Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Projekt cesty na Mars

Keby vás vybrali na jednosmernú cestu na Mars, išli by ste?

Áno  
0%
  [ 0 ]  0%

Nie  
100%
  [ 2 ]  100%

Celkom hlasov : 2
Lemmy
Zaslal: So február 17, 2018 9:27 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6648 Bydlisko: Mám.
Skeptik napísal(a):
Neviem, odkiaľ ste si to vycucli.

Z vlastnej hlavy to má. V jeho mozgu by sa našlo kdečo. A možno to vycucal z nedeľnej kázne. Twisted Evil U neho je všetko možné. Laughing

Zaslal: So február 17, 2018 10:56 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1729
Very Happy Lemmy, vy nikdy nepochopíte význam slova irónia Very Happy

Zaslal: So február 17, 2018 11:12 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6648 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):
Very Happy Lemmy, vy nikdy nepochopíte význam slova irónia Very Happy

Naopak, ty nevieš, čo je irónia. Zmôžeš sa len na haluze a bludy. To nie je irónia. Ale OK, pripúšťam, že je irónia, ako vieš trápne písať haluze a bludy. A je iróniou, že si namýšľaš, že to je irónia, čo vypisuješ. Twisted Evil

Zaslal: Ne február 18, 2018 12:26 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1729
Very Happy Tak to je haluz, že ste mi dali za pravdu Very Happy

Zaslal: Ne február 18, 2018 9:35 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 866
Human napísal(a):

Rampu stačí zafixovať s množstvom do pôdy zavŕtaných kovových tyčí. Pred štartom treba to celé nadvihnúť tak do 30 až 45 stupňového uhľa, lebo raketu nie je možné vypustiť naležato. (Na Zemi štartujú rakety na zvislo len kvôly hustej atmosfére.) Treba zvážiť si možnosť vypúšťania z boku nejakého kopca, lebo vtedy môže mať raketa aj dlhšiu rozbehovú dráhu - čo je bezpečnejšie.

Aj keby to bola len jednoduchá rampa, bolo by to komplikované. Veľké zmeny teplôt by dali tejto konštrukcii poriadne zabrať. Už pri teplotách okolo – 50 stupňov je problém, aby zvary a materiály nepraskli. Na Marse je to až – 90 a treba uvažovať s dlhodobejším pôsobením tejto teploty a naviac s jej veľkým kolísaním v krátkych intervaloch. Osobne som to videl pri testoch v klimatizačnej skrini, kde sa teploty rýchlo striedali, tak testované časti, ktoré pri bežných teplotách spoľahlivo pracovali sa po pár cykloch zničili. Nechcel by som veu vŕtať pri tak nízkych teplotách do tak zmrznutej pôdy. Stálo by to množstvo energie.
Na Marse je problém s nižším príjmom energie so Slnka, s ktorým sa museli popasovať aj sondy na Marse, keď sa v zimnom období museli vypnúť. Akým zdrojom energie by to chceli vykryť? Nič ma veru nenapadá, len to, že by si museli nejaký silný zdroj energie doniesť.
Ďalší problém je radiácia, ktorá je na Marse až 2,5 krát vyššia, ako na ISS a aj tam je to už pomerne dosť. Počas slnečnej búrky by astronauti dostali ešte ďalší klinček do rakvy.
Nízky tlak by vylučoval akékoľvek porušenie skafandrov, alebo modulov , čo je pri takých nízkych teplotách veľmi veľký problém. Plasty a aj iné materiály následkom ich pôsobenia praskajú a lámu sa. Už na Sibíri, alebo na zemských póloch majú moderné obleky veľký problém a nechránia dostatočne. V kožušinových oblekoch by asi na Marse nemohli chodiť. Znova sme pri potrebe dodania nejakej energie na ohrev a tej by mali žalostne málo. Aj krátkodobý pokles teploty v zariadeniach na recyklovanie vody by znamenal koniec. Chlad by ich roztrhal, čo by znamenalo koniec misie.
Uteká mi ale význam vyslanie živej posádky na Mars význam takéhoto obrovského plytvania, keďže sondy tam za päť rokov zozbierali dosť poznatkov. Načo ľudská posádka? Jediná odpoveď, ktorá mi príde na rozum je, že niekto na tom projekte môže dobre zarobiť.
Astronauti sú naozaj elita, pretože musia byť veľmi inteligentní, zruční a zdravotne úplne fit. Kto taký inteligentný a úplne zdravý by sa teda prihlásil, aby na Marse zomrel? Letieť teda na Mars s posádkou, kde jej členovia môžu už následkom svojho zdravotného stavu, alebo nedostatočných schopností zlyhať je odsúdené na neúspech.

Zaslal: Ut február 20, 2018 10:39 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 05 jún 2016 Príspevky: 41
Skeptik - ste trochu skeptický. Ja stále tvrdím, že všetky problémy sú riešiteľné. Zopár detailov teda:

1. Pri rozmernejších zariadeniach treba rátať s tepeľnou rozťažnosťou, a konštrukciu treba prisôsobiť tejto požiadavke dilatačnými prvkami. Existujú pomerne lacné kovové zliatiny, ktoré nestrácajú plastičnosť a súčasne pevnosť pri kryogénnych teplotách. (V priemysle bez problémov pracujú rozmerné kovové zariadenia, napríklad rektifikačné kolóny, mnohokilowatové expanzné turbíny, atď. pri teplotách kvapalného vzduchu.)
2. Vŕtanie do skalnatej pôdy je docela banálny problém. Potrebné množstvo energie pár desiatok kilowatthodín? Bez problémov!
3. Slnko naozaj svieti slabšie, ale slnečné panely pracujú ešte relatívne dobre a - počasie nerobí problémy!
4. Radiáciu možno tieniť do istej miery. Zo samotnej pôdy to nebude väčší problém ako na Zemi. Keby nastali problémy s tvrdým kozmickým žiarením, tak na obydlia treba nanosiť pár metrov pôdy - to nahradí vplyv hustej atmosféry a čiastočne aj vplyv magnetosféry. Nevyzerá to teda na neriešiteľný problém.
5. Izotopové zdroje tepla bez problémov zabezpečia tepelné výkony na úrovni desiatok kW. Tento tepelný výkon bohato stačí na vykurovanie rozmernejších objektov s pokročilejšou - napríklad aerogelovou - izoláciou. Keď obyčajné chladničky vydržia na Zemi 25 rokov, tak nebude žiadny problém s premenou tepla z izotopových zdrojov na elektrickú energiu s reverznými tepelnými strojmi s vysokou účinnosťou. (Peltierove články pre mňa známeho typu sú pomerne neúčinné.) Zhruba 10 kilowatov môže byť k dispozícii neustále, nezávisle od Slnka. Pritom taký zdroj energie bude mať váhu okolo 100 až 200 kg spolu s tieneným izotopom a príslušným radiátorom chladnejšej strany.
6. Cesta na Mars bude mať význam - ako som to už písal - najmä ako symbol mimoriadnej vyspelosti našej kultúry. Bude to luxusný výdaj - to je fakt. (Ale za koľko stojí financovanie armád veľmocí?) Vytvorené technológie samozrejme neskôr splatia cenu vývoja majmä prostredníctvom komerčných aplikácií na Zemi. (Prípadne ušetria aj pri vývoji vojenských aplikácií.)
7. "Inteligentný" a zdravý blázni sa nájdu vždy, keď je možnosť sa dostať do histórie. Teraz východne od nás prebiehajú prestrelky pravideľne - a vojaci umierajú každodenne za podstatne menej! Obe strany si myslia, že to robia pre správnu vec - a obrovské riziko ťažkého zranenia alebo smrti stojí za to. Confused
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skeptik
Zaslal: St február 21, 2018 6:49 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 866
Human napísal(a):
Skeptik - ste trochu skeptický. Ja stále tvrdím, že všetky problémy sú riešiteľné.

Human, ono sa to ľahko povie, že nahrnie sa vrstva zeminy, ale to by zrejme museli robiť ručne krompáčom. Trocha si to neviem predstaviť, pretože je to namáhavá práca. Naviac v takom obleku, ktorý obmedzuje pohyblivosť. Z raketopánu boli vo vesmíre na pár metrov a mali čo robiť, aby sa s tým vysporiadali. Tu musíme uvažovať o desiatkach metrov, ktorých bežné prejdenie by bolo riziko. Pri páde by sa mohol oblek poškodiť. Pri prvom výstupe do kozmu z družice sa ruskému kozmonautovi Leonovovi tak nafúkol oblek, že sa nemohol dostať späť. Nebyť jeho duchaprítomnosti a schopností, že si ho prepichol, tak sa nedostane späť. Pri prepichnutí obleku mu ale hrozilo, že sa mu vo vákuu uvarí krv v tele. Ktovie, aké prekvapenie s ktorým nikto nepočítal by čakalo na Marse.
Aj so stavbou štartovacej rampy na Marse by to bolo problematické. Takú masívnu konštrukciu postaviť ručne a ešte v nejakom svahu bez mechanizácie, žeriavu, atď, tak to by dalo zabrať aj tu na Zemi. Aj keby sa tá konštrukcia skladala z malých častí, tak ako by rampa rástla, tým viac by to bolo o držku.
Raketa, ktorá by letela na Mars by nedokázala zobrať spolu s astronautmi všetok potrebný materiál. Možno by im to nestačilo ani na cestu tam. Buď by ich tam už nejaký materiál čakal, alebo hneď by museli mať ďalšiu a ďalšiu dodávku a s dokonalou presnosťou, pretože ináč by to bolo zbytočné. S tou presnosťou majú problém aj tu na Zemi. Keď dopadne nejaký modul o 100 km ďalej, tak tu to ešte ujde, ale tam? Bol by to jednoznačný koniec.
Najproblematickejšia je ale súčasná ľudská nekooperácia. Všade samá vojna, ničenie, ktoré zožiera obrovské prostriedky. Do kozmu majú problém na kratučkú chvíľu dostať ľudí, ktorí by si to dobre zaplatili, takže projekt s letom na Mars vidím úplne nereálny.
Aj nedávna Muskova raketa nebola úplne úspešná, pretože jedna pohonná raketa pri návrate zlyhala. A to sme na Zemi, všetko poruke. V tomto veru mám byť prečo skeptický.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: