhov.)
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Skeptik
Zaslal: St máj 15, 2019 6:24 pm Odpovedať s citátom
hayduke napísal(a):

Skeptik, najprv hovoríš o politickej depopulačnej agende, a následne, že "politici vysokú reprodukciu, či už uvedomele, alebo aj neuvedomele podporovali a aj podporujú rôznymi spôsobmi"? Nemyslíš, že si trochu protirečíš?

Hayduke, neprotirečím si, keby si si pozornejšie prečítal, čo som písal, tak by ti to bolo jasnejšie. Politici podporujú reprodukciu svojich a potláčajú iných. Nie je už nejaká veľká tajnosť, že okrem iných už dávnejšie používaných metód depopulácie sa pracuje na oveľa nebezpečnejších. Nastupujú totiž genetické zbrane a nano technológie. Jedna rasa vyvíja tieto prostriedky proti iným a tak sa snažia vzájomne vykynožiť. Rozšírením nejakej nano látky, ktorá sa spustí po čase nejakým aktivátorom môže mať horšie následky, ako atómová bomba len s tým rozdielom, že vinník sa nebude dať vystopovať. To bude faktor, pre ktorý sa nebudú báť tieto látky použiť. Druhý faktor, prečo ich nebudú váhať použiť je, že to nebude mať vedľajšie účinky na vlastných ľudí.

Zaslal: Ne máj 19, 2019 6:26 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Skeptik, to vážne? To skoro ako keby som čítal anotáciu seriálu Utopia. Čítam pozorne. Ako môže nejaká látka ubližovať iba jednej rase a nie inej? Veď to sú úplné konšpiračné teórie. Nechcem byť sarkastický, len na tieto veci neverím. A nie je to tým, že by som nebol v obraze, neboj, pozeral som veľa dokumentov o tomto. Ale ak máš nejaké zaručené informácie o nejakých špeciálnych látkach alebo nano technológiách, tak aj tak ich vývoj musí byť ešte niekde v plienkach a tým pádom sa nedá hovoriť o reálne existujúcej agende, ktorá už teraz vplýva na reprodukciu. Reprodukciu ovplyvňuje sociálna a ekonomická úroveň obyvateľstva hlavne, všetky ďalšie aspekty sú ďaleko vzadu.
Lemmy
Zaslal: Ne máj 19, 2019 6:33 pm Odpovedať s citátom
hayduke napísal(a):
Reprodukciu ovplyvňuje sociálna a ekonomická úroveň obyvateľstva hlavne, všetky ďalšie aspekty sú ďaleko vzadu.

Čím menej peňazí, čím chudobnejší, tým viac detí. Plus, čím menej vzdelaný. Je výnimkou u strednej vrstvy mať veľa detí. Aj keď viem o rodine s asi 20 deťmi. Žena celý život nerobila nič iné, len rodila. Skvelé zamestnanie. Wink

Zaslal: Po máj 20, 2019 5:18 pm Odpovedať s citátom
hayduke napísal(a):
Skeptik, to vážne? To skoro ako keby som čítal anotáciu seriálu Utopia. Čítam pozorne. Ako môže nejaká látka ubližovať iba jednej rase a nie inej? Veď to sú úplné konšpiračné teórie. Nechcem byť sarkastický, len na tieto veci neverím.

Nie je to žiadna utópia, ale realita a vôbec nie nová. Počul som o tom už dávno, že taká genetická zbraň bola použitá, ale zomrelo dieťa aj z rasy vedcov, čo im spôsobilo veľké výčitky svedomia. Koľko zomrelo z druhej rasy, o tom sa nehovorilo, lebo tí boli zrejme menej dôležití.
Genetika veľmi pokročila. Napomohli tomu počítače a rôzne iné moderné technológie. Bežne sa už vkladajú vírusy do rastlín. Myši čo zjedli nejakú geneticky upravenú látku osvietením určitým druhom svetla svietielkovali. Hayduke, si si taký istý, že nebudeš v lepšom prípade svietielkovať aj ty?

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 4 z 4
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4
Pridať novú tému

Prejdi na: