Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Aktuálne  ~  Portoriko skrachovalo

Lemmy
Zaslal: Št máj 04, 2017 5:13 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Portoriko skrachovalo. Je to najväčší komunálny bankrot v histórii USA

Portoriko vyhlásilo platobnú neschopnosť a podalo na súd žiadosť o bankrotovú ochranu pred veriteľmi. Oznámil to v stredu guvernér štátu voľne pridruženého k USA Ricardo Rossello. Odštartoval tým najväčší bankrot v histórii amerických samospráv.

Portoriko vo forme komunálnych dlhopisov dlhuje veriteľom zhruba 70 miliárd dolárov.

Portoriko vyhlásilo bankrot po krachu rokovaní s veriteľmi a po tom, keď niekoľko veľkých veriteľov na štát podalo v utorok žalobu kvôli nesplácaniu záväzkov. Bankrot Portorika sa bude riadiť osobitným zákonom, ktorý vlani prijal Kongres USA a ktorý upravuje reštrukturalizáciu verejného dlhu tohto štátu pod dohľadom amerického federálneho súdu. Portoriko pre svoje osobitné postavenie v rámci USA nemôže vyhlásiť obvyklú formu bankrotu.

Bankrot pod dohľadom súdu Portoriku umožní splácať svoje dlhy s výraznými zrážkami bez dohody s veriteľmi. Tento postup by ale mohol odradiť investorov a predĺžiť obdobie, keď ostrov nebude mať prístup na trhy dlhopisov, upozornila agentúra Reuters.

„Máme v úmysle chrániť svojich ľudí,“ povedal Rossello novinárom. Poukázal pritom na to, že jedna zo žalôb si nárokovala pre veriteľa všetky príjmy portorického ministerstva financií. Dodal ale, že rokovania o reštrukturalizácii dlhu, s ktorou by veritelia súhlasili, vyhlásením bankrotu skončiť nemusia a že tento krok môže, naopak, znamenať ich urýchlenie.

V marci portorický vládny výbor pre dohľad nad verejnými financiami schválil Rossellov fiškálny plán, podľa ktorého by ostrov splácal ročne na dlhoch len 800 miliónov dolárov, teda menej ako štvrtinu terajšej sumy. Táto predstava investorov frustrovala a rokovania o dohodnutej reštrukturalizácii dlhu sa odvtedy zasekli.

Doteraz najväčší komunálny bankrot v USA vyhlásilo mesto Detroit. To malo v roku 2013, keď sa uchýlilo pod súdnu ochranu pred veriteľmi, dlh 9,3 miliardy USD.

Portoriko popri vysokej zadlženosti trápi chudoba, ktorej miera dosahuje 45 percent. Miera nezamestnanosti je na ostrove dvakrát vyššia, než je celoamerický priemer, a počet obyvateľov územia klesá.

ČTK/Pravda


Naposledy upravil Lemmy dňa Št máj 04, 2017 5:18 am, celkom upravené 1 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: Št máj 04, 2017 5:16 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Už 4. 8. 2015 sa o tom hovorilo.

Portoriko nemá peniaze na dlhy, ostrov stojí pred bankrotom

Vláda vysoko zadlženého ostrovného územia v pondelok potvrdila, že včas neuhradila splátku vo výške 58 miliónov dolárov.

ČTK/Aktuálně.cz

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Skeptik
Zaslal: Pi máj 05, 2017 4:32 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1197
Lemmy napísal(a):

Portoriko nemá peniaze na dlhy, ostrov stojí pred bankrotom

Včera som videl opačný prípad štátu, ktorý ma dosť prekvapil. Costa Rica, ktorá zrušila armádu v. r. 1948 a vďaka ušetreným peniazom napreduje. Už skoro 100% energie vyrába z obnoviteľných zdrojov. Dalo by sa hovoriť aj o mnohých iných pozitívach, prečo sa tam ľuďom dobre žije. Sú dobrým vzorom aj pre ostatných, že sa to dá. Asi majú aj šťastie, že sú mimo záujmu mocných. Prajem im, aby im to čím najdlhšie vydržalo byť oázou mieru, lebo agresívni si radi zgustnú na slabých.
Smolu majú obyvatelia tých štátov, kde sú veľké záujmy mocných. Jedna kríza, vojna strieda druhú a žiadna generácia nezažila pokoj. Výdavky na zbrojenie sa stále zvyšujú, až je to príliš veľká záťaž na ekonomiku a potom vojna akože niečo „vyrieši“. Alibisticky sa hovorí: „Keď sa rúbe hora, triesky lietajú“. V skutočnosti je to tak, že keď sa rúbe hora, triesky sú úplne zanedbateľné, pretože vtedy padajú tie najväčšie, najkrajšie a najmajestátnejšie stromy.
Mnohí by si asi priali žiť tak, ako v Costa Rice, Prečo to nejde? Asi je vo svete príliš veľa psychopatov, ktorí neprajú druhým.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.