Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Prerušenie tehotenstva

Lemmy
Zaslal: Ut apríl 13, 2010 12:02 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6093 Bydlisko: Mám.
Sú ľudia, ktorí nazývajú umelé prerušenie tehotenstva (interrupciu) vraždou. V prípade 10-ročného dievčatka, ktoré bolo opakovane znásilňované svojím otčimom, ide takisto o vraždu? Lebo podstúpila zákrok.

Môj názor je jednoznačný: konala správne, že súhlasila s interrupciou. A konali správne aj tí, ktorí jej odporučili daný lekársky zákrok, ako aj konali správne tí lekári, ktorí daný zákrok vykonali. Pozrel som si stránky „antipotratárskych“ organizácií, a nenašiel som v ich správach, ani komentároch názor (protinázor) na tento prípad.

Vražda, alebo nie? Antipotratári (zvyčajne z radov bojovných teistov, antiabortisti) tvrdia, že u žien, ktoré sa rozhodnú pre takýto zákrok, sa objavuje popotratový syndróm. Zaujíma ma, že do akej miery bude pre toto dievčatko vážnejší tento syndróm (ak by sa u nej objavil) voči syndrómu z pedofílie svojho otčima; a aj keď to bol otčim, dá sa tento prípad chápať aj ako „incest“ (v úvodzovkách, lebo ide o otčima, nie otca). Toľko podľa správy. Mňa zaujímajú etické pohľady na tento prípad.

Zdroj: SITA
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Po apríl 19, 2010 12:12 pm Odpovedať s citátom
Dávam do pozornosti aj Zošity humanistov. Wink
svaty_certisko
Zaslal: Ne jún 20, 2010 11:35 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Právo na vlastné telo je nepopierateľné vlastnícto, najvyšší majetkový vzťah daný prírodnými zákonmi už veky vekov. Rozhodovanie o svojej materiálnej podstate je výsadou (takmer)* každého človeka, žijúcej bytosti. Plod je závislou a inak nefunkčnou súčasťou matkinho tela. Jeho perspektíva stať sa človekom nevylučuje jeho podstatu, a to že nie je plnohodnotnou chápajúcou, mysliacou a vnímajúcou zložkou biologického sveta. Žena má právo rozhodnutia o svojom tele a zárodok, embrio je jeho súčasťou.

*málo pravdepodobné a takmer zanedbateľné výnimky (kóma, paralíza...)
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut jún 22, 2010 2:39 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
svaty_certisko napísal(a):
Právo na vlastné telo je nepopierateľné vlastnícto, najvyšší majetkový vzťah daný prírodnými zákonmi už veky vekov. Rozhodovanie o svojej materiálnej podstate je výsadou (takmer)* každého človeka, žijúcej bytosti. Plod je závislou a inak nefunkčnou súčasťou matkinho tela. Jeho perspektíva stať sa človekom nevylučuje jeho podstatu, a to že nie je plnohodnotnou chápajúcou, mysliacou a vnímajúcou zložkou biologického sveta. Žena má právo rozhodnutia o svojom tele a zárodok, embrio je jeho súčasťou.

*málo pravdepodobné a takmer zanedbateľné výnimky (kóma, paralíza...)

Aj keď sa osobne necítim byť povolaný diskutovať na patričnej úrovni o takejto téme, predsa mi len nedá položiť jednoduchú otázku ktorá sa vynára v mojej mysli a ktorá sa zdá že má potenciál poukázať na istú bizardnosť Tvojho názoru. Dajme tomu že pripustíme Tvoj pohľad a že v reálnom živote potom dôjde k situácii že 100% žien na svete by sa rozhodlo využiť možnosť slobodne rozhodnúť o časti svojho tela ktorá je aj tak nefunkčná a permanentne by sa jej zbavovali. Aký dopad by to potom malo na budúcnosť ľudstva? Odkiaľ by sa brali potom ľudia ak časť ich života v matkinom tele by sa nemala pokladať za nevyhnutnú súčasť ich existencie?
svaty_certisko
Zaslal: Ut jún 22, 2010 12:18 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
AntropologickaKonstanta napísal(a):
svaty_certisko napísal(a):
Žena má právo rozhodnutia o svojom tele a zárodok, embrio je jeho súčasťou.

Dajme tomu že pripustíme Tvoj pohľad a že v reálnom živote potom dôjde k situácii že 100% žien na svete by sa rozhodlo využiť možnosť slobodne rozhodnúť o časti svojho tela ktorá je aj tak nefunkčná a permanentne by sa jej zbavovali. Aký dopad by to potom malo na budúcnosť ľudstva? Odkiaľ by sa brali potom ľudia ak časť ich života v matkinom tele by sa nemala pokladať za nevyhnutnú súčasť ich existencie?

V tomto máš úplnu pravdu. Ak by sa splnil predpoklad, že plod je len zbytočnou a priam parazitujúcou časťou tela. Ale samozrejme nie je to tak. U človeka, ako aj iných živých bytostí, nachádzame silnú potrebu rozmnožovania a plodenia potomkov. Na tomto základe sú vybudované generácie a generácie tvorov. Neodvážim sa porovnať prírodne dané právo človeka na vlastné telo kontra pud rozmnožovania. To by bolo snáď na jednu publikáciu. Každopádne pud rozmnožovania aj pud rodičovskej ochrany je skutočne veľmi silný a daný prírodou, bez neho by vlastne evolúcia nemohla fungovať. Mnohokrát sa môžme stretnúť, že rodičia chránia svoje potencionálne potomstvo za cenu vlastného života aj pred narodením, vyliahnutím a p.

Človek má však tú ojedinelú a vzácnu schopnosť racionálne chápať svoje pudy a potreby. Dokáže si sám uvážiť, čo je pre neho v danej chvíli prospešné. Rozhodovať dokáže väčšinou v plnej miere sám za seba. Nemali by sme preto túto jeho vlastnosť utláčať do úzadia, ale plne rešpektovať význam slobodného-uvedomelého rozhodnutia.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Julius Voskár
Zaslal: Ut jún 22, 2010 1:54 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Pri sexuálnom spojení neide aktérom vždy o naplnenie prirodzeného pudu zachovania rodu ale je to aj akt vrcholnej rozkoše. Je teda prirodzené sexovať práve len pre túto rozkoš s vylúčením plodenia potomka a o tom je plánované rodičovstvo. Určite nie je na mieste požadovať pri každom sexualnom spojení dogmaticky, na základe akýchsi náboženských predsudkov , plodenie aj neželaných detí. V prípade znásilnenia ide o nehumanny akt jednostrannej požiadavky plnenia rozkoše u násilníka a patrí do prirodzeného práva ženy sa rozhodnúť akokoľvek sama uzná aj na interrupciu. A.K. môže ďalej uvažovať čo by sa stalo keby 100% partnerstiev vo svete sexovali len pre rozkoš, využívali prostriedky proti otehotneniu a neplodili deti.
Lemmy
Zaslal: Ut apríl 12, 2016 10:48 pm Odpovedať s citátom
Dana Vitálošová napísal(a):
Má (žena) porodiť dieťa, ktoré v bolestiach prežije dva mesiace, pretože sa narodilo iba s polovicou hlavy?

Zaslal: St apríl 13, 2016 8:18 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1569
Vy máte koľko detí, Lemmy?

Zaslal: St máj 03, 2017 9:27 pm Odpovedať s citátom
Dominika Raffajová napísal(a):
Ak má byť nelegálne, aby ženy išli na interrupciu, malo by byť nelegálne aj to, aby chlapi opúšťali svoje tehotné partnerky.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: