Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanisti na Slovensku

Lemmy
Zaslal: St december 18, 2013 3:14 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6128 Bydlisko: Mám.
Už po druhýkrát v tomto roku košickí voltérovci uverejnili článok M. V. Lomonosov, ateista a novátor vo vede, ktorý napísal prof. Jaroslav Čelko, nositeľ čestného titulu Veľvyslanec humanizmu 2009.

Archív:

Prvýkrát to bolo: 25. júna. (Hľadaj podľa: Ut jún 25, 2013 10:21 am; v tejto téme.)

Zaslal: Ne január 26, 2014 11:32 am Odpovedať s citátom
Lukáš Vyletel napísal dobrý článok: Čo je pravdepodobnejšie?

Zaslal: Ne február 02, 2014 11:41 pm Odpovedať s citátom
Hviezdoslav pri rozhodovaní o tom či byť kňazom, alebo juristom, zavrhol prvé a stal sa druhým. Z citátu je to zrejme čo si už v mladom veku myslel o teológii i potrebe boha.

P. O. Hviezdoslav o teológii a bohu:

„Ach tam tiež toľko kalného, toľko hlúpstva jesto s ktorým sa zmieriť vedieť musí byť rezignácia slobodného svetáctva; veď od Adama počnúc mudrujú hlásia rozličnosti o jestvovaní božstva…“

„Svetu menej treba boha a viac justície.“

Spoločnosť Prometheus

Zaslal: Po apríl 14, 2014 6:22 pm Odpovedať s citátom
Vraj sú ľudia, ktorí majú špecifickú vieru.
Citácia:
Verím, že boh neexistuje.

Stretli ste sa s takými veriacimi?

Zaslal: Ne apríl 20, 2014 8:09 pm Odpovedať s citátom
Čiže s vierou sa stretávajú aj ľudia, ktorí tvrdia, že sú neveriaci?

Stanislav Zvolenský napísal(a):
Áno. Totiž v podstate nejestvuje neveriaci človek. Je len otázka, v čo verí. Viera je nevyhnutná pre každého človeka, v každej dobe, lebo bytostne patrí k nášmu jestvovaniu. Máme skúsenosť, že v našom jestvovaní pociťujeme hranice, že nás niečo presahuje. A to, čo nás presahuje, na to si odpovedáme s pomocou viery. Je už len otázka, v čo uveríme. Lebo niekto uverí, že jestvuje Boh a niekto uverí, že Boh nejestvuje. Aj postoj, že Boh nejestvuje, ako aj postoj, že Boh jestvuje, je otázka viery.

Vtip, ako vedia kňazi z náboženskej viery rýchlo preskočiť na všeobecnú potrebu nenáboženskej viery.

Pomýlený nie je len katolícky kňaz Pavel Konzbul, ale oni sú zrejme takto vychovávaní vo svojich štúdiách.

Zaslal: Po október 27, 2014 11:12 am Odpovedať s citátom
Matej Siget je mladý smelý humanista.

Matej Siget napísal(a):
Liberál, humanista, sekularista a kadejaký iný -ista.

Inak 19-násť ročný študent, ktorý si so svojou hore spomenutou charakteristikou prežil zábavný rok v Moskve a teraz derie lavice na Slovensku.

Archív:

Zaslal: Pi február 06, 2015 11:14 am Odpovedať s citátom
Michal Hvorecký napísal(a):
Som rád, že nepatrím k nijakej cirkvi. Ako humanistovi a ateistovi sú mi všetky náboženstvá rovnako cudzie, pretože vyzdvihujú vieru nad rozum, nepotrebujú na svoje tvrdenia dôkazy a nadraďujú vlastné videnie sveta nad tie ostatné.

Zaslal: Po máj 04, 2015 1:33 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Ad: Sekulárny humaniista Hvorecký:

Eduard Chmelár
21 apríl o 15:27 ·
NA OBRANU ADELY BANÁŠOVEJ
https://www.facebook.com/ChmelarEduard/posts/921091481256078
Keď som si prečítal, akú štvavú kampaň vyvolalo jedno vyjadrenie moderátorky Adely Banášovej, behal mi mráz po chrbte. A považujem za dôležité postaviť sa na jej stranu nielen preto, že je to kamarátka, o ktorej viem, že je nad vecou, ale najmä preto, že Adela podráždila časť bratislavských intelektuálov práve tým, že im nastavila zrkadlo.
Spisovateľ Michal Hvorecký venoval Adele Banášovej článok, ktorý nemožno nazvať polemikou, ale zlomyseľným pamfletom a cieleným pokusom o verejné poníženie človeka. Naozaj neviem, čo sa tomuto nešťastníkovi v poslednej dobe stalo. Bol síce slabým spisovateľom, ale dobrým publicistom, vážil som si jeho postrehy apelujúce na kultúrne povznesenie krajiny. V poslednom čase z nich však zostali iba zlostné osobné útoky na všetkých, ktorí vidia svet inak ako on a povrchné moralizovanie nad ľuďmi, ktorí mali v živote väčší úspech ako on. Keby zostal Michal Hvorecký len pri konštatovaní, že Adela Banášová si pomýlila autora výroku, bola by to celkom milá poznámka - napokon, kto faktograficky ešte nezakopol? Hvorecký? Takmer v každom statuse na sociálnych sieťach. Ale on sa celkom nezmyselne až trápne pustil do moderátorkinho otca, čo je mimoriadne nízke správanie.
Pripomeňme si, čo tak strašne naštartovalo nášho spisovateľa. Adela Banášová sa pre portál zenyvmeste.sk vyjadrila o časopise Zem a vek takto: „Je to časopis, ktorý sa nebojí v dnešnej diktatúre, ktorá síce nezatvára ľudí, ale vytvára takú demagógiu medzi nami, že nemáme ani slobodu povedať – hej, celkom zaujímavý časopis, prečo si to pre zmenu neprečítať. Ja ich ani cielene nečítam, ale po vlne odporu niekoľkých bratislavských intelektuálov som si uvedomila v akej neslobode žijeme. Mám známych, ktorí Zem a vek ani len nevezmú do rúk!!! Nikdy to nečítali a takto sa vyjadrujú. To je už aký brainwash? Iný pohľad na vec takto desí? Čo sme v socíku?”
Vykašlime sa teraz na názor na nejaký časopis. Všimnime si radšej, že rozhorčená reakcia bratislavskej kaviarne v plnej miere potvrdila to, na čo poukázala Adela: na Slovensku nie je možné vysloviť slobodne svoj názor bez verejnej šikany. Nemám rád časopis Zem a vek. Na rozdiel od mnohých jeho kritikov, ktorí ho odsudzujú bez toho, aby ho niekedy držali v rukách, viem povedať presne, čo mi na ňom vadí: miešajú sa v ňom zaujímavé informácie s demagógiou a výmyslami – ibaže to isté robí väčšina periodík. S tým rozdielom, že do tých, ktoré sa tešia pohodlnej priazni vládnucich vrstiev, malomeštiaci píšu s komickou pýchou. Ostrakizovanie ľudí za názory, ktoré sa netešia všeobecnej popularite, sa stalo obľúbeným športom tých, ktorí liberalizmus len predstierajú. Je to nielen hlúpe, ale hlavne nebezpečné. Títo ľudia si neuvedomujú svoj diel zodpovednosti za to, že počet ľudí inklinujúcich k extrémistickým hnutiam a konšpiratívnym názorom alarmujúco stúpa aj vďaka ich dlhodobému postoju, keď vytesňovali akékoľvek provokujúce názory do šedej zóny mlčania, zavrávali znepokojenia ľudí, škandalizovali odlišné postoje a zužovali verejnú diskusiu na dogmatický sterilný priestor konsenzuálnych právd. Plnohodnotná kritika sa tak nerozvíjala v plodnej polemike, ale v izolovaných skupinách, v ktorých ľahko prerastala až do podoby konšpiratívnych prejavov a extrémistických riešení. Ľudia boli príliš dlho klamaní. A dnes nehľadajú odpovede v koncepčných plánoch, ale v demagogických skratkách.
Tvrdím, že títo ľudia, ktorí liberalizmus iba predstierajú, ktorí nenávidia väčšinu ľudí a nerozumejú im, sú rovnako nebezpeční ako neofašisti a neoboľševici. Nešíria ani slobodu, ani toleranciu, ale pod ich zástavami pochodujú do dosiaľ nedefinovanej temnej budúcnosti a spútavajú ľudí poslušnosťou, ako na to upozorňoval už americký psychológ Carl Rogers. Isteže sú medzi nami aj nebezpeční politickí a náboženskí extrémisti. Ale títo ľudia ich prenasledujú spôsobom, ktorý uvrhol všetkých kriticky zmýšľajúcich ľudí do tieňa podozrenia. Je to novodobý hon na bosorky, o to nebezpečnejší, o čo rozmanitejšia je tvár nepriateľa.
Slobodný človek by mal preto túto hru so všetkou vážnosťou, dôstojnosťou a mravnou odvahou odmietnuť. Sloboda je vnútorný pocit človeka. Ak nie ste slobodný vo vnútri, nepomôže vám nijaký režim. Nebráňte sa. Neospravedlňujte si svoje právo na názor. Konajte ako slobodní ľudia so všetkým rešpektom voči iným ľuďom. Ak totiž Hvorecký moralizuje okolo chybného výroku Voltairea, pripomeniem mu iný, autentický a vari jeho najznámejší: „Pane, hlboko s vami nesúhlasím, ale urobím všetko pre to, aby ste svoj názor mohli vyjadriť slobodne a verejne.“ Zmysel tohto výroku, ktorý je kvintesenciou slobody prejavu, vysvetľujem svojim študentom a študentkám na prednáškach už roky. Znamená to, že miera demokracie sa nemeria súhlasom väčšiny, ale postojom k tomu poslednému exotovi, ktorý sa zdvihne zo zadnej lavice a povie niečo šokujúce. Z toho, ako sa k nemu bude väčšina správať, môžeme posúdiť, aká je úroveň demokracie v spoločnosti. Kampaň voči Adele Banášovej ukazuje, že v tomto bode trafila do čierneho.

Ešte ste stále pyšný na Hvoreckého? Alebo budete hľadať u neho vieru v boha? Very Happy

Zaslal: Po máj 04, 2015 1:56 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Zomrel Dušan Veselovský, sekulárny humanista a extrémista. Človek, ktorý spolu s riaditeľom tzv. Inštitútu ľudských práv Weisenbacherom primitívne zaútočil na zakladateľku Ligy proti rakovine. Vtedy túto staručkú pani nazývali špinou a Dušan Veselovský vyzýval na bojkot Ligy proti rakovine.

Dušan Veselovský bol stúpencom kultúry smrti:
https://sites.google.com/site/tvojoponent/politika---vec-verejna/z-domacej-politiky/kto-je-to-kultura-smrti

Dušan Veselovský sa aktívne zapojil do znevažujúcej kampane proti kardinálovi Turksonovi:
https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kulturna-vojna/loz-ako-nastroj/loz-o-kriminalite-krestanov/naozaj-vrazdia-krestania-moslimov

Dušan Veselovský podobne ako kedysi Hitler videl v olympijských hrách nástroj politiky. Jeho podpis nájdete pod výzvou Petra Weisenbachera na neúčasť prezidenta na olympijských hrách v Soči.
http://www.ludskeprava.sk/otvoreny-list-prezidentovi-sr/

Podobne sa pán Veselovský zapojil aj do mediálnej štvanice proti Mariánovi Kuffovi.
https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kulturna-vojna/tlak-verejnej-mienky-ako-nastroj/znevazovanie-cirkevnych-osobnosti/medialna-stvanica-proti-marianovi-kuffovi

Slečna Fábryová nazýva nebohého neúnavným blogerom. Ja ho nazývam extrémistom presiaknutým nenávisťou až do špiku kostí. O mŕtvych len dobre! - vyzýva spoluextrémistka Fábryová. O mŕtvych len pravda - oponujem.

Skutočnosť, že portál Humanisti.sk dal priestor na publikovanie článkov Hanky Fábryovej, dokresľuje ideovú úroveň portálu. Už chýbajú len vyhlásenia UV KSČ a UV LGBT...

Mimochodom len tak naokraj... aký je priemerný vek dožitia homosexuálov?

Zaslal: Pi jún 26, 2015 11:15 pm Odpovedať s citátom
Richard Vajdel napísal(a):
Skeptik, milovník vedy, faktov, dôkazov. Humanista, sekularista a zo skrine vylezený ateista.

Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ne apríl 24, 2016 11:34 am Odpovedať s citátom
Denník N napísal(a):
…Samo Trnka, stand-up komik a luterán v zálohe, ktorý v Boha neverí.

Ešte veľa vody pretečie, kým na Slovensku ľudia pochopia, že s takými nevtipnými poznámkami len napomáhajú udržiavať kresťanské idey.

Je to tak, že ešte stále sa ľudia hanbia za to, že neberú vážne náboženstvá. Ale stále platia Russelove slová o takých bojazlivých ľuďoch.
Bertrand Russell napísal(a):
Ohromná väčšina intelektuálne významných ľudí neverí kresťanskému náboženstvu, no skrýva túto skutočnosť pred verejnosťou, pretože sa bojí, že stratí svoje príjmy.

Samozrejme, ide o citát. Neberte to osobne, že si myslím, že aj Samo Trnka patrí medzi „intelektuálne významných ľudí“. Zabávač ostane zvyčajne na úrovni zabávača. Jednoducho, len nemám v úmysle meniť citované slová, aj keď by som mohol parafrázovať (upraviť).

Archív:

Zaslal: So september 24, 2016 1:42 pm Odpovedať s citátom
Eduard Gemza napísal(a):
Kde je boh?

Mňa si boh vybral za ateistu. Moji rodičia sa postarali o môj krst, prvé sväté prijímanie, birmovku, ale čítal som aj knihy ako A biblia má predsa pravdu, či Život Krista, aby som si nakoniec vytvoril vlastný obraz sveta a boha…

V klasickom poňatí som ateista, ale napriek tomu cítim, že som viac veriaci ako mnohí návštevníci kostolov, mnohí tí, čo sa bijú do pŕs za boha, mnohí tí, čo volajú po jeho ochrane (napr. Boh ochraňuj Ameriku). V mojom svete viery nemá miesto žiadna vojna. V mojom ponímaní je boh láska. V mojom ponímaní v každom z nás je boh a ja necítim potrebu hľadať ho inde. Hľadám ho v sebe. Možno sa mi to ani zďaleka nedarí, ako by som mohol, ale s týmto vedomím žijem. Podľa, pre mňa, najkrajšej a azda aj jednej z najkratších rozprávok, čo kedy vznikli. Podľa rozprávky o troch grošoch.

Zaslal: Ut september 26, 2017 6:31 am Odpovedať s citátom
Humanista tára o sionistoch v KĽDR

Humanista a komunista Kasafran propaguje takéto politické nezmysly.
Kasafran napísal(a):
Peking sa nebojí jadrových zbraní v KĽDR, ale bojí sa Američanov a sionistov v KĽDR, pokiaľ by zvrhli Kimov režim.

Sionistov v KĽDR? Ouch

Archív: Všetko, čo sa deje a smeruje k vojne, je snaha o záchranu USD.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 5 z 5
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5
Pridať novú tému

Prejdi na: