Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Sekulárne nebo

c2h5oh
Zaslal: Ut december 06, 2016 3:08 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 06 december 2016 Príspevky: 6
Ahojte diskutéri,

na tomoto fóre som nový, no humanizmu a ateizmu vo všeobecnosti sa venujem už niekoľko rokov.

Pracujem práve na web stránke www.sekularne-nebo.sk a bol by som vďačný za akúkoľvek reakciu, ktorá pomôže stránky obohatiť. Pôvodne som robil len na jednoduchej sumarizácii pre vlastné účely, no nakoniec som sa stránky rozhodol zverejniť a poskytnúť možno zaujimavé info ostatným.

Ak máte niekto tipy pre dobré filmy, knihy, citáty, či web odkazy, budem vďačný.

Na odkazoch na krátke videá či web-stránky a tiež obrázkoch ešte stále pracujem, takže to nie je finálna podoba.

Ďakujem.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
c2h5oh
Zaslal: Pi december 09, 2016 9:40 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Žiaden názor? Myslíte, že je takáto stránka na Slovensku zbytočná? Mne osobne chýbali tieto informácie, ktoré by boli dostupné aj Slovákom.

Akurát som aktualizoval podstránky s citátmi, rozpormi a analýzou Biblie...
http://www.sekularne-nebo.sk/biblia/

...doplnil obrázky...
http://www.sekularne-nebo.sk/obrazky/

...a par citátov
http://www.sekularne-nebo.sk/citaty/

Možno má niekto z Vás tip na nejaký film alebo knihu, ktoré by som mohol doplniť do
http://www.sekularne-nebo.sk/filmy/
http://www.sekularne-nebo.sk/knihy/

Kritika je tiež vítaná. Vďaka.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
TvojOponent
Zaslal: Ne december 11, 2016 3:47 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1587
Very Happy Sekulárne nebo? NEBO? Very Happy
Napíš TvojOponentovi na TvojOponent@gmail.com Very Happy

Zaslal: Ne december 11, 2016 3:48 pm Odpovedať s citátom
Stránke si dal zlý názov. Sekularizmus je pôvodne kresťanské slovo a nemá nič spoločné s ateizmom. Sekularisti sú aj kresťania a dokonca sa k nemu priznal aj pápež Very Happy
Ateisti týmto názvom maskujú svoju nenávisť Very Happy

Zaslal: Ne december 11, 2016 4:46 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Dik za reakciu.

No vo veľa bodoch sa mýliš. Nebo je síce dnes brané ako kresťanský pojem, no jeho pôvod je oveľa starší ako kresťanstvo samo. Už egypťania či mezopotámci používali pojem nebo. Ako je dobre známe, kresťania len prevzali svoju mytológiu od skorších civilizácií. Navyše určite vieš, že aj moslimovia či bahai majú nebo a predsa kresťania nie su.

Nebo je v nenáboženskej, čiže všeobecne transcendentnej terminológii miesto blaženosti. Nehmotné nereálne miesto pre naše duše či energie.

Tento pojem som použil zámerne, ako napríklad Dawkins v svojej knihe "Magia reality" použil pojem magický, ktorým však nemieni, že realita potrebuje mágiu na to, aby bola úžasná.

Ako ateista sa spirituality zbaviť nemusím. Tá ma navyše od tej náboženskej veľa výhod.

Čo sa týka pojmu sekulárny, tak ten som použil namiesto slova ateistický zámerne. Po prvé preto, lebo doslovne odlúčuje náboženstvo od pojmu nebo a za druhé, stránka nie je určená len ateistom, ale aj agnostikom, anti-teistom, brajtom, freethinkerom a ďalším, ktorý pojem ateizmus nemajú radi kvôli jeho zámernej demonizácii veriacimi.

Samozrejme sekularnizmus nie je synonimom ateizmu. Je presne to, na čo som ho mienil použiť. Pojem oddeľujúci náboženstvo a nevieru.

Osobne pokladnám sekulárne nebo za vhodný názov, no akceptujem, že je ťahšie pochopiteľný jeho význam a môže zavádzať.

Navyše k tvojemu poslednému bodu - sledujem ateistov veľmi dlhú dobu a garantujem ti, že ateisti sú výrazne menej nenávistní, než kresťania. Dokonca výrazne menej ako ostatní veriaci vrátane hare krišna.
TvojOponent
Zaslal: Po december 12, 2016 4:32 pm Odpovedať s citátom
Very Happy Tvoje garancie sú pre mňa ako minuloročný sneh. Ani moslimovia nie sú nenávistní a v Tvojom slovníku by som mohol tiež "garantovať", že je viac ateistov nenávistných ako moslimov. Problém robia tie nepatrné percentá. V prípade ateizmu ho tieto nepatrné percentá robia 100 násobne násilnejším ako je kresťanstvo.

Už by ste sa konečne mali zbaviť tieňov teizmu a používať terminológiu, ktorá nezavádza. Napríklad o ateizme je blog Neznaboh Very Happy Výstižné a trefné pomenovanie a nie ako tie Vaše vymysleniny typu Odyseus, Humanisti, Prometheus... Very Happy

Zaslal: Ut december 13, 2016 11:12 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Akoze Neznamob je vystizny termin? Ha! Nech sa zasmejem.

Vela ateistov pozna krestanskeho Boha a aj vsetkych ostatnych lepsie, ako vacsina krestanov. Ja som bol krestan vacsinu svojho zivota. A odkedy som ateista, viem o Bohu niekolkonasobne viac ako predtym. A konecne nie len to, co jednoduchym mysliam opakuje farar dookola kazdu nedelnu omsu.

A vela ateistov ma hlboke znalosti nie len o tom tvojom jedinom Bohu. Maju dobry prehlad o nespocetnych dalsich vieroukach a nabozenskych systemoch.

Takze skus pouzivat terminologiu, ktora je vystiznejsia. Tymto pojmom si sa ani trochu netrafil.

Ale ak ti to ako ateistofobovi pomoze, mozes ma volat Neznaboh aj Neznavil, pripadne aj Neznahoroskop. Kludne si najdi akukolvek rozpravkovu bytost a budem rad, ak ma zaradis do skupiny, ktora v tieto bachorky neveri. Je to cest. Ja som sa z viery vyargumentoval podrobnym vzdelavanim a preto som na to hrdy a tvoje klasifikovanie mam uplne v pazi.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: