Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanistická etická výchova

Lemmy
Zaslal: St november 15, 2017 12:02 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6557 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):
…a neviete, čo by mal obsahovať.

Táraš nehorázne nezmysly o mne. Alebo o kom? O humanistoch?

Veľmi dobre vedia, čo sa má vyučovať na hodinách etickej výchovy. To len ty si hlupák, a klamár, lebo nevieš, čo humanisti vedia. Ani si nedáš námahu si to zistiť. Kašlem na teba, lebo táraš príliš veľké bludy o humanistoch.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: Ne november 19, 2017 12:12 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1690
Very Happy Keby ste vedeli, čo má etická výchova obsahovať, nepýtali by ste sa čitateľov brány Humanisti.sk:

Citácia:
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?


Táto otázka na čitateľov sa zobrazí vždy a každému, kto váš portál navštívi. Z toho usudzujem, aký je tento problém pre falošných humanistov dôležitý. Presadzujete etickú výchovu a neviete, čo by mala obsahovať. A preto sa pýtate čitateľov. Je to podobné, ako keby ste prišli do reštauráce a chceli by ste si dať pizzu, no nevedeli by ste, čo to pizza je. A tak sa budete okolo sediacich hostí pýtať, že čo je to tá pizza. Napriek tomu, že ste do reštaurácie prišli s rozhodnutím, že si pizzu dáte.

Ak by ste bol typ konštruktívneho človeka, vysvetlíte mi, čo by mala etická výchova podľa vás obsahovať. Vaša podráždená reakcia ale dokazuje, že to nielenže neviete, ale neviete odpovedať eticky, slušne a dôstojne.

Už začiatok Vášho komentára je pošliapaním dôstojnosti diskutujúceho a prejavom pýchy - podsúvate totiž tvrdenie, že len Vy netárate nezmysly... Hoci po prečítaní Vašej podráždenej reakcie je zjavné, že tie nezmysly naozaj tárate. Smile

_________________
Ponúkol som ateistom srdce na dlani. A oni? Rozbehli sa pre príbor.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Ne november 19, 2017 5:20 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6557 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):
Táto otázka na čitateľov sa zobrazí vždy a každému, kto váš portál navštívi.

Diskusný troll, šašo, toto je otázka akože, aby sa diskutujúci vyjadrili. Aby sa zapojili do diskusie. Čo ak sa raz niekto ozve, a napíše čosi podnetné?

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skeptik
Zaslal: Po november 27, 2017 9:42 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 846
Všimol som si u rodičov, jednu zásadnú chybu, ktorú robia pri výchove svojich detí. Dieťa odmenia, vyhovejú mu vtedy, keď vrieska najviac. Tie si to veľmi dobre zapamätajú a tak to praktizujú čoraz viac. V mysli sa im totiž zakorení, že keď som najhorší, prichádza odmena. Pokračuje to aj vo vyššom veku. Keď niekoho zmláti v škole, keď niekoho donúti násilím niečo mu dať, prichádza odmena, rešpekt, uznanie spolužiakov. V dospelosti už vie, že čím je agresívnejší, bezohľadnejší, tým sa má lepšie. Za zlo, ako je napr. predaj drog, zbraní, za vraždy je bohato odmenený. Najväčšie odmeny prichádzajú za tie najhoršie skutky, aké ľudstvo pozná a to sú rôzne finančné ruinovanie iných štátov, prevraty, revolúcie, vojny. Tie prinášajú neskutočne veľké výhody a bohatstvo. Nemôžeme sa čudovať, že agresivity pribúda, keď je tak bohato odmeňovaná a teda aj preferovaná.
Praktizujú teda rodičia takú výchovu nevedomky, je to už nejako v nich zakorenené, že práve takto sa treba správať, aby dieťa v budúcnosti bolo uznávané a bohaté? Etická výchova mnohým rodičom nevonia. Prečo uprednostňujú niečo iné? Už to majú v krvi, že so slušnosťou ďaleko nezájdu, pretože takého rýchlo niekto uzemní. Slovenské príslovie hovorí: “Pre dobrotu na žobrotu“. Dá sa z toho vyvodiť, že ľudia už v minulosti mali skúsenosti, že byť dobrým sa nevypláca. Je možné tento nehumánny postoj zmeniť? Môžu agresívni vychovať neagresívne dieťa a spomaľovať, až zastaviť kolotoč násilia? Mohli by to zastaviť tí najvplyvnejší, najmocnejší, ale väčšina z nich sa na svoje miesta dostala práve pre svoju bezohľadnosť. Môžu títo prekročiť svoj vlastný tieň? Je to zamotaný kruh z ktorého asi ľudstvo nenájde cestu.
V niektorých oblastiach života, kde sa zlí nedokážu presadiť, sú ešte tí najlepší odmeňovaní najviac, ale aj tým hádžu zlí polená pod nohy, alebo im stúpajú na päty. Snažia sa ich o ťažko získané výhody obrať, prinajmenšom vytlačiť ich niekde na okraj a zaujať ich miesto.
Náboženstvá hovoria, že ich výchova je najdôležitejšia, najsprávnejšia, ale aj u nich je to odmenenie za dobro poriadne opozdené. Sľubujú odmenu až po smrti. To má byť motivácia, aby sa niekto zlepšil? Predavač drog dostane odmenu za svoje zlo okamžite. Má teda oveľa väčšiu motiváciu. Dobre eticky vychovaný dostáva svoju odmenu tiež okamžite, ale v inej mene, v podobe úsmevu, dobrých vzťahov vo svojom okolí, aj keď aj tu spadne mnoho perál pod svine, ktoré ich zadupú do blata. Mnohým ale odmena v podobe opätovaného úsmevu máli. Viac sa im páči bohatstvo a falošné úsmevy im podobných, ktorí by ich ale najradšej zožrali, alebo zadupali do zeme. Nuž, zmeniť hierarchiu hodnôt v materiálnej spoločnosti je asi nadľudská úloha.

_________________
Žiaľ len niektorí ľudia sú mojim vzorom.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 10 z 10
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.