Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Iniciatíva Európskych občanov za základný príjem

Lemmy
Zaslal: So jún 29, 2013 11:12 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5913 Bydlisko: Mám.
K článku Iniciatíva Európskych občanov za bezpodmienečný základný príjem:

PhDr. Ondřej LÁNSKÝ, Ph.D. mal prednášku na 5. ročníku globálneho sympózia ZDay 2013. Jeho prednášku si môžete pozrieť na YouTube.

Zaslal: Ne január 12, 2014 6:15 pm Odpovedať s citátom
Chýba viac ako polovica podpisov

Na to, aby bola iniciatíva platná aj za Slovensko je potrebné vyzbierať minimálne 9 750 podpisov. Aktuálny stav k dnešnému dňu je 4 140. Aby sa začal týmto návrhom Brusel zaoberať, v celej EÚ je potrebné vyzbierať milión podpisov. Každá členská krajina má určené minimum podľa počtu obyvateľov. Dostatočný počet sa musí vyzbierať aspoň v 7 členských štátoch. Pokiaľ by aj Slováci túto kvótu nestihli naplniť, hlasy neprepadnú. Slovensko sa nebude počítať medzi krajiny, ktoré kvótu naplnili a hlasy sa pripíšu do celkového počtu.

Obrovská iniciatíva za vyšší príjem! Slovákom to zrejme nevyjde, na podpisy zostávajú 2 dni

Zaslal: Ut január 14, 2014 10:25 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 581
[quote="Lemmy"]Chýba viac ako polovica podpisov

Na to, aby bola iniciatíva platná aj za Slovensko je potrebné vyzbierať minimálne 9 750 podpisov. Aktuálny stav k dnešnému dňu je 4 140.

Uvedené čísla hovaria o tom,že tým lepšie zarábajúcim a zamestnávateľom uvedený stav vyhovuje a preto sa podpisovej akcie nezúčastňujú,ani nepomáhajú s organizáciou zbierania podpisov. Bežní ľudia zvyčajne nemajú čas a prostriedky na organizáciu zbierania podpisov a tak to potom aj vyzerá.
Chudáci vždy doplácajú.Bohatý jednotlivec si dokáže nazbierať viac podpisov na svoje osobné záujmy,ako celý štát chudobných pre seba.
Možno by pomohla nejaká internetová podpisová akcia,aby nevyhrávali len záujmy jednotlivcov. Sad
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št január 28, 2016 9:40 pm Odpovedať s citátom
Švajčiarsko: Referendum o „plate“ všetkým

Švajčiarsko má príležitosť stať sa prvou krajinou na svete, ktorá zavedie garantovaný príjem pre všetkých svojich občanov. V júnovom referende budú občania rozhodovať, či podporia návrh, podľa ktorého by mal dospelý Švajčiar dostávať 2 500 frankov (2 262 eur) a každé dieťa 625 frankov (565 eur).

Švajčiari budú hlasovať, či chcú dostávať peniaze za nič

Zaslal: So jún 11, 2016 11:07 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):
Švajčiarsko: Referendum o „plate“ všetkým

Švajčiarsko má príležitosť stať sa prvou krajinou na svete, ktorá zavedie garantovaný príjem pre všetkých svojich občanov. V júnovom referende budú občania rozhodovať, či podporia návrh, podľa ktorého by mal dospelý Švajčiar dostávať 2 500 frankov (2 262 eur) a každé dieťa 625 frankov (565 eur).

Švajčiari to teda neodklepli. Možno keby dali tú hranicu garantovaného príjmu nižšiu, nie okolo 2200 €, tak by to bolo prešlo. U nás keby dali len desatinu z toho, tak by to mnohým úplne stačilo.
Základný príjem by mal pokryť len tie najnutnejšie potreby človeka, preto jeho výška by mala tomu zodpovedať. Naviac by nemalo byť možné kupovať z tejto sumy žiadne cigarety, alkohol, stávkovať a pod. Bolo by to možné ošetriť tak, že by sa platilo kartami, ktoré by neumožnili iné platby, alebo úžeru
Na Slovensku sa ale vôbec neuvažuje s variantou garantovaného príjmu, pretože štát sa správa antisociálne zvlášť k tým, ktorí by mali byť chránený garantovaným príjmom a to sú deti a dôchodcovia. Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, alebo rôzne regulácie ak dôchodca pracuje je toho príkladom. Veď dôchodok je vlastne druhom garantovaného príjmu, aj keď zaslúženého na rozdiel od paušálneho rozdeľovania bez zásluh.
Základný príjem by bolo najvhodnejšie zavádzať v kategóriách detí a ľudí s vyšším vekom, kde by to malo vysoký sociálny prospech. V mnohých prípadoch je totiž nespravodlivé obmedzovať príjem rodiča len preto, že jeho zárobok je tesne za hranicou, alebo existujúce rozdielne zvýhodnenia určitých skupín v škôlkach, školách, kde niektorí rodičia neplatia a iní musia platiť.
Kto nechce pracovať, ten by nepracoval, keby mal nejaký istý príjem, možno by sa v týchto kategóriách zvýšila aj kriminalita, lebo by na jej páchanie mali viac času. Podobne aj drogové závislosti, alkoholizmus a pod, by sa tiež zvýšili, ale to by už záviselo od štátu, aké opatrenia by zaviedol, pretože keby sa chcelo, tak by nebol problém určitý základný príjem poskytovať za určitých podmienok.
Keď vie štát poskytnúť obrovské príjmy politikom, ktorí mnohokrát narobia viac škody, ako osohu, že niekedy by si nezaslúžili ani minimálnu mzdu za svoju prácu, tak prečo nedať istotu garantovaného príjmu tým, čo by chceli robiť osožnú a potrebnú prácu?
Vo Fínsku sú zrejme lepší politici, pretože už je rozhodnuté, že nejaký garantovaný príjem zavedú.

Palec hore
TvojOponent
Zaslal: Ne jún 12, 2016 11:34 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1518
Nemáme minimálnu mzdu? Very Happy

Zaslal: Ne jún 12, 2016 11:38 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Nemáme minimálnu mzdu? Very Happy

Máme. Len kto okrem teba si to myslí, že nemáme?

Zaslal: Ne jún 12, 2016 11:55 pm Odpovedať s citátom
Minimálna mzda je garantovaný príjem.

Za socializmu nebola.

Zaslal: Ne jún 12, 2016 11:59 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Minimálna mzda je garantovaný príjem.

Za socializmu nebola.

Mzda sa týka tých, čo pracujú. V tejto téme je však reč o inom základnom príjme. Pre každého.

Preto je tvoja otázka mimo.

Zaslal: Po jún 13, 2016 7:27 am Odpovedať s citátom
Pre pracujúcich minimálna mzda, pre nepracujúcich životné minimum. Prípadne dávka v hmotnej núdzi. Very Happy

Zaslal: Ut október 11, 2016 5:35 pm Odpovedať s citátom
V Zošitoch humanistov č. 109 je uverejnený článok Všeobecný základný príjem poistí proti strate zamestnania, ktorý napísal Andy Stern.

Uvažuje o tom, že aj Američanom by pomohol všeobecný základný príjem.

Zaslal: Št február 09, 2017 4:29 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):
V Zošitoch humanistov č. 109 je uverejnený článok Všeobecný základný príjem poistí proti strate zamestnania, ktorý napísal Andy Stern.

Vo Fínsku je to už realita. Začali pokusne dávať základný príjem asi 2000 vybraným ľuďom, ktorých vytypovali úrady, ako vhodných kandidátov na tento experiment. Niekomu to asi pomôže, niekto to bude využívať. Pre štart nového života mnohým nezamestnaným, ktorí mali existenčné problémy je to dobrá pomoc.
Som prekvapený, ako sa žije aj vo vyspelých krajinách, kde sú paradoxne mnohí odkázaní na rôzne vývarovne, výdajne potravín, šatstva atď. Fínsko, ale ani vyspelé Nemecko nie sú v tomto výnimkou. Ak je to možné, že aj v takých silných ekonomikách majú ľudia existenčné problémy? Asi je to tým, že niektorí majú prebytky, vlastnia desiatky nehnuteľností, luxusných áut, atď. Širokých sa sprace do jednej miestnosti oveľa menej, ako štíhlych, preto je málo miesta na Zemi pre všetkých. Niektorí totiž zaberú miesta, spotrebujú zdrojov mnohonásobne viac, ako by to malo priemerne byť.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: