Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Výčitky svedomia nemáme, máte smolu.

Skeptik
Zaslal: So január 28, 2017 12:46 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 720
Konanie človeka je ovplyvnené myslením na následky, ktoré jeho činy spôsobia. Niekoho hryzie svedomie a podľa toho reguluje svoje skutky. Svedomie človeka sa ozve, keď niečo koná zle. Niektorým viac, niektorým menej a niekto nemá výčitky svedomia žiadne. Egoista si myslí, že má právo na všetko, vôbec si neuvedomuje, že niekomu ubližuje.
Ľudia s nulovými výčitkami svedomia z tohto dôvodu nemajú žiadnu stimuláciu robiť dobre. Ich motivácia konať niečo dobré je ovplyvnená len okolím, prírodou a ľuďmi, ktorí by mohli byť kritickí a nepriaznivo zapôsobiť na postavenie a teda aj existenciu takého jedinca.
Príroda človeka s nulovým svedomím zaujíma preto, lebo si uvedomuje, že bez dobrého životného prostredia sa mu nebude dobre žiť. Aj tu ale jeho sebectvo nepustí, aby si toto kvalitné prostredie želali len pre seba. Osud väčšiny iných ľudí ich nezaujíma.
Keďže taký jedinec má väčšinou veľkú moc, vie ovplyvniť pomocou médií aj verejnú mienku a teda aj zo strany ľudu je pre neho nebezpečenstvo obmedzené a nie je nútený robiť dobre pre iných. Nemusí sa teda báť skoro ničoho, čo by ohrozilo jeho záujmy a môže pokračovať naďalej v páchaní zla, ktoré pácha čoraz väčšie, pretože trest, ktorý by mu v tom zabránil neprichádza. Nemajú teda v hlave, ale ani vo svojom okolí žiadnu brzdu a rútia sa vpred, ako nejaký neriadený valec s katastrofálnymi následkami na svoje okolie. Čo ich dokáže usmerniť, alebo zastaviť? Asi len poriadne veľká bariéra ľudí, ale kde zobrať takú veľkú masu, ktorá by sa postavila valcu do cesty? Pokiaľ si ľudia neuvedomia, že valec ich pomaly všetkých postupne po jednom zvalcuje, ak sa nespoja, tak valcovanie bude pokračovať.
Žiaľ takýchto ľudí bez výčitiek svedomia je na vysokých, vplyvných miestach čoraz viac. Neveští to nič dobrého pre ostatných ľudí, ale aj pre životné prostredie a celkový život na Zemi.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: So január 28, 2017 2:18 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1586
Ja sa vám čudujem, skeptik. Máte zdravé uvažovanie, ale robíte toľko pre to, aby ste svoje idey nechali inými pošliapať.

Treba podporiť zákony svedomia - zákon o výhrade vo svedomí. Aby egosita s mocou nemohol manipulovať ľuďmi na dosiahnutie svojich egoistických cieľov.

Zaslal: Po január 30, 2017 7:43 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):

Treba podporiť zákony svedomia - zákon o výhrade vo svedomí. Aby egosita s mocou nemohol manipulovať ľuďmi na dosiahnutie svojich egoistických cieľov.

Tvoj oponent, mnohí, hlavne na vyšších miestach na základe svojich nulových výhrad vo svedomí nemajú problém s odmietnutím zdravotnej starostlivosti zachraňujúcej život a nejedná sa len o potraty, na ktoré poukazuje cirkev. Oni nemajú žiadne zábrany vo svedomí ani v mnohých iných oblastiach života. Čo je ale ešte horšie, strácajú sa spoločenské zábrany, ktoré by mala civilizovaná spoločnosť mať proti takému egoistickému konaniu u nás a aj vo veľkom počte štátov. Mocenské štruktúry sú plné egoizmu jednotlivcov a záujmových skupín, ktoré využívajú štát na svoje ciele. Je pre obyčajného človeka taký štát ešte prospešné spoločenstvo, keď mu prináša viac negatív, ako pozitív? Od praveku sa ľudia spolčovali, pretože v kolektíve sa ich šance na prežitie a lepší život zvyšovali. Teraz život v spoločenstve zhoršuje stav mnohých, pretože svojou činnosťou by vedeli zabezpečiť seba aj väčšiu rodinu. Nespravodlivé zriadenie vedené egoistami ich ale pripraví o výsledky ich práce, že sa ocitnú na mizine, ich rodina sa rozpadá a prospech majú ľudia bez svedomia, ktorí si systém nastavili podľa svojich záujmov a vysoko z neho profitujú. Akú výhodu má obyčajný človek napr. z prírodného bohatstva štátu, z jeho zdrojov, ktoré má patriť všetkým, ale zisky berie len úzka skupina? To sa už nedá pomenovať ako štát, občianstvo, ale je to protektorát a poddanstvo. Mocenským štruktúram sa nepáči, keď sa poddaní začínajú búriť a chcú obmedziť tieto nespravodlivosti. Keď ľud chce obmedzenie vládnutia bez svedomia, keď chce zastaviť egoistov a pokúša sa o nápravu spoločenských pomerov, odstánenie deformácií, tak si egoisti zákonite bránia svoje výhody a každý oponent je zrazu extrémista, ktorý je nebezpečný pre spoločnosť. Kto je ale nebezpečný pre spoločnosť je ale niekto iný, nie obyčajný pracujúci a trpiaci ľud.
TvojOponent
Zaslal: Po január 30, 2017 7:25 pm Odpovedať s citátom
Svetská morálka je len spoločenská dohoda. Nad ňou sú metafyzické ideály.

Zákon o výhrade vo svedomí posilní morálne myslenie a konanie.

Zaslal: Pi február 03, 2017 10:39 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6195 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):

Zákon o výhrade vo svedomí posilní morálne myslenie a konanie.

Svetská morálka je každá morálka, aj náboženská, pretože všetky morálky sú ľuďmi vytvárané. Ľudia si môžu vymýšľať všelijaké metafyzické ideály, ale stále sú len ľudské, lebo ich vymýšľajú ľudia.

Zaslal: So február 04, 2017 8:52 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):

Len aby tie metafyzické ideály neboli odpúšťajúcimi kanálmi proti výčitkám svedomia.
Ľudia bez výčitiek svedomia totiž majú vo svojich hlavách odpúšťajúci kanál, ktorý nedovolí stúpnuť hladine výčitiek. Spoľahlivo ich rýchlo odvedie preč, že dotyčný ani nezbadá, že nejaká výčitka mala snahu k nemu prísť. Takým kanálom napr. u masového vraha môže byť presvedčenie, že všetky prostitútky sú zlé, skazené. Preto ich zavraždením nepocíti vinu, ale zadosťučinenie, že spáchal niečo dobré. Podobne je to aj s inými kanálmi, ako majú náboženstvá, ideológie, mafie, atď., ktoré majú svoje zákony a ochraňujú svojich členov odkanalizovaním ich svedomia pri páchaní zla. Členovia potom podobne, ako masový vrah vôbec nepocítia žiadne výčitky svedomia. Všetko čo konajú pre svoje spoločenstvo považujú za dobré. Niektoré nieto kanály sú už po stáročia vymyté tak silno, že vytvorili absolútny odpad. Ani jediná kvapka svedomia nevyjde na povrch a neznepokojí myseľ. Len výnimočne sa stáva, že sa to niekde upchá a potom sa ozve: „Šavle, prečo ma prenasleduješ?“ Vtedy je to pre dotyčného dokonalý šok. Uvedomí si, že páchal zlé, keď ho zaplavia výčitky svedomia, od ktorých bol predtým na suchu. Takých prípadov je ale veľmi málo, keď človek zahodí ideológiu a nechá prúdiť všetko tak, ako má. Nemá nikde zástavu myšlienok, ani kanál. Keď duchovný organizmus pracuje optimálne, profituje celá spoločnosť. Keď sú ale v ceste veľké diery, kanály, na miestach, kde by nemali byť je postup vpred ťažký.
Lemmy
Zaslal: So február 04, 2017 10:09 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6195 Bydlisko: Mám.
Skeptik napísal(a):
Takým kanálom napr. u masového vraha môže byť presvedčenie, že všetky prostitútky sú zlé, skazené. Preto ich zavraždením nepocíti vinu, ale zadosťučinenie, že spáchal niečo dobré. Podobne je to aj s inými kanálmi, ako majú náboženstvá, ideológie, mafie, atď., ktoré majú svoje zákony a ochraňujú svojich členov odkanalizovaním ich svedomia pri páchaní zla.

O takom niečom vypovedá smutný opis jednej náboženskej predstavy, že ľudia po smrti pôjdu do neba.

Ide o čierny náboženský humor. Evil or Very Mad

Zaslal: Po február 06, 2017 9:31 am Odpovedať s citátom
Lemmy! Z nejakého počítača vám príde vírus. Vy zistíte, ktorý počítač to bol. Budete ho nenávidieť?

Zaslal: Pi november 10, 2017 8:08 am Odpovedať s citátom
Prípad zabitého v taxíku a nedávno napadnutého sbskára kvôli maslu ma donútil položiť si otázku:"Prečo nosia niektorí "ľudia" v mestách so sebou nože?" Keby tam zbierali huby, tak nepoviem nič, pretože aj ja keď idem do lesa, tak mám so sebou nôž, ale v meste? Niekto môže síce aj v meste mať pri sebe nôž, že ho prenáša z miesta na miesto, ale nosiť ho stále pri sebe skrytý v oblečení, tak na to mám jedinú odpoveď, že sú to agresívni jedinci, ktorí s tým počítajú, že nôž použijú na útok proti človeku. Keby sa niekto chcel brániť, tak si vezme so sebou nejaký obranný spray, kto chce útočiť, vezme si nôž. O takom človeku môžeme s istotou povedať, že nie je humanista.

Zaslal: Pi november 10, 2017 12:46 pm Odpovedať s citátom
Nôž nie je vhodný doplnkom oblečenia pre humanistu. Ale ateistovi príde vhod.

Zaslal: So november 11, 2017 7:28 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Nôž nie je vhodný doplnkom oblečenia pre humanistu. Ale ateistovi príde vhod.

Podľa vás sú tí, čo po západnej Európe napádajú ľudí s nožom v ruke a kričia :Alah akbar“ ateisti? Alebo tí, čo nosia zbrane a majú heslo:“ Za boha a za národ“ tiež ateisti? Iba ak by za toho boha považovali napr. zbožšteného Lenina, tak by sa mohli počítať k ateistom.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: