Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Neandertálci

Lemmy
Zaslal: St december 22, 2010 4:42 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6130 Bydlisko: Mám.
Našli fosílie neandertálcov, ktorých vyvraždili kanibali

Pozostatky dvanásťčlennej rodiny sa podarilo objaviť v severnej provincii Astúria. Vedci na základe stôp na kostiach tvrdia, že ich zabili a zjedli iní neandertálci.

Viac: Webnoviny

Zaslal: Ut december 28, 2010 11:08 am Odpovedať s citátom
O tom, aké je náročné vyvodzovať závery z nálezov, svedčia aj novšie poznatky o stravovaní neandertálcov.

Neandertálci jedli aj varenú zeleninu

Tvrdia to americkí vedci, pretože našli medzi zubmi neandertálskeho človeka zbytky varenej rastlinnej potravy. Štúdia vyšla v zborníku Americkej akadémie vied. Ide o vôbec prvé popretie teórie, podľa ktorej sa neandertálsky človek živil predovšetkým mäsom.

(Model neandertálca v múzeu v nemeckom Halle)

Viac: České noviny

Zaslal: Št január 13, 2011 1:40 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
O tom, aké je náročné vyvodzovať závery z nálezov...(Model neandertálca v múzeu v nemeckom Halle)

Interview s ilustrátorom Ronald J. Ervinom
Citácia:
“Bolo mi povedané, aby som kreslil ilustrácie buď sa viac alebo menej ponášajúce na ľudí alebo moderné-bez ohľadu na predmet. Ako umelca ma veľmi tešilo že môžem mať voľnosť pri vytváraní výkresu ktorý nikto nemohol spochybniť, pretože ani on sám by nemohol vedieť naisto, ako daný jedinec naozaj vyzeral. Ale ako kresťana ma to znepokojovalo keď mi vraveli, že chcú na obrázku mať vlastnosti ponášajúce sa raz viac na ľudoopa a inokedy zas naopak na človeka.
Pri ilustrovaní Australopithecusa po mne chceli, aby som najprv vytvoril niečo veľmi neurčité a potom to upravil tak, aby to vyzeralo vierohodne.
[Po prezentovaní mojej prvej skice] mi bolo povedané, aby som pridal viacej čŕt ľudoopa, resp. upravil vzhľad tak, aby obsahoval viac znakov "prechodného štádia".
K tomuto účelu mi boli predložené odliatky lebky a ukázané výtvory iných umelcov ktoré som mal ešte viacej zdokonaliť tak, aby sa výsledok viac ponášal na prechodové štádium. Musel som niečo primachliť, a pritom si dať pozor, aby ostali anatomické kosti nedotknuté...
Tak som pridal viac ochlpenia, a urobil ďalší náčrt. "Nie," povedali, "ona má mať viac tohoto a menej tamtoho“, a tak som pridával a uberal, až kým som nakoniec dostal to, s čím boli už spokojní.“ Ron bol tiež požiadaný aby vytvoril neandertálca. Vraví že mu povedali že ak by takýto neandertálec kráčal dolu ulicou Wall Street, sotva by si ho vôbec niekto všimol.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št január 13, 2011 8:56 am Odpovedať s citátom
A má to aj nejaký súvis s tým, čo som spomenul? Lebo ak by si pre dajme tomu len ten model, čo je na obrázku, vybrali kresťana, tak tiež by som sa ľuďom, čo si ho zvolili, čudoval, že prečo si vybrali práve kresťana. Ako by podľa týchto slov, čo si uviedol, by vyzeral neandertálec, keby si vybrali povedzme moslima?

Zaslal: So január 15, 2011 2:02 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
A má to aj nejaký súvis s tým, čo som spomenul?
Zrejme tým cheli povedať len to že tieto modely z oblasti tzv. ľudskej evolúcie sú úplne vymyslené, ich zobrazené črty sú motivované snahou vyfabrikovať tzv. "prechodné štádium vývoja" a s realitou ako daný jedinec vyzeral nemajú nič spoločného, t.j. že keby hypoteticky daný jedinec ktorého fragmenty kostí resp.kostry boli potencionálne použité ako základ modelovania vstal z mŕtvych a namiesto do zrkadla sa pozrel cez sklo na daný model, k zrkadlovému obrazu čo sa výzoru týka by to bolo veľmi ďaleko.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi máj 23, 2014 8:55 pm Odpovedať s citátom
Neandertálci v nás

Zdeněk Urban napísal(a):
Stále viac sa potvrdzuje, že DNA ľudí nášho druhu, zvlášť Európanov, obsahuje niekoľko percent genetického materiálu človeka neandertálskeho. Zdanlivo paradoxne to môže byť jeden z kľúčov k pokročilosti dnešného Homo sapiens.

Zaslal: Pi september 01, 2017 8:20 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 677
Lemmy napísal(a):
Neandertálci v nás

Paradoxne sa presadil fyzicky slabší druh Homo sapiens. Neandertálci mali silnejšiu telesnú konštrukciu, ktorá bola oveľa výhodnejšia na odolávanie rôznym poveternostným podmienkam. O prežití druh rozhodlo zrejme kolektívne jednanie, súdržnosť. Tá sa žiaľ v poslednom čase medzi ľuďmi vytráca. Sú čoraz viac sebeckéjší a venujú sa nepodstatným veciam. Ich mozog znižuje svoju účinnosť.
Účinnosť, želali by sme si, aby bola čo najvyššia. Kde by to ľudia najviac potrebovali, je zvýšenie účinnosti ich mozgu. Bolo by dobré, keby pracoval čo najefektívnejšie s čo najmenšími stratami. Žiaľ sami prispievame k tomu, že táto účinnosť mimoriadne klesá a tak nejaký indián žijúci v pralese, aj napriek tomu, že má nižšiu inteligenciu využíva svoj mozog na rozumné veci. Nepoužíva jeho kapacitu na zbytočné veci a v skutočnosti ide jeho mozog s oveľa väčšou účinnosťou, ako je to u niektorých ľudí s oveľa vyšším IQ. Mnohí z nich venujú veľkú časť svojej mozgovej činnosti na jalový výkon, ako je napr. hromadenie materiálnych statkov, ich obstarávanie, staranie sa o ne, venujú sa náboženstvu, atď. Kto je teda hlúpejší? Predsa ten, ktorého mozog pracuje s menšou účinnosťou. Žiaľ je to tak, pretože viac spraví niekto s lopatou, ako ten, čo má dispozícii najväčší báger, ale nevie, ako, kedy a ktorú páčku potiahnuť, alebo bágruje tam, kde narobí viac škody, ako osohu.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: