Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Preľudnenie

TvojOponent
Zaslal: Po október 31, 2016 9:09 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1585
Citácia:
Nedokáže im spracovať to, čo je zrejmé, pretože určité areály sú obsadené čiernou hmotou, ktorá sa nazýva temnota.

Tomuto som neporozumel.

Zaslal: Ut november 01, 2016 7:14 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 714
TvojOponent napísal(a):
Citácia:
Nedokáže im spracovať to, čo je zrejmé, pretože určité areály sú obsadené čiernou hmotou, ktorá sa nazýva temnota.

Tomuto som neporozumel.

TvojOponent, veď trocha porozmýšľaj, čo to je.
Keď je mozog zaplnený niečím toxickým, škodlivým, nie je v ňom miesto na niečo nové. Naviac škodlivina spôsobuje deštrukciu nového, užitočného, ktoré sa tam aj načas dostane.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hayduke
Zaslal: Ut február 14, 2017 8:40 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 14 február 2017 Príspevky: 4
Lemmy napísal(a):
Maltuziánci nehlásajú všeobecné zníženie počtu obyvateľstva, ale zmenšenie más, o ktoré imperialisti nemajú záujem. Sú to nebezpečné myšlienky, ak sa v maltuziánskych traktátoch ospevujú ako blahodarné faktory vojna, hlad, epidémia a iné pohromy, ktoré vedú k záhube miliónov ľudí.

Záleží na tom, či človek hľadá na maltuziánstve pozitívne stránky alebo automaticky negatívne stránky, vyvodí to celkový pohľad na maltuziánstvo a niekedy aj nesprávne závery. Keby som bol pozitívne naladený, Malthusovu teóriu by som definoval v podstate tak, že "malo by byť povinnosťou každého jednotlivca, aby sa neoženil, kým nemá istotu, že uživí svoje deti."
Je to možno rovnako skreslené, ako to keď niekto tvrdí že maltuziáni chcú vyhubiť spodné triedy vojnami. Malthus nehovoril o násilných riešeniach.

Stuka napísal(a):
(....) Na druhej strane je Zem možno schopná uživiť aj viac ľudí ako 7 miliard. Ibaže rozdelenie zdrojov je zásadne zlé. (....)

Nedávno vyšiel v Zošitoch humanistov o tom článok Preľudnenie vs. trvalá udržateľnosť.

Nejde o to, koľko ľudí by uživila Zem. Ide o zničujúcu ekologickú stopu, ktorú ľudstvo vytvára. O to, koľko druhov vymiera kvôli činnostiam človeka. O biodiverzitu, ktorá je ničená. Ide o to, aby sme žili v symbióze v zdravom životnom prostredí. Ja sa čudujem, že tieto pohľady (ekologické, etické) tak veľa ľudí prehliada.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: St august 23, 2017 8:54 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
Jana Kiššová napísal(a):
Nemám deti a vonkoncom sa ako príťaž pre spoločnosť necítim. Dvadsať rokov som študovala a dvadsať rokov pracujem. Poctivo odvádzam dane a odvody a vytváram hodnoty aj pre tých, ktorí ich z rôznych dôvodov, či už dočasne alebo dlhodobo, nevytvárajú. Od štátu som nikdy nič okrem práva a spravodlivosti nechcela; nikdy som nepoberala dávky ani podporu. Nikdy som nebola na úrade práce, nepoberala materskú alebo rodičovskú. Kvôli službe spoločnosti som opustila úspešné pôsobenie v súkromnom sektore a vždy keď môžem, ľuďom pomáham. Hlavne deťom a študentom.

A nie som jediná. Takých bezdetných pracujúcich je nás mnoho. Sme pre spoločnosť nehodnotní, lebo sme pre rôzne dôvody nepočali? Áno, sme? Potom by však vďaka celibátu boli nehodnotní aj katolícki kňazi či mníšky.

Priviesť na svet dieťa a vychovať z neho slušného človeka je pre spoločnosť obrovská hodnota. No nie jediná. Aj bezdetní, či už z vlastnej vôle alebo „nespravodlivosťou osudu“, vedia byť prínosom. Nielen preto, že platia dane a odvody a vytvárajú hodnoty. Vedia byť skvelí v práci či v súkromí. Vedia byť v mnohom vzorom morálky či etiky alebo odbornou a rešpektovanou kapacitou. Vedia byť oporou pre mnohých, ktorí to potrebujú. Vedia piecť chlieb, predávať autá, učiť deti, zachraňovať životy a liečiť choroby. Priestor byť pre spoločnosť prínosom je obrovský aj pre tých bez detí.

Takže bezdetné ženy, bezdetní muži využime ten priestor naplno!

Pozri: Jana Kiššová, Bezdetná žena je definíciou zbytočnosti. Vážne?
Lemmy
Zaslal: St august 23, 2017 6:44 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
V e-zine Humanisti.sk: Bezdetná žena je definíciou zbytočnosti. Vážne?

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 3 z 3
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Pridať novú tému

Prejdi na: