Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Nezaradené  ~  Slobodomurári

Skeptik
Zaslal: So máj 26, 2018 10:27 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 953
Ktovie prečo si dali slobodomurári taký názov. Múrajú slobodu? Sebe asi slobodu podmúravajú, aby boli vyššie, ako iní a nežiadúcim zrejme slobodu zamurujú. Podľa diania vo svete to tak vyzerá.
Zdravotníci majú pri hromadných nešťastiach farebné kódy na označenie skupín ranených. Mocenské kruhy zrejme tiež značkujú. Tento je našej farby, teda bude zvýhodnený vo všetkom, či je to zamestnanie, plat, zdravotné služby, atď. Ľudia nežiadúci, teda nepriatelia, alebo označení inou farbou sú znevýhodňovaní vo všetkom a odsúdení na zamurovanie ich slobody. Potom je tu ešte farba neutrálna, tá je pre nich skoro nepodstatná, pretože má malý vplyv. Posledná skupina je mierne pozitívna k zvýhodňvanej farbe, ale aj ak je slabo preferovaná a nenápadne odsúdená na zánik.
Čo z toho všetkého vyplýva? V spoločnosti by mala prežiť len jedna maximálne podporovaná farba, ale nakoľko táto farba nevie vykonávať dôležité obslužné práce potrebné na funkciu spoločnosti, spoločnosť kolabuje pre nedostatok obslužných a schopných farieb, ktoré boli znevýhodňované a postupne degradujú. Kto teda postaví mrakodrap pre elitnú farbu, keď nebude dostatok kvalitnej obslužnej sily, budú chýbať inžinieri, atď? Nuž vtedy sa bude dať stavať len z tehál a do menšej výšky. Elitná farba veru nechytí lopatu do ruky a ani nebude schopná niečo naprojektovať, pretože zvýhodňovanie prináša lenivosť a tá degradáciu.
Obmedzenie degradácie spoločnosti dobyvačnými vojnami je len slepé, krátkodobé riešenie, ktoré vo väčšom časovom horizonte spôsobí opäť len zvýšenú degradáciu.
V konečnom dôsledku je teda murovanie slobody v súčasnom prevedení deštrukcia, ktorú aj vidíme na každom kroku a v každých správach. Žiaľ to nie je ešte koniec, lebo ešte nie je domurované podľa niečích plánov. Len konečný výsledok ukáže, čo sa vlastne postavilo. Zlý staviteľ, čo vlastne nie je staviteľ totiž postaví len zlú stavbu, pretože kvalitná stavba vyžaduje rozum a nie chaos.

Zaslal: So máj 26, 2018 10:52 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6889 Bydlisko: Mám.
Skeptik napísal(a):
Ktovie prečo si dali slobodomurári taký názov. Múrajú slobodu? Sebe asi slobodu podmúravajú, aby boli vyššie, ako iní a nežiadúcim zrejme slobodu zamurujú. Podľa diania vo svete to tak vyzerá.
Zdravotníci majú pri hromadných nešťastiach farebné kódy na označenie skupín ranených. Mocenské kruhy zrejme tiež značkujú. Tento je našej farby, teda bude zvýhodnený vo všetkom, či je to zamestnanie, plat, zdravotné služby, atď. Ľudia nežiadúci, teda nepriatelia, alebo označení inou farbou sú znevýhodňovaní vo všetkom a odsúdení na zamurovanie ich slobody. Potom je tu ešte farba neutrálna, tá je pre nich skoro nepodstatná, pretože má malý vplyv. Posledná skupina je mierne pozitívna k zvýhodňvanej farbe, ale aj ak je slabo preferovaná a nenápadne odsúdená na zánik.
Čo z toho všetkého vyplýva? V spoločnosti by mala prežiť len jedna maximálne podporovaná farba, ale nakoľko táto farba nevie vykonávať dôležité obslužné práce potrebné na funkciu spoločnosti, spoločnosť kolabuje pre nedostatok obslužných a schopných farieb, ktoré boli znevýhodňované a postupne degradujú. Kto teda postaví mrakodrap pre elitnú farbu, keď nebude dostatok kvalitnej obslužnej sily, budú chýbať inžinieri, atď? Nuž vtedy sa bude dať stavať len z tehál a do menšej výšky. Elitná farba veru nechytí lopatu do ruky a ani nebude schopná niečo naprojektovať, pretože zvýhodňovanie prináša lenivosť a tá degradáciu.
Obmedzenie degradácie spoločnosti dobyvačnými vojnami je len slepé, krátkodobé riešenie, ktoré vo väčšom časovom horizonte spôsobí opäť len zvýšenú degradáciu.
V konečnom dôsledku je teda murovanie slobody v súčasnom prevedení deštrukcia, ktorú aj vidíme na každom kroku a v každých správach. Žiaľ to nie je ešte koniec, lebo ešte nie je domurované podľa niečích plánov. Len konečný výsledok ukáže, čo sa vlastne postavilo. Zlý staviteľ, čo vlastne nie je staviteľ totiž postaví len zlú stavbu, pretože kvalitná stavba vyžaduje rozum a nie chaos.

Skeptik, ty si skladateľ. Vieš skladať rôzne slová do viet. A myslíš si, že to, čo si napísal, má aj nejaký zmysel? Alebo sa mýlim, a na príspevky používaš nejaký softvér, generátor náhodných slov? Napísať veľa slov, pričom nepovedať nič, to je umenie.

Zaslal: So máj 26, 2018 1:19 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 11 máj 2018 Príspevky: 2
Mona napísal(a):
Mňa zaujíma práve ten historický kontext v súvislosti s 1. ČSR. A pokiaľ je to len na úrovni "urban legend", tak je to pre mňa, akoby to ani nebolo. Wink

Je sice pravda v tom že členovia lóže môžu o sebe povedať že tam patria, ale nemôžu vyzradiť ďalšich členov. Avšak neviem ako to je s tým kto patril k ním v minulosti, predsa len aj oni sami spomínajú M.R Štefanika ale aj významne osobnosti 1ČSR mnoho z ních bolo lojalných slobodomurárstvu ako oni píšu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Human
Zaslal: So máj 26, 2018 1:30 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 05 jún 2016 Príspevky: 42
Skeptik dal sem celkovo vydarené myšlienky - ktorými súhlasím. Hodilo by sa na aj na 1. mája ako rečnícky prejav! (A mám pocit, že viem čo chcel nám povedať aj medzi riadkami.)

Existuje totiž istá prirodzená (vzdelanostná) a neprirodzená (dedičná) elita. Keď prvá skupina je pri moci, tak nastane obdobie všeobecného blaha, kým pri druhej skupiny prebehne spoločenská degenerácia. Podstata moci u prvej skupiny je vo vlastnení vedeckých poznatkov na úrovni danej doby a k tomu patriaci sa mentálna trénovanosť. U druhej skupiny táto charakteristika postupne upadáva a vládnu na základe dedičnej nakonšpirovanosti. Táto druhá skupina urobý všetko, aby ovládol alebo degradoval tú prvú - a keďže nemajú nič iné na robotu, darí sa im pri tej činnosti docela dobre, až kým príde čas na veľkú vojnu.

Lemmy - tebe sa však veľmi vydarila prvá veta ako reakcia na môj diskusný príspevok! Pre mňa - ako pre osobu dobre znalej maďarského jazyka - to znie rovno ako žartík slniečkárskej povahy! Laughing
Vysvetlím: "Si na rade!" to znie v maďarčine ako "Te vagy a Soros!", teda v čiastočnom preklade "Ty si Šoroš!" Cool

Tiež vidím z tvojej reakcie, že poriadne ťa to vzrušilo! Twisted Evil Mohol by som všetko krásne odargumentovať a pritom bod po bode poukazovať na chyby v tvojich argumentoch - ale nie je moji cieľom teba poučovať, lebo to ani nepotrebuješ.
Vieš - v našom prípade asi platí rovnaká situácia ako vo vtipu, keď cestujú katolícky pápež a hlavný rabín spolu v lietedle, a tretia osoba sa začuduje že neprebieha medzi nimi živá diskusia a/alebo hádka v záležitostiach viery - namiesto toho sedia vedľa seba počas cesty úplne potichu... Very Happy

Niektoré tvoje postrehy však stoja za reakciu:

1. Napríklad v najbližšom čase oslovým v e-maile organizáciu ETHOS, a upozorním ich na tunajšiu diskusiu. Keď je v ich záujme, tak nech sa vyjadria k veciam - a uvidíme! (A ja pritom vopred ďakujem adminovi, že túto diskusiu umožní - veď sloboda slova patrí medzi najvyššie hodnoty u humanistov.)

2. Čo sa týka tej "klaviristky", to som teda fakt nevedel, že sa dal/a na cestu tzv. "tranzície". (Ostáva mi len dúfať, že nebude vypadať ako B-komplexka alebo - nedajbože - Fulvio Pellegrino. Rolling Eyes) Podľa očitých svedkov on vtedy vypadal ako chlap s guľami v priamom - či v prenesenom význame slova. Confused

3. Píšeš: "Vieš o tom, že sa nedarilo predávať humanistickú literatúru? Aspoň raz si to na vlastnej koži vyskúšaj, aké to sú pocity, keď ťa odmietnu." - Neviem, konkrétne čo máš na mysli? Ktorá organizázia odmietla verejnú distribúciu legálnej literatúry? A k tej druhej vete len toľko, že som si objednal nejaké knižky priamo u "humanistu - člena SP", a záhadným spôsobom sa stratila moja objednávka. (Už som si zadovážil tie knihy inou cestou.) Sad

Dobre - Lemmy - zas sme sa trošku pokecali. Teším sa na ďaľšiu príležitosť! Wink
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skeptik
Zaslal: So máj 26, 2018 2:00 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 953
Lemmy napísal(a):

Skeptik, ty si skladateľ. Vieš skladať rôzne slová do viet. A myslíš si, že to, čo si napísal, má aj nejaký zmysel? Alebo sa mýlim, a na príspevky používaš nejaký softvér, generátor náhodných slov? Napísať veľa slov, pričom nepovedať nič, to je umenie.

Kto chce nájsť nejaký význam písaného, tak sa nad tým aj zamyslí a niečo vhodné nájde. Kto je vopred zaujatý negatívne, tak nad textom rozmýšľa od počiatku negatívne s nenájde nič vhodného. Lemmy, možno si to neuvedomuješ, alebo ti to nevadí, že na Slovensku začína byť situácia s obslužnou vrstvou kritická. Chýbajú lekári, sestričky, robotníci, na druhej strane je tu kopa ľudí s vysokými platmi, ktorý produkujú akurát tak mist.
Dnes ráno som počúval v rozhlase pesničku, ktorá bola komplet negatívna, Nie že by som bol zaujatý, ale bola to realita. Každá veta negatívna, každé tretie slovo negatívne. Čo to preboha vysielajú? " Elita" ak chce zabávať, tak nech nenegativizuje, alebo nech prenechá zábavu tým, čo zabávať vedia. O tom je totiž spev. Niekto to nechápe, pretože je plný negativizmu a jednoducho nevie nič pozitívne vyprodukovať. Potom to ale nie je elita, ale jelita, ako sa vyjadril jeden rozumný človek. A ak sa to deje v takej veľkej miere, tak tu máme silnú dekadenciu.

Zaslal: Po máj 28, 2018 10:11 pm Odpovedať s citátom
Human napísal(a):
Čo sa týka tej "klaviristky", to som teda fakt nevedel, že sa dal/a na cestu tzv. "tranzície". (Ostáva mi len dúfať, že nebude vypadať ako B-komplexka alebo - nedajbože - Fulvio Pellegrino. Rolling Eyes) Podľa očitých svedkov on vtedy vypadal ako chlap s guľami v priamom - či v prenesenom význame slova. Confused

Si trápny.

Napísal si: istej klaviristy.

Áno, na tieto slová som reagoval, a myslel som si, že si naozaj myslel istej, a nie istého, a v slove klaviristy, že ti len vypadlo písmeno k.

Sám seba si zosmiešnil. Sám vlastné príspevky nekontroluješ, a ideš sa trápne potom zo mňa posmievať. Moja chyba spočíva akurát v tom, že mi uniklo, že potom si už písal v mužskom rode. Stalo sa, a čo? Základ tvojej trápnosti však spočíva v tvojej vlastnej chybe. U druhých ti vadí smietka, a sám máš brvno v oku. Najprv si pozametaj pred vlastným prahom, aby si sa nabudúce takto hlúpo nezosmiešnil.

Zaslal: St máj 30, 2018 6:11 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 163
Skeptik napísal(a):
Ktovie prečo si dali slobodomurári taký názov. Múrajú slobodu?

Ja som to vždy chápala, akože stavajú slobodu.

Zaslal: St máj 30, 2018 6:18 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
ErikKolarik napísal(a):
Mona napísal(a):
Mňa zaujíma práve ten historický kontext v súvislosti s 1. ČSR. A pokiaľ je to len na úrovni "urban legend", tak je to pre mňa, akoby to ani nebolo. Wink

Je sice pravda v tom že členovia lóže môžu o sebe povedať že tam patria, ale nemôžu vyzradiť ďalšich členov. Avšak neviem ako to je s tým kto patril k ním v minulosti, predsa len aj oni sami spomínajú M.R Štefanika ale aj významne osobnosti 1ČSR mnoho z ních bolo lojalných slobodomurárstvu ako oni píšu.

Je možné, že o členstve výzamných osobnstí môžu SM klamať? Myslím, kvôli propagácii. Človek typu "Štefánik" je veľmi dobrý marketingový artikel a používajú ho viac-menej všetci. Skoro nič sa nevie o jeho názoroch na život, vesmír a vôbec všetko, ale ľudia na Slovensku ho milujú.

SM na Slovensku nemajú dobrú povesť. Tak mi len tak napadlo, že či používanie populárnych historických osobností nemá zlepšiť image celej organizácii.

Zaslal: Ne september 23, 2018 10:33 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Normálne som im napísala. A hadájte čo? Neodpísali. Smile

Zaslal: Ne september 23, 2018 10:45 am Odpovedať s citátom
Aký má význam venovať sa nejakej nedôležitej organizácii, ktorá možno ani nefunguje. Len sa o nej vytvárajú rôzne mýty, nič viac. Napíš nejakému fan klubu fanúšikov UFO, myslím tých fanatických, čo veria v existenciu mimozemšťanov, ktorí často prichádzajú na Zem. Odpíšu.

Ich webová stránka je mŕtva. Nič nové. Žiadne relevantné informácie, len balast a omáčky.

Čudujem sa ľuďom, ktorí sa vzrušujú nad archaickými slobodomurármi. Lebo nie je dôvod im venovať pozornosť.

Na Slovensku má zásadný vplyv Rímskokatolícka cirkev. Ostatní ťahajú za kratší koniec. Sú v závese.

Ako hospodári RKC? Aký má vplyv na politikov? Odkiaľ majú peniaze, zdroje financií? Slobodomurári sú len takí krčmoví ľudia, možno sa niekde stretnú, a rozprávajú sa o všeličom, napríklad o tom, akú kartovú hru dnes budú hrať, alebo či dajú prednosť šachovej partii. Rolling Eyes

Zaslal: Ne október 14, 2018 2:50 pm Odpovedať s citátom
Vladimír Jancura napísal(a):
Bernard Michel v parížskych archívoch nenašiel žiadnu stopu, ktorá by dokazovala príslušnosť Štefánika k nejakej tamojšej slobodomurárskej ló­ži. Masaryk mal pre slobodomurárstvo sympatie, nikdy sa však nestal členom nejakej lóže.

Slánský musel pred súdom v Prahe koncom roku 1952 zopakovať vyšetrovateľmi vynútené priznanie: "Priznávam, že som ponechával pri prezidentovi republiky ako jeho lekára slobodomurára Dr. Haškovca…

Za Slovensko v ňom boli iba dvaja odborníci – nestraníci: Vladimír Fajnor (viedol rezort spravodlivosti) a Imrich Karvaš (priemysel a obchod). Bolo verejným tajomstvom, že obaja sú slobodomurári.

Po zhabaní záznamov o členstve v slobodomurárskych lóžach v Bratislave ľudácka propaganda tvrdila, že až na 70 percent ho tvorili Židia. Nebola to pravda. Hradská, ktorá preskúmala archívne materiály, sa dopracovala k 43 percentám. (V absolútnych číslach: z 1 266 členov bolo Židov 540. ) Aktívnych politikov bolo medzi nimi ako šafránu. Prevažovali lekári, právnici (napr. Emil Stodola), architekti (Christian Ludwig) a stavitelia (Václav Klimeš), podnikatelia (Rudolf Manderla), spisovatelia (Janko Jesenský), vedci a pedagógovia (Václav Chalupecký) – všetko známe osobnosti.

Zaslal: Po október 15, 2018 8:45 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Sergio Tazzer v novej knihe čo teraz vyšla píše, že Štefánik bol členom Grand Orient de France. Je to taliansky autor, opisuje tam aj styky tejto lóže, ktoré mala v Taliansku a pod.

Takže Bernard Michel asi zle pozeral. Alebo Tazzer zle pozeral. Ale v kontexte jeho knihy sa pomýlil asi ten prvý. Lebo Štefánik sa záhadne kamošil zrovna s tými Talianmi, čo boli napojení na francúzskych slobodných murárov. Smile

Zo Štefánika by každopádne vystalo byť v lóži. Dovie, či to na Slovensku totálne zakapalo alebo áno. U nás mi k tomu asi nič nepovedia oficiálne kruhy.

Zaslal: Ut október 16, 2018 9:48 am Odpovedať s citátom
Majster slobodomurárov: Ľuďom zvonku by sme sa zdali smiešni

Čestný a ctihodný majster slobodomurárov PETER BU hovorí, že slobodomurári na Slovensku sa neskrývajú, mená svojich bratov však odmieta prezradiť. Tvrdí, že je ich niekoľko desiatok, no politici medzi nimi nie sú. Slobodomurárske bratstvo Veľkého Orientu Francúzska, ktorého je na Slovensku zakladateľom, sa stretáva dvakrát do mesiaca.

Na krku máte modrú šerpu so symbolickými znakmi. Čo predstavuje?

„Je tu pravouholník – murársky nástroj, ktorý sa používa pri výstavbe akýchkoľvek budov, a je tu geometricky zobrazená Pytagorova veta. Sú to slobodomurárske symboly, ktoré sa väčšinou odvolávajú na staviteľské umenie. Ibaže nám už nejde o stavanie budov, ale o stavanie ‚chrámu všeľudského bratstva‘.“

Dvakrát do mesiaca má vaše bratstvo rituálne stretnutia. Ako také stretnutie vyzerá?

„Odohráva sa v miestnosti, ktorú nazývame chrámom. Sú v ňom symbolické predmety – slnko, mesiac, koberec, na ktorom sú namaľované rôzne symbolické stavebné nástroje. Potom je tam kockovaná čiernobiela dlaždica, čo je iný veľmi významný slobodomurársky symbol. Zvolení hodnostári sedia za rôznymi stolmi a riadia prácu – sedíme a debatujeme, alebo chodíme v pravouhlých štvorcoch na miesto, odkiaľ máme hovoriť.“

Prečo, aj keď sa doba zmenila, ostávate v takej tajnosti?

„Pretože ľuďom zvonku by sa to zdalo smiešne. Nechápali by zmysel.“

A aký je teda zmysel vašich stretnutí?

„Rituálne správanie, rituálne vety spôsobujú, že sa pomaly odpútame od našich každodenných starostí a navádzajú akúsi atmosféru a postoj. Napríklad to odbúrava akúkoľvek agresivitu. V lóži sa nemôže stať, že by sa ľudia hádali.“

Aký je vzťah slobodomurárov k ženám? V minulosti mali vstup medzi slobodomurárov zakázaný. Sú vo vašej lóži nejaké ženy?

„Nie, pretože patríme pod Veľký Orient Francúzska, ktorý je čisto mužskou organizáciou. V Prahe napríklad už existuje aj čisto ženská lóža, ale aj lóža, v ktorej sú spolu muži aj ženy. Po dlhé stáročia neboli ženy takmer nikde, nielen medzi slobodomurármi. Dnes už vo Francúzsku, v USA, Nemecku a inde jestvuje aj ženské slobodomurárstvo. Vzniklo v 19. storočí.“

Katolícka cirkev vydala deklaráciu, v ktorej pod hrozbou exkomunikácie zakazuje „hlásiť sa do slobodomurárskej sekty“. Aké sú vaše vzťahy s cirkvou?

„Pápeži vydali viacero búl proti slobodomurárom. Teraz, aj keď tieto buly výslovne nezrušili, ich už neuplatňujú. Nikoho neexkomunikujú. A dokonca sme spoločne vystupovali aj na mierových verejných akciách. Boli tam francúzski biskupi aj veľmajstri rôznych rádov.“

Aký je váš oficiálny vzťah k cirkvi?

„Veľmi tolerantný. Po stáročia bola cirkev netolerantná k nám. Ale zdá sa, že nechápeme slovo tolerancia, čiže znášanlivosť úplne rovnako. My si cirkev vážime a máme k nej len jednu výhradu – miešanie sa do svetskej moci.“

Ak by som sa chcela prihlásiť k slobodomurárom, čo by som musela spĺňať? Máte nejaké pravidlá, alebo beriete hocikoho?

„Musíte byť slušný človek. Čo nie je taká jednoduchá vec, ako by sa zdalo. Zaujímať sa o svet, v ktorom žijeme. Nás zaujíma rôznorodosť. Keď hlásame všeobecné bratstvo medzi ľuďmi, tak ich musíme najprv poznať, pochopiť, čo to vlastne znamená byť iný, a že napriek tej rôznorodosti jednotlivcov, je niečo, čo máme spoločné.“

Uverejniť mená členov vášho bratstva ste odmietli, vraj od nich nemáte na to povolenie. Môžete však povedať, z akých ľudí sa vaše bratstvo skladá?

„Je to rozdielne pri každej lóži. Na Slovensku sú to povedzme technické kádre, umelci, novinári, doktori, právnici.“

Odkiaľ zo Slovenska je ich najviac?

„Z okolia Bratislavy. Zo začiatku boli aj z Bystrice, Zvolena, Nitry, ale zlé cesty a vzdialenosti spôsobili, že postupne sa odpútali a prestali dochádzať.“

Kde sa stretávate?

„Teraz si už prenajímame miestnosť na stálo. Predtým sme si prenajímali miestnosti príležitostne – raz v kultúrnom stredisku v Ružinove, raz v Petržalke. Raz v jednej nemocnici, keďže jeden z nás bol lekár. Chodili sme po bytoch, stretávali sme sa u kamarátov, vo vilách a tak.“

Koľko ľudí je na vašom stretnutí?

„Pracujeme v malých spoločenstvách, ale na stretnutí musí byť minimálne sedem bratov, aby sme mohli dodržať rituály. Horná hranica je z praktických dôvodov 100, pretože pri väčšom počte sa nedokážeme rozprávať.“

Ktoré náboženské či filozofické hnutie je vám ako slobodomurárom blízke?

„Humanizmus, humanistická filozofia z obdobia renesancie.“

Zdroj: Mirka Horobová, SME.sk, 6. máj 2003.

Zaslal: Ut október 16, 2018 9:54 am Odpovedať s citátom
Slobodomurári – na Slovensku sú tri slobodomurárske lóže

24. 11. 2005 – Slobodomurárstvo má svoju tradíciu aj u nás. V období prvej Československej republiky patrili k slobodným murárom mnohí známi.
Mirka Kernová napísal(a):
Slobodní murári po novembri

Na Slovensku sú dnes tri slobodomurárske lóže. Snahy „bratov“ zo Západu o obnovenie slobodomurárskych lóží, ktoré sa rozpustili v roku 1951, sa objavili hneď po novembri 1989. Ako prvá uspela misia Veľkého Orientu Francúzska, postaral sa o to jej člen Jacques Orefice.

„Slobodné murárstvo hlasá všeľudské bratstvo, a v mene toho ideálu sa Jacquovi a celej výborovej rade zdalo nemožné neobnoviť slobodomurárske hnutie v bývalom východnom bloku,“ hovorí Peter Bu, ktorého Orefice požiadal, aby toto hnutie rozbehol na Slovensku.

Kto sú slobodomurári?

Medzi slobodomurárov v minulosti vo svete patrili napríklad Mozart, Puškin, Voltaire, Eiffel, Twain, Lessing, Fichte, či americkí prezidenti Washington, Franklin, Lincoln, F. D. Roosevelt. Zasväteným bol dokonca aj čílsky diktátor Augusto Pinochet, na čo nie sú slobodomurári nijako hrdí.

Na Slovensku sú medzi slobodomurármi katolíci, evanjelici, židia aj neveriaci. Sú to väčšinou ľudia zo strednej vrstvy: učitelia, bankári, inžinieri, novinári, štátni zamestnanci, herci, vydavatelia. Politici medzi nich nepatria, čo Peter Bu považuje za chybu, lebo „slobodné murárstvo, ktorého prvoradým zmyslom je práca na sebe samom, je okrem mnohých iných vecí aj ‚dielňa demokracie‘, kde si možno vypočuť najrôznorodejšie názory a skúsenosti, a zároveň si overiť správnosť svojich vlastných myšlienok a rozvíjať ich v mimoriadne priaznivom prostredí“.

Slovenskí slobodomurári sú hlavne z Bratislavy

6. 5. 2003 – BRATISLAVA – Na Slovensku sú slobodomurári hlavne v Bratislave a medzi umelcami, novinármi, vedcami, lekármi, povedal včera slobodomurársky majster Peter Bu, ktorý tu pred desiatimi rokmi založil lóžu Humanizmus.

Zaslal: Ut október 16, 2018 11:03 am Odpovedať s citátom
Slobodomurári majú:

Telefón: +421.255571949
E-mail: 4x@iname.com

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 3
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: