Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Boh ako ľudský výtvor

Lemmy
Zaslal: Pi september 01, 2017 10:51 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
mil44 napísal(a):
Modlím sa, postím, na omše chodím,

desiatky platím, dobré skutky činím,

ó, Bože a Tvoju prítomnosť necítim.

Že na to nepríde sám, vlastným rozumom, že je jasné, že nemôže cítiť, pretože boh je len ľuďmi vymyslený objekt. Ale ja občas cítim rôzne myšlienky. Laughing Tak aj boha niekto niekedy môže cítiť.

Záver: Nedá sa cítiť prítomnosť výmyslu. (Iba ak veľmi subjektívne.)

Zaslal: Pi september 01, 2017 12:46 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 06 jún 2017 Príspevky: 111
Very Happy tak bud sa neda alebo sa da subjektivne .. zaujimave ze ho subjektivne citi 5/6 populacie zeme
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi september 01, 2017 12:58 pm Odpovedať s citátom
strapaty napísal(a):
Very Happy tak bud sa neda alebo sa da subjektivne .. zaujimave ze ho subjektivne citi 5/6 populacie zeme

Je to tak. V skutočnosti sa nedá cítiť jeho prítomnosť, lebo neexistujúce objekty sa objektívne nedajú vnímať. Subjektívne to však ide, dá sa, lebo myslieť si môže človek všeličo. Aj to, že existuje niečo, o čom si namýšľa, že to cíti.

Zaslal: Pi september 01, 2017 8:41 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 06 jún 2017 Príspevky: 111
... objektivne sa neda citit nic ... ani smrad ... lebo pre niekoho je to luxus parfem a pre neho nieco ine ... ale ak nieco definuje /citi / vnima 6 miliard ludi ... nie je 6 miliard subiektivnych citeni vnimani dost objektivne? mam rad pojem z matematiky ... blizky nekonecnu alebo nule... 6 miliard zo 7 je uz blizky objektivnemu ... Wink
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St september 11, 2019 7:20 pm Odpovedať s citátom
To sa snažia nábožní. Wink

Roboti a umělé inteligence už pronikli i do víry. Jsou tu první robokněží
Česká televize napísal(a):
Umělé inteligence a Bůh

„Jednou v budoucnosti nastane doba, kdy se umělé inteligence, které stvoříme, zeptají – ‚Věřím v Boha, co mám dělat?‘ A pro takovou situaci bychom měli být už připraveni,“ říká Kevin Kelly, jeden ze zakladatelů technologického časopisu Wired, který je praktikující křesťan. Dokonce navrhuje, že by pro takovou budoucnost měl být připravený speciální katechismus pro roboty.

Téma umělé inteligence se ale už nyní objevuje i v opačném gardu: ve Spojených státech vznikla církev nazvaná Way of the Future, která uctívá budoucí umělou inteligenci jako božstvo – s argumentem, že tyto programy budou v budoucnu prakticky vševědoucí, a tedy na stejné úrovni s Bohem.

Zaslal: So november 23, 2019 9:44 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1095
Ľudia si vytvorili bohov, lebo vedeli, že páchajú zlo a potrebovali niekoho, kto by ich zlo ospravedlnil. Aby zmiernili následky trestu, ktorý si mysleli že prichádza v podobe prírodných živlov začali bohom nosiť úplatky, teda obete zrejme podľa pravidla, dám väčší úplatok, dostanem menší trest. Neskôr sa v Egypte vyvinul kult jedného boha. Následne si jedného boha privlastnili, niektoré národy, ako ich vlastného. Paradoxne, sa k tomu bohu prihlásili aj iné národy. Možno zo závisti a opustili svojich bohov. Je to paradox, pretože ak niekto vyhlási, že toto je náš boh, ten boh by zvýhodňoval jednu stranu a nebol by spravodlivý, ale selektívny, čo už nesvedčí o dokonalosti jediného boha. Mnohým, čo sa teda dali na cudziu vieru toto podivne nevadí a dobrovoľne spravili zo seba menejcenných.
Ľudia naučení dávať úplatky a získavať tak nejaké nespravodlivé výhody používajú toto aj vo vzťahu k ich bohu. Tým by vlastne svedčili, že ten ich boh je úplatkár a súdi nespravodlivo podľa toho, kto čo prinesie. Ľudia ale začali podivne aj súdiť namiesto boha. Dokonca vynášali aj rozsudky smrti, čo bola asi najväčšia obeta daná bohu. Aká "úžasná" obeta zabiť niekoho iného, aby som dal darček za seba bohu. Obvinený zákonite nemal možnosť odvolať sa na boha, ako na najvyššiu inštanciu v rozhodovaní, aby on posúdil jeho skutok, keďže boh neexistoval.
Keď teda niekto odsúdil na smrť človeka, je to podobné, ako keby to spravil v súčasnosti sudca nižšej úrovne a na najvyššom súde by boli ešte radi, že k nim neprišla žiadna sťažnosť a človeka popravili bez ich rozhodnutia, alebo akoby ani najvyšší súd neexistoval. Z boha si teda spravili len duchom neprítomného prísediaceho v kúte, ktorý do procesu vôbec nezasahuje a všetko si rozhodnú sami boží "sluhovia". Tým sami dokazujú, že boh je len ich výmysel, ktorý im veľmi dobre slúži, aby im ľudia nosili obety skorej v podobe potravy, ktorú skonzumovali ich rodiny. Neskôr to už boli peňažné dary.
Podľa týchto skutočností by bol boh úplatkár, ktorému nezáleží, že sa pácha nespravodlivosť a vraždí v jeho mene. Bol by lenivý niečo spraviť pre nastolenie práva. Bol by to teda ešte boh? Určite nie. Bola by to len figúrka boha, akou aj v skutočnosti je. Figúrka, za ktorú sa mnohí kryjú a pomocou ktorej mnohí vládnu. Tá figúrka je ale dosť malá, pretože nedokáže zakryť všetko, čo páchajú niektorí za ňou ukrývajúci sa, aby ľudia nevideli holú pravdu.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: