Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Preľudnenie

TvojOponent
Zaslal: Po október 31, 2016 9:09 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1763
Citácia:
Nedokáže im spracovať to, čo je zrejmé, pretože určité areály sú obsadené čiernou hmotou, ktorá sa nazýva temnota.

Tomuto som neporozumel.

Zaslal: Ut november 01, 2016 7:14 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1083
TvojOponent napísal(a):
Citácia:
Nedokáže im spracovať to, čo je zrejmé, pretože určité areály sú obsadené čiernou hmotou, ktorá sa nazýva temnota.

Tomuto som neporozumel.

TvojOponent, veď trocha porozmýšľaj, čo to je.
Keď je mozog zaplnený niečím toxickým, škodlivým, nie je v ňom miesto na niečo nové. Naviac škodlivina spôsobuje deštrukciu nového, užitočného, ktoré sa tam aj načas dostane.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hayduke
Zaslal: Ut február 14, 2017 8:40 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 14 február 2017 Príspevky: 13
Lemmy napísal(a):
Maltuziánci nehlásajú všeobecné zníženie počtu obyvateľstva, ale zmenšenie más, o ktoré imperialisti nemajú záujem. Sú to nebezpečné myšlienky, ak sa v maltuziánskych traktátoch ospevujú ako blahodarné faktory vojna, hlad, epidémia a iné pohromy, ktoré vedú k záhube miliónov ľudí.

Záleží na tom, či človek hľadá na maltuziánstve pozitívne stránky alebo automaticky negatívne stránky, vyvodí to celkový pohľad na maltuziánstvo a niekedy aj nesprávne závery. Keby som bol pozitívne naladený, Malthusovu teóriu by som definoval v podstate tak, že "malo by byť povinnosťou každého jednotlivca, aby sa neoženil, kým nemá istotu, že uživí svoje deti."
Je to možno rovnako skreslené, ako to keď niekto tvrdí že maltuziáni chcú vyhubiť spodné triedy vojnami. Malthus nehovoril o násilných riešeniach.

Stuka napísal(a):
(....) Na druhej strane je Zem možno schopná uživiť aj viac ľudí ako 7 miliard. Ibaže rozdelenie zdrojov je zásadne zlé. (....)

Nedávno vyšiel v Zošitoch humanistov o tom článok Preľudnenie vs. trvalá udržateľnosť.

Nejde o to, koľko ľudí by uživila Zem. Ide o zničujúcu ekologickú stopu, ktorú ľudstvo vytvára. O to, koľko druhov vymiera kvôli činnostiam človeka. O biodiverzitu, ktorá je ničená. Ide o to, aby sme žili v symbióze v zdravom životnom prostredí. Ja sa čudujem, že tieto pohľady (ekologické, etické) tak veľa ľudí prehliada.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: St august 23, 2017 8:54 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Jana Kiššová napísal(a):
Nemám deti a vonkoncom sa ako príťaž pre spoločnosť necítim. Dvadsať rokov som študovala a dvadsať rokov pracujem. Poctivo odvádzam dane a odvody a vytváram hodnoty aj pre tých, ktorí ich z rôznych dôvodov, či už dočasne alebo dlhodobo, nevytvárajú. Od štátu som nikdy nič okrem práva a spravodlivosti nechcela; nikdy som nepoberala dávky ani podporu. Nikdy som nebola na úrade práce, nepoberala materskú alebo rodičovskú. Kvôli službe spoločnosti som opustila úspešné pôsobenie v súkromnom sektore a vždy keď môžem, ľuďom pomáham. Hlavne deťom a študentom.

A nie som jediná. Takých bezdetných pracujúcich je nás mnoho. Sme pre spoločnosť nehodnotní, lebo sme pre rôzne dôvody nepočali? Áno, sme? Potom by však vďaka celibátu boli nehodnotní aj katolícki kňazi či mníšky.

