Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Krk u žirafy

Lemmy
Zaslal: Št november 26, 2015 10:10 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6179 Bydlisko: Mám.
Ako vznikla žirafa? Ukázali jej čudného prapredka

Dávny predok žiráf bol rovnako zvláštny. Pripomínal losa s dlhým krkom.

Dokázal sa natiahnuť za potravou v korunách stromov aj skloniť hlavu a obhrýzať trávu.

Dávny prapredok žiráf bol trochu zvláštny – aj keď dnešné stvorenia s dlhočiznými krkmi pripomínal iba čiastočne. Skôr sa svojou veľkosťou ponášal na dnešných losov, len mal výraznejší krk.

Podľa štúdie v magazíne Royal Society Open Science žil Samotherium major, dávny príbuzný dnešných žiráf niekedy pred siedmimi miliónmi rokov na eurázijských pláňach. Fosílie ukázali, že toto zviera už malo približne metrový krk so siedmimi krčnými stavcami.

Niektorí výskumníci podľa magazínu Science predpokladali, že predok žiráf pripomínal dnešnú okapiu. Túto hypotézu analýza kostí podporila – akurát tento predok žiráf je evolučne ešte starší, ako Samotheria.

DOI: 10.1098/rsos.150521

SME.sk

Zaslal: Po september 12, 2016 12:00 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6179 Bydlisko: Mám.
Existujú štyri druhy žirafy, nie iba jeden, zistili vedci

LONDÝN 11. septembra (WebNoviny.sk) – Na svete existujú až štyri druhy žirafy, a nie iba jeden, ako sa dosiaľ tvrdilo. Vyplýva to z novej genetickej analýzy, ktorú vykonal medzinárodný tím vedcov. Výsledky publikovali v americkom žurnále Current Biology, informovala tento týždeň stanica BBC.

Žirafa, najvyššie zviera na svete žijúce na afrických savanách, bola doteraz považovaná za jediný druh rozdelený do niekoľkých poddruhov. Najnovší výskum ich DNA však ukázal, že štyri skupiny žiráf sa počas miliónov rokov navzájom neskrížili a nevymenili si genetický materiál.

Vyplýva z toho, že tieto skupiny sa vyvinuli do odlišných druhov žirafy. Vedci vykonali genetický rozbor na vzorkách kože zo 190 žiráf získaných z územia celej Afriky. Medzi skúmanými vzorkami boli zastúpené populácie všetkých deviatich dovtedy známych žirafích poddruhov.

Zistenými štyrmi druhmi sú: žirafa južná (Giraffa giraffa), žirafa masajská (Giraffa tippelskirchi), žirafa sieťovaná (Giraffa reticulata) a žirafa severná (Giraffa camelopardalis), ktorá zahŕňa aj žirafu núbijskú (Giraffa c. camelopardalis) ako odlišný, avšak príbuzný druh.

V uplynulých 15 rokoch populácia žiráf klesla o 40 percent. Dnes ich žije vo voľnej prírode odhadom 90 000 kusov.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: