Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Hmota

Lemmy
Zaslal: St júl 14, 2010 5:15 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6197 Bydlisko: Mám.
Citácia:
Ankerberg a Weldon vzkazují nevěřícím, že jejich víra je takové salto, které se nedá srovnat s ničím, čemu věří křesťané. Píší: “Takže: na počátku všeho byla jen náhoda, kterou to začalo, ale ignorovat musíme otázku, odkud se vzala hmota. Potom se věří na jakousi prebiotickou molekulu, pak se vírou skočí na ještě větší molekulu a ještě větší skok k vytvoření buňky. Pak je obrovské salto víry k vytvoření mnohobuněčného života. Nakonec evoluce jen tak naslepo produkuje všechny živé organizmy. Autoři říkají, že evoluce patří do pohádky Alenka v říši divů, kde Červená královna řekne: ‚Šest nemožných věcí se smí věřit teď před snídaní‘. (CRSQ 12/98, str. 309)

Mňa z toho zaujíma len toto: ale ignorovat musíme otázku, odkud se vzala hmota.

Prečo by sme mali túto otázku ignorovať? Nevidím dôvod.

Evolúciou život nevznikol

Zaslal: Po september 24, 2012 10:28 am Odpovedať s citátom
Jednoduché vysvetlenia o hmote, priestore a čase sú v článku Matéria, priestor a čas a lá Začíname s fyzikou.

Zaslal: Po január 02, 2017 9:02 pm Odpovedať s citátom
Čo je to láska?
Peter Szolcsányi napísal(a):
Pre každého môže byť láska niečo iné, no po chemickej stránke je to veľmi podobný proces. Ide o produkt neurochémie mozgu. Keď sa nám nejaká osoba páči, spúšťa sa určitá typická kaskáda reakcií. Dnes už poznáme niekoľko molekúl, ktoré s tým úzko súvisia. Zďaleka však nepoznáme všetky.

Ktoré to sú? Je to napríklad hormón oxytocín?
Peter Szolcsányi napísal(a):
Ten až v neskoršej fáze. Oxytocín je molekula, ktorá je telu vlastná a produkujeme ju, aj keď nie sme zamilovaní. U novopečených mamičiek okrem iného spúšťa laktáciu a materinské inštinkty. Oxytocín doslova zaplavuje mozog matky po pôrode a ona začne dieťa považovať za bytostnú súčasť svojej existencie. To nie je nič nadprirodzené, to je konkrétna molekula v chemickej interakcii s inými zlúčeninami. Podobne bez vazopresínu by muž nemal prirodzenú tendenciu fyzicky ochraňovať svoju rodinu. Štúdium neurofyziológie mozgu je ešte stále v začiatkoch. Mozog je dodnes asi najmenej zmapovaný ľudský orgán, pritom je úplne fundamentálny. Človeka si vieme predstaviť bez žlčníka, jednej obličky, časti pečene alebo s umelým srdcom. Ale nikto na svete nemôže existovať bez mozgu. To, čo nás robí konkrétnymi ľuďmi, je práve náš mozog. Z anatomického hľadiska môžeme prísť o prsty, uši, oči, jazyk, a stále sme to my. Mozog je však to, čo nás jednoznačne definuje. Nie srdce, to je obyčajná pumpa, ktorá nemá s láskou ani našou osobnosťou nič spoločné. Ak sa mozog zmení, či už po úraze, mozgovej porážke, vinou užívania drog, alebo v dôsledku genetickej predispozície, stávame sa inými ľuďmi.

Zaslal: St január 04, 2017 9:17 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1586
Very Happy Takže zadĺžený ateista sa zbaví svojich dlhov tak, že sa udrie do hlavy??? Shocked Very Happy Very Happy Very Happy

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: