Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Trest smrti

TvojOponent
Zaslal: Ne august 05, 2018 3:44 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1763
Bola poprava Dr. Jozefa Tisa zločinom proti ľudskosti?

Zaslal: Ne august 05, 2018 3:45 pm Odpovedať s citátom
Pred takmer 150 rokmi Vatikán zrušil trest smrti – Parada si to všimol až dnes

https://neznaboh.wordpress.com/2018/08/05/pred-takmer-150-rokmi-vatikan-zrusil-trest-smrti-parada-si-to-vsimol-az-dnes/

Zaslal: Ne august 05, 2018 5:40 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7151 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):
Pred takmer 150 rokmi Vatikán zrušil trest smrti – Parada si to všimol až dnes

https://neznaboh.wordpress.com/2018/08/05/pred-takmer-150-rokmi-vatikan-zrusil-trest-smrti-parada-si-to-vsimol-az-dnes/

Je fajn, že si pápežskejší než sám pápež. Robíš si vtip aj z Tlačovej kancelárie KBS. OK. Twisted Evil
Citácia:
Svätý Otec František schválil dekrétom novú úpravu paragrafu 2267 v katechizme vydanom v roku 1992. Nový text znie…

Nové znenie paragrafu schválil Svätý Otec 11. mája 2018…

Nové oficiálne znenie paragrafu 2267 s podpisom kardinála Luisa Ladariu a dátumom 1. augusta 2018…

Zaslal: Ne august 05, 2018 5:42 pm Odpovedať s citátom
Tlačová správa bola vydaná 2. 8. 2018. A dnes je 5. 8. 2018. To sú tri dni. Tak nesplietaj bludy.

Zaslal: Ne august 05, 2018 6:24 pm Odpovedať s citátom
Katechizmus nie je zákon, ale vieroučný výklad. Ide o usmernenie veriacich, aby neboli zmätení pri výkladoch článkov viery. Tá podpora kultúre nezabíjania vinníkov je odôvodnená technickým a spoločenským pokrokom umožňujúcim izoláciu nebezpečných delikventov, pričom aj títo sú stále ľuďmi bez odňatia základných ľudských práv.
Trest smrti bol zrušený už dávno.

Je to ako keď Ti zoberú technický preukaz od nejakého auta a potom by Ti zobrali vodičák Very Happy Chápete ten rozdiel?
Nechápete, lebo logika nie je vaša silná stránka.

Zaslal: Ne august 05, 2018 7:04 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
…lebo logika nie je… silná stránka.

Z tvojich úst slovo logika kričí. Pre teba je to cudzie slovo. Ešte veríš rozprávkam o hovoriacom hadovi? Veríš, že prvá žena bola vyrobená z rebra prvého muža? Kto sú rodičia prvej Kainovej ženy? Dá sa veriť premene vody na víno?

Zaslal: Ne august 05, 2018 9:07 pm Odpovedať s citátom
Very Happy Ako som písal vyššie... logika nie je vaša silná stránka.
Reč je o treste smrti.

Zaslal: Ne august 19, 2018 5:20 pm Odpovedať s citátom
Eduard Chmelár 13. augusta 2018 o 10.25 h napísal(a):
Ako dlhoročný mierový aktivista som navyše intenzívne vnímal ten časový oblúk medzi prvotným príkazom NEZABIJEŠ a aktuálnou iniciatívou pápeža Františka, ktorý v týchto dňoch zmenil paragraf 2267 katechizmu a odmietol v ňom trest smrti za každých okolností.

Zaslal: Ne júl 07, 2019 9:08 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1067
Lemmy napísal(a):
Eduard Chmelár 13. augusta 2018 o 10.25 h napísal(a):
Ako dlhoročný mierový aktivista som navyše intenzívne vnímal ten časový oblúk medzi prvotným príkazom NEZABIJEŠ a aktuálnou iniciatívou pápeža Františka, ktorý v týchto dňoch zmenil paragraf 2267 katechizmu a odmietol v ňom trest smrti za každých okolností.

Vrahovia môžu spokojne spať, zatiaľ čo bežný človek sa pred nimi musí stále obávať o svoj život.
Mnohí vrahovia sa pri dolapení dožadujú, aby sa k nim správali humánne, ako k iným ľuďom. Požadujú humánne väznice, atď. Bezcitní, bezohľadní zrazu požadujú od tých druhých bezpodmienečnú povinnosť - humanizmus. Väčšinou sa im toho aj dostane a nie sú mučení tak, ako to oni robili svojim obetiam. Nikto im už nehrozí smrťou a nemusia sa obávať, že ich zrazu niekto prekvapí a odvedie ich na popravu, alebo do mučiarne. Mnohí títo vrahovia ani nerozumejú, prečo sú vlastne trestaní, pretože nepovažujú svoje konanie za niečo zlé. Majú totiž posunuté hranice toho, čo je ešte dobré a čo už zlé. Mnohí boli totiž vojakmi vycvičenými na zabíjanie. Mučenie ľudí bolo ich povinnosťou a boli za to odmeňovaní. Zrazu ich niekto za tie isté skutky v civilnom živote chce trestať. Ako hovoril vojak na Ukrajine na volanie svojej rodiny, aby išiel domov a nebojoval:" Tu je zábava, doma je nuda". Bezstarostné zabíjanie iných, popíjanie a stála strava, to je zábava. Ani sa nemôžeme čudovať, že títo veteráni vojen sú pre bežných ľudí nebezpeční, lebo aj v civilnom živote spravia kvôli posunutiu svojich hraníc myslenia skutky, ktorých sú bežní ľudia nie nikdy schopní.
Podobne, ako profesionálny vojak vycvičený k zabíjaniu má navrch voči civilom, podobne navrch majú aj iné profesie, napr. lekár, bankár, právnik, atď majú oveľa lepšie skúsenosti vo svojom povolaní a tie niektorí využívajú proti bežným ľuďom. Malá časť z nich má tiež majú posunuté hranice svojho myslenia a využívajú to vo svoj prospech. Nepovažujú svoje konanie za zlé, podobne, ako vrah naučený vraždiť, nepovažujú za zlé iných obrať o peniaze, atď. Malá časť týchto ľudí má tak extrémne posunuté hranice, že sú pre spoločnosť, pre obyčajných ľudí extrémne nebezpeční. V mnohých prípadoch spoločnosť nechráni slušného a poctivého občana, ale podporuje zločincov, ktorí majú tak voľné ruky na páchanie zla. Tu dochádza k afektovanej reakcii štátu a aby spravodlivosť dostala zadosť radšej zavrú viac ľudí, ako je treba. V mnohých prípadoch sú slušní občania zatvorení do väzníc a zločinci sú na slobode. V Amerike sa odhaduje, že asi 5% odsúdených ľudí vo väzení sú nevinní. U nás to odhadujú na 2 %. Je to strašné číslo, keď si predstavíme, koľko zničených životov je to a zločinci, ktorí skutky vykonali sú na slobode. Horšie je, keď takého nevinného aj popravia. Vtedy je to naozaj tragédia. Preto sa aj zrejme ustúpilo od trestu smrti, pretože mnohé prípady boli nie na 100% objasnené, ale aj napriek tomu boli ľudia popravení. Sú tu ale aj prípady masových vrahov, ktorí povraždili desiatky ľudí a ich vina je nespochybniteľná, pretože sa priznali a aj pri rekonštrukciách prípadov o ich vine nebolo žiadnych pochýb. Paradoxne títo mali svoj doživotný trest tak spríjemnený výletmi z väzenia, keď cestovali z vyšetrovateľmi po cestách svojich zločinov, že mnohí obyčajní ľudia výlety po toľkých krajinách ani nezažili. S jedným masovým vrahom chodili vyšetrovatelia sedem rokov. Tomu teda nepoviem trest, ale odmena.
Zločinci teda majú navrch nad bežnými občanmi, ktorým hrozí trest smrti, mučenie, okrádanie z ich rúk. Bežní človek žije v strachu, zatiaľ čo zločinec sa spolieha na to, že ho málokedy chytia a dokážu mu jeho viny. Zločinec sa spolieha na humanizmus iných a vie, že za svoje skutky nikdy nezaplatí celú cenu. Veď ako môže nahradiť napr. 40 životov ľudí, ktorých zabil svojim jediným? Aj tí, čo okrádali množstvo peňazí utratia a nikdy tak svoje zločiny nevyplatia. Zrejme preto sa stávajú zločinci vládcami, veď to, čo konali v malom len začali robiť vo veľkom. Títo potom určujú, koho zavrieť a koho nie. Dá sa im veriť, že im záleží na tom, aby to boli skutoční zločinci potrestaní, alebo len chcú pre určité udržiavanie ich poriadku rozsievať strach? Veď ani zavretie na doživotie nie je až tak ľudské. Byť v malej cele dlhé roky, ponižovaný a týraný spoluväzňami, kde tiež väčší zločinci majú navrch, byť kŕmený ako nejaké zvieratko, v tom tiež nie je veľa humanizmu a zvlášť, ak je tam nevinný. Mnohí vrahovia sa priznali, že keby im hrozil trest smrti, tak by nevraždili. Je teda život zločincov cennejší, ako život obetí, ktorých bude nechybne viac, keď nie je trest smrti? Jeden faktor, ktorý je pre niektorých výhodný a hovorí proti trestu smrti je ekonomický. Pre súkromné väznice je totiž odsúdený na doživotie trvalým zdrojom príjmov. Zaplatia to obete a tí, čo sa musia denne obávať o svoje životy a majetok, čo v konečnom dôsledku znamená smrť mnohých obyčajných ľudí, pretože pre nedostatok financií v iných sférach zomierajú kvôli zlým životným podmienkam.

Zaslal: Ne júl 07, 2019 9:21 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Nikto im už nehrozí smrťou…

Je to dané faktom, že neraz došlo k omylu. Stalo sa, že bol niekto odsúdený na smrť, a až po smrti sa zistilo, že išlo o omyl, že zločin spáchal niekto iný.

Z toho dôvodu je rozumné neísť hneď cestou usmrtenia obvineného.

Zaslal: Po júl 08, 2019 4:46 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1067
Lemmy napísal(a):
Skeptik napísal(a):
Nikto im už nehrozí smrťou…

Je to dané faktom, že neraz došlo k omylu. Stalo sa, že bol niekto odsúdený na smrť, a až po smrti sa zistilo, že išlo o omyl, že zločin spáchal niekto iný.

Z toho dôvodu je rozumné neísť hneď cestou usmrtenia obvineného.

Mala by niektorá z obetí pri páchaní zločinu právo brániť sa a zabiť útočníka? Ak áno, potom vlastne chytený vrah je vlastne už tiež mŕtvy. Keďže sa ale pripúšťajú justičné omyly a niekto môže byť odsúdený a aj popravený za zločin, ktorý nespáchal, tak sa nepopravuje. Byť ale nevinne zavretý doživotne je tiež obrovský trest. Nechcel by som byť veru v nesprávny čas na nesprávnom mieste a byť vydaný na milosť a nemilosť výpovedi nejakého svedka, čo nemá všetkých pokope. Zriadenia radšej zavrú nevinného, ale už neriskujú jeho smrť, čo je divný alibizmus. Keď niekoho nepopravia, tak si myslia, že je to v poriadku, keď bude doživotne sedieť. Mnohí sudcovia, rôzni odborníci sa snažia dopátrať niečiej viny a nakoniec rozhodnú o vine. Tu ale príde nejaký politik amatér a zločincov pustí na amnestiu. Na jednej strane sa systém snaží slušných občanov chrániť a "ešte slušnejší" ich vypustí na ľudí, ako keby im dovolil ísť si zaloviť. Tu sa musí človeku so zdravým rozumom tento protiklad poriadne priečiť v mysli. V Amerike to majú niektorí trocha poistené tým, že rozhoduje porota. Kto zostavuje porotu má veľkú moc a môže v určitých prípadoch zostaviť porotu zo svojich ľudí a tým pádom sú niektorí ľudia netrestateľní a neodsúditeľní. Podobne to môže byť aj so sudcami v ktoromkoľvek štáte. Ak systém obsadia určitý ľudia, tiež dochádza k absolútne selektívnemu výkonu práva, kde ani najväčší vrahovia nebudú odsúdení a slušní ľudia môžu byť zavretý kedykoľvek na doživotie, prípadne aj zabití. Nemusí to byť trest smrti vykonaný vo väzení, ale jednoducho niekto rozhodne o likvidácii človeka v jeho bežnom živote, napr, na ulici, v nemocnici, ale vrah nebude pri takomto výkone trestu smrti nikdy stíhaný, prípadne odsúdený. Pri extrémne selektívnom výkone práva, ako napr. vo vojenských konfliktoch je dovolené vraždiť bez zábran a beztrestne. Je udelené voľné a všeobecné vykonávanie trestu smrti všetkým bez výnimiek ochrany trestaných, medzi ktorými sa ocitnú aj tí najslabší, teda deti a starci. Kto vydáva také rozkazy je teda mnohonásobne horší, ako ktorýkoľvek sériový vrah, pretože také množstvo obetí a takého zloženia nemôže vykonať nikto v bežnom živote. Títo "ľudia" sú ale netrestateľní. Potom o akom výkone práva a o akom humanizme môžeme hovoriť, keď je bežné také niečo? Je to slabosť slabých, ktorí sa nevedia spojiť a zabrániť silnej menšine vykonávať takéto neľudské zverstvá.

Zaslal: Po júl 08, 2019 7:39 pm Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Mala by niektorá z obetí pri páchaní zločinu právo brániť sa a zabiť útočníka? Ak áno, potom vlastne chytený vrah je vlastne už tiež mŕtvy. Keďže sa ale pripúšťajú justičné omyly a niekto môže byť odsúdený a aj popravený za zločin, ktorý nespáchal, tak sa nepopravuje.

V praxi to tak nie je! Stane sa, že útočník zomrie, ale obeť nebude za to vinná. Išlo o obranu, na ktorú máme paragrafy.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: