Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Cirkev je zlo

Lemmy
Zaslal: St september 05, 2018 3:40 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7124 Bydlisko: Mám.
Sekularne-nebo.sk 1. septembra 2018 o 10.07 napísal(a):
V knihe Genesis 2 sa píše: „Hospodin, Boh, prikázal človekovi: Môžeš jesť zo všetkých stromov záhrady, ale nejedz zo stromu POZNANIA DOBRA A ZLA, lebo v deň, v ktorom by si z neho jedol, určite zomrieš.“ V knihe Genesis 3 príbeh pokračuje: „No had žene povedal: Nie, určite nezomriete! Boh totiž vie, že v deň, keď budete z neho jesť, otvoria sa vám oči a budete ako Boh, budete poznať dobro i zlo.“

Ako teda mohla Eva vedieť, že porušiť príkaz od Boha je zlé, keď AŽ PO zjedení ovocia mala spoznať čo je dobro a zlo? Toto ľudia zo staroveku, ktorí si vymysleli tento príbeh, akosi nedomysleli. Navyše ako dobre vieme, Adam a Eva v ten deň NEZOMRELI, len boli vyhnaní z raja a stali sa smrteľnými – chyba v preklade? Nie. Chyba v myslení.

Boh teda o smrti klamal a pravdu hovoril had!!!

Navyše had ponúkal poznanie reality (niečo ako novodobý Morpheus ponúkajúci červenú pilulku na oslobodenie sa z Matrixu), Boh iba slepú poslušnosť. A tak vyzerá aj celá história kresťanstva - strach z reality, zaslepená poslušnosť.

Áno, áno, ja viem. Rozprávky a vtipy sa neanalyzujú.

Dlhé storočia však všetci tvrdili, že to tak ako stojí v Biblii, presne a doslova s prvotným hriechom bolo. Časom z hada urobili Satana a zo smrti iba “spirituálnu smrť”. A dnes už to je len alegória a prvotný hriech je spoločným hriechom našich praotcov.

Od tohto prvotného hriechu sa všetok biznis s hriechmi pekne odvíja. Najprv sa museli všetky deti krstiť hneď po narodení, aby sa zbavili zdedeného hriechu a neboli chúďatká také skazené; potom bolo nutné hriechy spravovať a vyrozprávať kňazom pri súkromnej spovedi, aby sa tým utvrdzoval pocit závislosti na cirkvi a nutnosti očisty; a hriechy dobre slúžili aj na poukazovanie skazenosti v spoločnosti a ospravedlňovanie zla vo svete - zemetrasenia nemala na svedomí dosková tektonika, ale prostitútky - hurikány, namiesto rozdielov v tlaku vzduchu, spôsobovali homosexuálne celebrity a záplavy nemali nič s prírodnými cyklami teplôt a zvýšeným množstvom zrážok v povodí riek, ale prichádzali do miest s masturbujúcou mládežou.

A čo je vlastne zač ten hriech? Je to čin, slovo alebo myšlienka porušujúce náboženské príkazy alebo zákazy. Je to vedomé porušenie toho, čo údajne považuje Boh za morálne správne.

Je to hlavný spôsob, akým je možné zastrašovať veriacich - „Božím trestom a zatratením“, a to ak nedodržia pravidlá a normy chovania, ktoré sú pre cirkev výhodné.

Tak sa zdá, že sexuálne obťažovanie detí nie je hriech. Ani otrokárstvo. Ani zabíjanie inovercov. Tieto drobnosti Bohu až tak nevadia a je ich plná Biblia či katolícke internátne školy. Ale taká masturbácia či počúvanie metalovej hudby – to by ste si mali ako slušní kresťania naozaj odpustiť.

Hriechy sú podľa katolíckeho učenia ľahké alebo ťažké. Dokonca existuje aj kategória “donebavolajúcich”. Medzi ťažké (smrteľné) hriechy napríklad patrí aj HNEV, ako keď sa Boh hneval na všetkých, lebo ho nepočúvali a vyzabíjal celé ľudstvo. Alebo ZÁVISŤ, ako keď Boh trestal ľudí za uctievanie iných bohov. Alebo LENIVOSŤ, ako keď Boh nezabránil holokaustu, aj keď mohol. Alebo PÝCHA, ako keď Boh vyžaduje, aby ho ľudia uctievali, modlili sa k nemu a prinášali mu obety.

Najhoršia je však neviera v Boha. Ešte aj vražda sa dá odpustiť, no postaviť sa proti duchu svätému je morálne dno.

Hriechy, ako ich predkladajú náboženstvá, dávajú ľuďom deformované a zastaralé predstavy o morálke, učia ich zhovievavosti voči skutočným morálnym nedostatkom, a na opačnej strane budujú netoleranciu a nezmieriteľnosť s tými, čo podrývajú vieru v Boha, bez ohľadu na to, či je tento postoj objektívne správny či nie.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut január 29, 2019 9:19 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7124 Bydlisko: Mám.
Čítam správu: SDM v Paname sa skončili.

SDM je skratka pre sodomiu?

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skeptik
Zaslal: Ne júl 07, 2019 3:35 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1057
Je až neuveriteľné, aké príbehy ľudia zažívajú ešte aj v súčasnosti. Neviem si ani predstaviť, čo náboženskí fanatici dokázali kedysi. Oni vlastne ani neboli veriaci, ale len využívali náboženstva na teror proti slabým. Viď video: https://www.youtube.com/watch?v=_3O627Uzx2c
Sú v ňom výpovede členov sekty, ako boli terorizovaní svojím vodcom, ktorý rozsieval nenávisť, znásilňoval zaradom malé deti patriace do sekty, dokonca museli trestať bábätká.
Je to odstrašujúci príklad toho, keď sa k moci dostanú zákerní ľudia. To, čo sa odohrávalo tam v malej sekte mi pripadá že sa odohráva vo veľkom v celoštátnych merítkach.
Otázka ale znie: "Existovali by také otrasné prípady aj bez existencie náboženstiev? Nenašli by si určitý ľudia nejaký iný systém, zriadenie na terorizovanie ľudí?

_________________
Žiaľ len niektorí ľudia sú mojim vzorom.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 6 z 6
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.