Priviesť na svet dieťa a vychovať z neho slušného človeka je pre spoločnosť obrovská hodnota. No nie jediná. Aj bezdetní, či už z vlastnej vôle alebo „nespravodlivosťou osudu“, vedia byť prínosom. Nielen preto, že platia dane a odvody a vytvárajú hodnoty. Vedia byť skvelí v práci či v súkromí. Vedia byť v mnohom vzorom morálky či etiky alebo odbornou a rešpektovanou kapacitou. Vedia byť oporou pre mnohých, ktorí to potrebujú. Vedia piecť chlieb, predávať autá, učiť deti, zachraňovať životy a liečiť choroby. Priestor byť pre spoločnosť prínosom je obrovský aj pre tých bez detí.

Takže bezdetné ženy, bezdetní muži využime ten priestor naplno!

Pozri: Jana Kiššová, Bezdetná žena je definíciou zbytočnosti. Vážne?
Lemmy
Zaslal: St august 23, 2017 6:44 pm Odpovedať s citátom
V e-zine Humanisti.sk: Bezdetná žena je definíciou zbytočnosti. Vážne?
Lemmy
Zaslal: Ut február 12, 2019 12:13 pm Odpovedať s citátom
Preľudnenie verzus trvalá udržateľnosť

www.youtube.com/watch?v=WNODGjPcwzU

Zaslal: Po apríl 15, 2019 4:55 pm Odpovedať s citátom
[quote="Lemmy"]Preľudnenie verzus trvalá udržateľnosť

Nedávno som čítal, že jeden poľovník zabil 5000 slonov a ešte kopu ďalších zvierat. Bol to vysokoškolsky vzdelaný človek a tvrdil že regulácia je potrebná.
Tuším takou istou filozofiou sa riadia aj niektorí mocní, ktorí si vyhradzujú právo regulovať ľudskú populáciu. Pyramídový graf, ktorým sa najlepšie zobrazuje nárast ľudskej populácie v mnohých krajinách naznačoval neskutočne obrovské tendencie prírastkov obyvateľstva. Mnohé prognózy sa zmenili zvlášť v krajinách, kde vypukli vojny, ako napr. v arabských krajinách. Samozrejme, že tí, čo tieto regulácie robia svoju populáciu neznižujú, ale naopak zvyšujú tiež. Bohatí totiž potrebujú aj veľký sociálny kapitál, čiže veľa ľudí, ktorí budú chrániť ich ekonomický kapitál. Ekonomický kapitál je totiž závislý na sociálnom kapitále. Darmo má niekto obrovský majetok, keď si ho nedokáže sám uchrániť pred masou číhajúcou zo všetkých strán. Na Slovensku je tiež nastavená silná depopulačná politika, čo znamená aj obrovské ekonomické straty Slovákov. Nízky sociálny kapitál je nie schopný čeliť obrovskému pretlaku a to v konečnom dôsledku znamená zánik, ktorému sme doteraz ako tak čelili.

Zaslal: Ut apríl 16, 2019 12:37 pm Odpovedať s citátom
[quote="Skeptik"]
Lemmy napísal(a):
Preľudnenie verzus trvalá udržateľnosť

Nedávno som čítal, že jeden poľovník zabil 5000 slonov a ešte kopu ďalších zvierat. Bol to vysokoškolsky vzdelaný človek a tvrdil že regulácia je potrebná.
Tuším takou istou filozofiou sa riadia aj niektorí mocní, ktorí si vyhradzujú právo regulovať ľudskú populáciu. Pyramídový graf, ktorým sa najlepšie zobrazuje nárast ľudskej populácie v mnohých krajinách naznačoval neskutočne obrovské tendencie prírastkov obyvateľstva. Mnohé prognózy sa zmenili zvlášť v krajinách, kde vypukli vojny, ako napr. v arabských krajinách. Samozrejme, že tí, čo tieto regulácie robia svoju populáciu neznižujú, ale naopak zvyšujú tiež. Bohatí totiž potrebujú aj veľký sociálny kapitál, čiže veľa ľudí, ktorí budú chrániť ich ekonomický kapitál. Ekonomický kapitál je totiž závislý na sociálnom kapitále. Darmo má niekto obrovský majetok, keď si ho nedokáže sám uchrániť pred masou číhajúcou zo všetkých strán. Na Slovensku je tiež nastavená silná depopulačná politika, čo znamená aj obrovské ekonomické straty Slovákov. Nízky sociálny kapitál je nie schopný čeliť obrovskému pretlaku a to v konečnom dôsledku znamená zánik, ktorému sme doteraz ako tak čelili.

Nepochopil si význam témy o preľudnení. Môžem to prirovnať v hrubom k darvinizmu. Sú vedecké teórie seriózne podložené faktmi, a nazývajú sa v celku ako darvinizmus. Ide o správne vysvetľovanie evolúcie živých organizmov, vrátane vírusov.

Potom je tu falošný, nepochopený darvinizmus, prípadne úplne zneužitý, ktorý sa nazýva sociálny darvinizmus.

A tak, kým ja tu propagujem akože darvinizmus v téme preľudnenie, ty argumentuješ falošným sociálnym darvinizmom poukazovaním na akýchsi zlých poľovníkov.

Preľudnenie nie je o tom, že máme pozabíjať ľudí. To si preľudnenie pochopil asi tak, ako Hitler pochopil sociálny darvinizmus, a vytvoril koncentračné tábory na likvidáciu miliónov ľudí.

Téma o preľudnení spočíva v dobrovoľnom zrieknutí sa detí, čiže ide o snahu mať čím menej detí, aby počet ľudí na planéte nebol taký veľký. Keby si ľudia osvojili tému o preľudnení, nemuseli by sme dajme tomu v roku 2050 mať na planéte 20 miliárd ľudí. Je totiž riziko, či budú žiť spokojne. Čo ak až pri takom veľkom počte sa začnú vraždiť kvôli potravinám? Kvôli prežitiu? Mohol by nastať ten tvoj šírený sociálny darvinizmus, kde silnejší jedinci by likvidovali slabších, a tomu hovoríme vojna alebo genocída. Preľudnenie je téma, ktorá nie je o vojnách, o genocídach. Ide o uvedomenie, že už dnes sú mnohí životní partneri bez potomkov, bez detí. Prípadne majú len jedno dieťa. Na svete je totiž príliš veľa ľudí a málo životných zdrojov.

Zaslal: Ut apríl 16, 2019 4:52 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Téma o preľudnení spočíva v dobrovoľnom zrieknutí sa detí, čiže ide o snahu mať čím menej detí, aby počet ľudí na planéte nebol taký veľký. Keby si ľudia osvojili tému o preľudnení, nemuseli by sme dajme tomu v roku 2050 mať na planéte 20 miliárd ľudí.

Ja to chápem, že preľudnenie sa dá s uvedomelými ľuďmi obmedziť a aj nastaviť na optimál bez násilia. Robia tak už dlho napr. Višnuisti v Indii. Majú obmedzené zdroje, ale vedia s nimi hospodáriť a uvedomele regulujú svoju populáciu, aj keď aj u nich k tomu prispeli odmeny vlády za menší počet detí. Mnohým sa to ale vôbec nedá vysvetliť, pretože to nechcú, alebo vôbec nevedia pochopiť. Pre niektorých je to niečo o čo sa nikdy z rôznych dôvodov ani nebudú zaujímať. Žijú len pre tu a teraz. S vyšším vzdelaním klesá aj počet detí. Vzdelanejší sú zodpovednejší a viac im záleží na budúcnosti ich detí. Iní menej vzdelaní mnohokrát ani nevedia, čo to je tehotenstvo a tak príde na svet dieťa, ktoré ani nechcú. Berú to len ako nejaký kolobeh dňa, najem sa, vyspím, porodím dieťa atď. Preto, že je uvedomelých málo, nemôžeme sa čudovať, že populácia Zeme tak extémne narastá. Tu teda prichádzajú tí uvedomelí iného druhu, čo zavádzajú nútenú reguláciu. Majú tiež vysoké vzdelanie, ale ich morálka je podivná. Je to potom ako u zvierat, kde samce levov, alebo medveďov zabijú mláďatá iných samcov, aby sa mohli spáriť oni a rozšíriť svoju populáciu. Víťazí silnejší, alebo ten, čo má veľkú reprodukciu.

Zaslal: So apríl 27, 2019 7:53 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Skeptik, neviem, o akých nútených reguláciách a depopulačnej politike na Slovensku hovoríš, môžeš to priblížiť? Nedostatočné prídavky na deti podľa teba, alebo také niečo? Treba vrážať obrovské peniaze do osvetových kampaní o plánovanom rodičovstve, a tieto kampane by mali byť posúvané samozrejme najmä tým menej vzdelaným obyvateľom rozvojových krajín. Napr v Bangladéši to pomohlo, aktivistky tam chodili priamo do chatrčí a rozdávali antikoncepciu a vysvetľovali ako to funguje....
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Skeptik
Zaslal: So apríl 27, 2019 7:12 pm Odpovedať s citátom
hayduke napísal(a):
Skeptik, neviem, o akých nútených reguláciách a depopulačnej politike na Slovensku hovoríš, môžeš to priblížiť?

Heyduke, ty si spadol včera z Marsu, že nevidíš, čo sa na Slovensku deje? Ono sa ale taký istý scenár, ako cez kopír robí aj v iných krajinách, čo poukazuje na globálne riadenie tohto procesu. Neviem asi nájsť nejakú výnimku, kde je to ináč. Keď tak rozmýšľam, tak sa jedná možno asi len o štyri krajiny, kde sa scenár až tak nekoná.
Prostriedky depopulácie sú:
Zníženie kvality zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosti. Ľudia tak umierajú o hodne skorej. Menej sa ich kvôli tomu aj narodí.
Zhoršenie ekonomickej situácie, kvôli ktorej ľudia obmedzujú počet svojich potomkov, lebo sa boja, že i neuživia. Naviac to vyvoláva stres a tým pádom aj zhoršenie zdravia a skoršie úmrtie. Zoslabenie ekonomickej situácie sa koná pomocou nízkych platov, okrádaním bankovým sektorom, exekútormi, vysokými cenami, drahým bývaním, atď.
Zníženie vzdelania, ktorého nízka úroveň tiež ovplyvňuje zdravie a aj ekonomickú situáciu.
Rozširovanie nekvaitných potravín, chorôb.
Mnoho ďalších spôsobov som nespomenul, lebo je toho veľa.

Zaslal: Ne apríl 28, 2019 12:06 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Skeptik, zdravotná starostlivosť nikdy nebola na vyššej úrovni a ľudia sa vďaka nej môžu dožívať oveľa dlhšieho veku ako kedysi, takisto zomiera oveľa menej novonarodených detí. Kým moja babka mala päť sestier, štyri zomreli v mladosti na choroby ktoré sú dnes banalitou, takže ostali dve. Dnes sa narodia síce len dve deti ale obidve prežijú. Dve deti je tak akurát, ak nie príliš veľa. Za to, že ľudia nechcú mať viac ako dve deti, môžeme vďačiť nadmerne dobrej životnej situácii a zbytočne nadmerne veľkým možnostiam voľby, ľudia si chcú žiť svoj život a nemyslia už toľko na staroveké mýty o akejsi povinnosti zachovania rodu splodením desiatich detí. Som nesmierne rád, že populácia vo vyspelých krajinách prestala rásť, pretože žiadny rast nemôže byť nekonečný. Spomalenie populačného rastu je výsadou uvedomelých zdravých ľudí, mali by sme sa seriózne zaoberať tým, ako túto osvetu v čo najperspektívnejšej miere dostať do rozvojových krajín s nízkou úrovňou, ktorá tam má za príčinu toľko detí. Rast je špirála do záhuby planéty. Okrem zlepšeniu životnej situácie môžeme vďačiť za spomalenie preľudňovania takisto aj osvete v oblasti plánovania rodičovstva. Práve obyvatelia krajín a etník s nízkou životnou a ekonomickou situáciou majú mnoho detí, ktoré potom nahé a choré umierajú. Takže by som povedal, že podľa mňa je všetko presne opačne ako si to popísal ty, až na to zhoršenie kvality potravín, čo je nepopierateľné, ale pripisovať to k účelovej depopulačnej agende je možno pre nejakých konšpirátorských bláznov typu Alex Jones.

Zhoršenie kvality potravín má na svedomí dopyt konzumeristických más, ktoré dychčia po čo najlacnejších výrobkoch s čo najdlhšou trvanlivosťou. Priemyselné odvetvia im ich radi poskytnú, pretože je to aj pre ne výhodnejšie. So znečisťovaním ovzdušia a vôd je to podobné, a môžu za to opäť aj bežní ľudia - už len preto lebo len hŕstka z nich proti tomu protestuje. A keď len hŕstka protestuje, politici nemajú prečo konať. To, čo nazývaš depopulačnou agendou, je jednoducho len obyčajná honba za ziskami (zo strany firiem) a pohodlím (zo strany bežných ľudí). Depopulačná agenda neexistuje. Je nepochopiteľné, ako niekto môže veriť v depopulačnú agendu vo svete, kde je čistý prírastok obyvateľstva 80 miliónov ročne. A ešte horšie je to, že ju niekto môže považovať za niečo zlé v prípade, že by aj existovala.
Skeptik
Zaslal: Ne apríl 28, 2019 3:04 pm Odpovedať s citátom
hayduke napísal(a):
Skeptik, zdravotná starostlivosť nikdy nebola na vyššej úrovni a ľudia sa vďaka nej môžu dožívať oveľa dlhšieho veku ako kedysi,

výsadou uvedomelých zdravých ľudí, mali by sme sa seriózne zaoberať tým, ako túto osvetu v čo najperspektívnejšej miere dostať do rozvojových krajín s nízkou úrovňou, ktorá tam má za príčinu toľko detí.

až na to zhoršenie kvality potravín, čo je nepopierateľné, ale pripisovať to k účelovej depopulačnej agende je možno pre nejakých konšpirátorských bláznov typu Alex Jones.

Zhoršenie kvality potravín má na svedomí dopyt konzumeristických más, ktoré dychčia po čo najlacnejších výrobkoch s čo najdlhšou trvanlivosťou.

So znečisťovaním ovzdušia a vôd je to podobné, a môžu za to opäť aj bežní ľudia - už len preto lebo len hŕstka z nich proti tomu protestuje.

Depopulačná agenda neexistuje. Je nepochopiteľné, ako niekto môže veriť v depopulačnú agendu vo svete, kde je čistý prírastok obyvateľstva 80 miliónov ročne.

Pred 30 rokmi bola na oveľa vyššej úrovni a keby nebol prišiel prevrat, tak by sme boli špička vo svete. Viď nemocnica Rázsochy, ktorá bola naprojektovaná tak, že aj teraz je jej projekt na vysokej úrovni a vyhovaval by terajšej dobe. Mne predčasne zomreli štyria rodinní príslušníci kvôli zlej zdravotnej starostlivosti.

Vysokú pôrodnosť nemajú len zaostalé krajiny, u ktorých je prirodzené a keby nebolo migrácie, tak sa ich populácia na mieste ich bývania udrží. Aj veľmi vyspelé krajiny majú explozívny rast a preto sa snažia svoju populáciu niekde umiestniť a obsadiť nové územia.

Keď sú schopní dodávať obrovské množstvá drog, že sa v nich brodíme skoro po kolená, tak mám neveriť, že aj do potravín niečo nemiešajú?

Aj protesty zv. ekológov sú mnohokrát riadené na odstavenie konkurencie, nie v skutočnom záujme za lepšie životné prostredie. Odstavenie jadrových elektrární, zastavenie ťažby uhlia, to je len opäť jeden z krokov, ako nám zastaviť ekonomiku. Keby mali záujem o zlepšenie prostredia, tak by podporili každého, kto má záujem napr. o solárne panely s vhodnou cenou, nie len vyvolených.

Depopulačná agenda je jasná. Však to ukazujú najnovšie dáta. Keby si porovnal svet spred 30 rokov, aj na Slovensku nastali obrovské zmeny. Tieto dáta sú ale nie verejné a držia sa pod pokrývkou, aby ľudia nevideli, čo sa varí.

Zaslal: Ne apríl 28, 2019 3:48 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Skeptik, pred 30 rokmi bolo veľa vecí lepších - a veľa vecí horších. Zdravotníctvu rozhodne uškodili privatizácie a súkromníci - keď bolo zdravotníctvo v rukách štátu, lekári si ťa nemohli pohadzovať ako handru. To ale nie je depopulačná agenda, ale vec peňazí.

Chemikálie sú všade. Aj v pitnej vode, čo nám tečie z vodovodu, je najmenej 25 rôznych druhov chemikálií. Je to proti prehnaným zdravotným opatreniam. Je ich tam toľko, že vo výsledku, paradoxne, môžu škodiť. Neverím ale, že nejaká z nich má výlučne taký účel, aby ľudia strácali plodnosť. Pokiaľ nebudem mať dôkazy, neuverím. A keď budem mať dôkaz, aj tak s tým nič nebudem robiť, lebo si nemyslím že je nás nedostatok. Nesúhlasím v žiadnom prípade s násilnou formou depopulácie - ako že vojny a zabíjanie ľudí, ale zníženie rizika otehotnenia, to je celkom diskutabilné. Ale je to len hypotéza, lebo ako vravím, neverím na existenciu tohto.

Čo sa týka zelených technológií - chrániť neobnoviteľné zdroje nerecyklovateľnými solárnymi panelmi vyrábanými z neobnoviteľných zdrojov mi príde rozporuplné. Existujú štúdie, ktoré hovoria, že aj využívanie jadrovej energie je ekologickejšie ako solárne panely a veterné mlyny. V tomto majú samotní ekológovia názorové rozkoly, absolútne by som do toho neťahal nejaké konšpiračné teórie. Môj názor k tejto téme: treba veľmi radikálne obmedziť spotrebu celkovo, a potom bude jedno, či jadro alebo slnečný panel. Čítal som niekde, že jediný let lietadlom zo Slovenska do USA je tak škodlivý, že úplne vynuluje celoživotné snahy jedného človeka žiť zero waste eko štýlom. Vyplýva mi zo všetkého, že riešenia musia byť oveľa radikálnejšie ako hodenie plastovej fľaše do správneho kontajnera...

Situáciu na Slovensku sledujem: pri sčítaní obyvateľstva v roku 1980 dosiahol výsledok počet 4,99 milióna ľudí a v roku 2011 to bolo už 5,39 milióna ľudí. Za posledných 50 rokov počet obyvateľstva Slovenska stúpol viac ako o pätinu. Nehovor mi, že to sú všetko imigranti a cigáni
Skeptik
Zaslal: Po apríl 29, 2019 3:36 pm Odpovedať s citátom
hayduke napísal(a):

Čo sa týka zelených technológií - chrániť neobnoviteľné zdroje

Situáciu na Slovensku sledujem: pri sčítaní obyvateľstva v roku 1980 dosiahol výsledok počet 4,99 milióna ľudí a v roku 2011 to bolo už 5,39 milióna ľudí. Za posledných 50 rokov počet obyvateľstva Slovenska stúpol viac ako o pätinu. Nehovor mi, že to sú všetko imigranti a cigáni

Viem o viacerých možnostiach, kde netreba veľa a dalo by sa produkovať veľa ekologickej el. energie s malými nákladmi. Táto energia nám doslova uniká medzi prstami. Vďaka našej geografii je to možné.
Čo sa týka toho prírastku obyvateľstva, tak za 50 rokov o pätinu, je úbohé číslo. Populácia Slovákov klesá. Keby nie prevratov, nebola by žiadna populačná kríza na Slovensku. Možno by sme mali teraz v pohode udržateľných 7- 10 miliónov, ale Slováci si svoju reprodukciu vedia uregulovať aj sami.Čo je horšie, že sa nám do toho miešajú iní a regulujú nás hlava nehlava. V Afrike sú tak obrovské populačné rasty v posledných rokoch, že to dosahuje skutočne kritických čísiel už teraz. Stačí si pozrieť niektoré stránky o tamojšom vývoji, tak mnohým svitne.
U nás chcú ľudí zodrať prácou a stále zvyšujú vek odchodu do dôchodku. Niekto si ale chce žiť na vysokej nohe bez práce. Taký systém sa musí zrútiť, pretože pár ľudí nedokáže živiť obrovskú masu. Už teraz je to na hranici.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 3 z 4
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: