Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Intelektuálna nesloboda

Lemmy
Zaslal: So december 26, 2009 9:28 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7302 Bydlisko: Mám.
Teisti radi hovoria, že do roku 1989 sme tu mali náboženskú neslobodu.
Zdá sa, že po roku 1989 tu máme intelektuálnu neslobodu.

Ako inak si možno vysvetliť napríklad takýto nadpis? Ku konfliktu viery a nevery

Autor, Ján Bunčák, dáva svojim názorom akože kladný výraz: viera. A pre oponentov má výraz: nevera.

Pokiaľ viem, tak nevera sa zvyčajne chápe ako niečo nesprávne, negatívne.

Čo by sa zmenilo na nadpise, keby znel takto?

Citácia:
Ku konfliktu viery a zdravého rozumu

V podstate nič, akurát v druhom prípade už opozitum ku výrazu viera nemá negatívny charakter, ale kladný. Takto by v nadpise boli vo vyváženom stave viera [emócie] a rozum.

Konflikty medzi emóciami a rozumovým uvažovaním sú u ľudí časté. Neberiem autorovi, že vyjavil svoje emócie, akurát mohol nadpis napísať rozumnejšie, keď už kritizuje pohŕdanie, aroganciu, a smúti za rozumnou dohodou medzi ľuďmi.

Humanisti stále zdôrazňujú význam dohôd. A hľadajú riešenia, aj ponúkajú.
Teraz ponúkam aspoň to, aby sa teisti snažili nepísať tak, aby seba vykreslili pozitívne, a opozíciu negatívne. Otrasná kombinácia v nadpise: viery a nevery. Vykreslili za každú cenu, aj za cenu hlúpych vyjadrení, aj za cenu bezhlavého presadzovania intelektuálnej neslobody. Pre mňa je vzorom kritiky intelektuálnej neslobody esej Perly „mediálneho“ jazyka od Adama Romana.

Ešte by som uznal: viery a neviery. Alebo prečo potom nepovedať aj: viery a presvedčenia.

Veď humanisti nemajú vieru, že Zem sa pohybuje okolo Slnka. To by som skôr nazýval presvedčením ako vierou. Kto chce, nech tomu verí, ale humanisti sú o tom presvedčení. Takže nech teisti nehovoria o nevere, dokonca ani o neviere, ale o presvedčení. Opozitum pre vieru môže byť presvedčenie.

Konflikt viery a nevery môže mať sviniar, ktorý podvádza svoju manželku, a v nedeľu sa o tomto podvode vyspovedá v kostole.

Slovník slovenského jazyka hovorí:

nevera -y ž.
1. porušenie (manželskej) vernosti, nevernosť
2. vhodnejšie neviera
nevera porušenie (obyč. manželskej) vernosti • nevernosťcudzoložstvo (mimomanželská súlož)

Zaslal: Ut december 29, 2009 4:02 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 december 2009 Príspevky: 27 Bydlisko: TENTO VESMIR
Lemmy napísal(a):
Čo by sa zmenilo na nadpise, keby znel takto?
Citácia:
Ku konfliktu viery a zdravého rozumu

asi tolko ze by to vyznelo, že ZDRAVÝ rozum ma len ten kto neveri v BOHA.
ale pravda je taka ze na kazdej strane je kopec hlupakov.

pravda je aj taka, ze definicia zdraveho rozumu je nepouzitelna v KVANTOVOM svete. Takze co ked neplati ani v duchovnej sfere?
co ked cista logika neschopna pochopit posoltvo BOZIE si len navrava,
ze disponuje ZDRAVYM ROZUMOM?

nie je pre ateistu nebezpecne podlahnut takemuto sebaklamu?
cintoriny su plne ludi co precenili svoje schopnosti.

viera BOHA hlasa pokoru, to zdravy rozum tuším ani nie.
inak by už davno pacifikoval naboženstvo vo svoj prospech.

ateista je ako dieta, ktore si mysli ake je chytre,
ked objavilo, ze HORIACA knizka ho zohreje v krutej zime a tymto aktom zapalenia dostane znej to najlepsie co mu mohla knizka ponukmut.

viera v boha ponuka daleko viacej, ako moze ponuknut ateizmus. LAe pre vas akoze ZDRAVY ROZUM to nedokazete vidiet, lebo pre triesku v oku vidite len krv co ma nabozenstvo na rukach...

Zaslal: Ut december 29, 2009 11:42 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Pre B.
Ťažko sa mi nereaguje na Tvoje príspevky. Vždy v nich nájdem niekoľko Tvojich perličiek a rád sa na nich pousmejem. Divím sa, ako môžeš takto neokrôchane prezentovať výroky, ktoré sú zjavne v rozpore s racinálnym uvažovaním.
S tých momentálnych som si vybral tento:

Citácia:
viera v boha ponuka daleko viacej, ako moze ponuknut ateizmus

To na to si ako prišiel? Rád by som si prečítal od Teba detailnejšie, čo si o tom myslíš. Podľa môjho názoru náboženská viera, ktorá okliešťuje tvoje duchovné cítenie a obmedzuje ho na jednu veľmi veľmi nepravdepodobne existujúcu osobu, je veľmi silným faktorom na duchovnú neslobodu. Toto duchovné väzenie je veľmi ťažké prekročiť ak sa doňho dostanete. Jednotlivec postihnutý vierou v Boha nie je schopný z nej len tak vystúpiť. Tomu silne napomáhajú silné povrazy náboženstva a cirkvi, ktoré sa ovíjajú okolo objektu ich záujmov. V ateizme takéto zväzovanie nepoznáme, je na vlastnom uvážení, či dotyčný chce byť ateista. Ja osobne a nielen ja sa môžem kedykoľvek, bez akýchkoľvek duchvných, spoločenských alebo materálnych sankcií, prejsť k hociakému náboženstvu. Samozrejme je tu určitý povraz. Spomínaný zdravý rozum. Je veľmi príjemné, ak je tvoje presvedčenie podporované dôkazmi, faktami a predpokladmi z kruhov vedy a pokroku. Ako je to u teba?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BOH
Zaslal: St december 30, 2009 3:22 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 december 2009 Príspevky: 27 Bydlisko: TENTO VESMIR
svaty_certisko napísal(a):
Pre B.
Ťažko sa mi nereaguje na Tvoje príspevky. Vždy v nich nájdem niekoľko Tvojich perličiek a rád sa na nich pousmejem. Divím sa, ako môžeš takto neokrôchane prezentovať výroky, ktoré sú zjavne v rozpore s racinálnym uvažovaním.
isto mi rad prezradis preco su v tomto rozpore. inak len kecas.

Citácia:
viera v boha ponuka daleko viacej, ako moze ponuknut ateizmus
To na to si ako prišiel? Rád by som si prečítal od Teba detailnejšie, čo si o tom myslíš.

aky ponuka ateismus zmysel zivota? predpokladam ze ti nemusim vraviet ze akakolvek viera v BOHA ho ponuka.

Podľa môjho názoru náboženská viera, ktorá okliešťuje tvoje duchovné cítenie a obmedzuje ho na jednu veľmi veľmi nepravdepodobne existujúcu osobu, je veľmi silným faktorom na duchovnú neslobodu.
tu nejde o osobu, ale BOHA. to je rozdiel asi ako ziarovka v tvojom byte a slnko na oblohe. A obmedzuje ta len vlastna fantazia, viera neobmedzuje viera dava zmysel zivota. alebo ten ta obmedzuje? vediet preco si tu?
to bude isto velmi neracionalne podla teba ze?

Toto duchovné väzenie je veľmi ťažké prekročiť ak sa doňho dostanete. Jednotlivec postihnutý vierou v Boha nie je schopný z nej len tak vystúpiť. Tomu silne napomáhajú silné povrazy náboženstva a cirkvi, ktoré sa ovíjajú okolo objektu ich záujmov.

neda sa verit na par percent, takze preto je to tak, ale ludia co opustaju vieru skor neopustaju BOHa, ale zriadenie ktore si par psychopatov okolo BOHa vytvorilo. ako som uz povedal inde karhat BOHA - vieru za to ze ju par poruchovych ludi zneuzije, je ako RUSIT VOLBY a DEMOKRACIU len preto, lebo sem tam sa ludom podari zvolit uplne ZLYCH ludi. vid FICO a SLOTA a MECIAR.

V ateizme takéto zväzovanie nepoznáme, je na vlastnom uvážení, či dotyčný chce byť ateista. Ja osobne a nielen ja sa môžem kedykoľvek, bez akýchkoľvek duchvných, spoločenských alebo materálnych sankcií, prejsť k hociakému náboženstvu. Samozrejme je tu určitý povraz. Spomínaný zdravý rozum. Je veľmi príjemné, ak je tvoje presvedčenie podporované dôkazmi, faktami a predpokladmi z kruhov vedy a pokroku. Ako je to u teba?
ak by si mal zdravy rozum, tak by si musel verit v BOHA, alebo minimalne aspon chapat preco ludia veria v BOHA.

alebo ako si vie tvoj mozog predstavit NEKONECNO? a ak nas VESMIR nieje NEKONECNY co je za nim? a Preco je tu vlastne ten VESMIR?
odkial sa ZOBRAL? LEN TAK ZNICOHO? a NACO JE TU TEN VESMIR?

Zaslal: So január 23, 2010 1:44 pm Odpovedať s citátom
Kazda napísal(a):
Ľudí apokalypsa fascinuje a nemuselo by na tom byť nič zlé, pokiaľ by zostala na úrovni oddychovej zábavy. Napokon, byť fanúšikom futbalu (ja som ním tiež) má podobne iracionálne pohnútky, ako triediť odpad alebo sledovať svoju uhlíkovú stopu. Mnohí ľudia to však robia radi…

Parafráza:

Ľudí náboženstvá fascinujú a nemuselo by na tom byť nič zlé, pokiaľ by zostali na úrovni oddychovej zábavy. Napokon, byť fanúšikom futbalu má podobne iracionálne pohnútky, ako chodiť do kostola. Mnohí ľudia to však robia radi…

A ako som z rozhovoru s mnohými deťmi vypozoroval, oni nechodia radi, ale musia, lebo si to tak želajú ich rodičia.

Žiadalo sa mi len ukázať, ako sa dá podobne argumentovať. Tak prečo sú potom niektorí teisti podráždení? Však je to len spôsob argumentácie, im veľmi podobný, a z môjho pohľadu rovnaký, ale kto chce, nech v tom aj vidí nejaký rozdiel, mne jedno.

Zaslal: Ut marec 02, 2010 8:02 pm Odpovedať s citátom
Benedikt XVI.: Ne víra, ale nevěra
Benedikt XVI. napísal(a):
Viníkem tu není víra, ale nevěra, ztráta víry.

Tak ako je to s teistami? Raz tak, inokedy podľa ľubovôle? Neviera je strata viery? Alebo o akom konflikte to potom hovorí Bunčák?

Ku konfliktu viery a nevery. Čiže sa vyjadril ku konfliktu viery a straty viery.

Načo potom spomína: To znamená, že veriaci ľudia, ako aj ľudia bez vyznania sú na tom so silou svojich argumentov pre a proti úplne rovnako.

Veď teistická neviera sa netýka mnohých ľudí bez vyznania. Alebo hádam mohol upresniť, koho myslel pod slovným výrazom: ľudia bez vyznania. Zrejme o tých humanistoch nie, ktorí nestratili vieru, iste nie tú teistickú, a teda nie sú neverní v teistickom zmysle.

Zaslal: St marec 03, 2010 11:50 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 január 2007 Príspevky: 40 Bydlisko: blavakovo
nelam si nad tym hlavu, lemmy. tie slova benedikta su urcene "odpadlikom" Smile
kajat by s amala cela cirkev lebo ta uz davno zdegenerovala do :moje slovo=slovo bozie.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: