Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Palica na základný výskum

Myslíte si, že kapitalisti majú seriózny záujem o vedu?

Áno, aj keď preferujú zisky  
33%
  [ 1 ]  33%

Áno, ale len vtedy, ak cítia z toho budúce zisky  
33%
  [ 1 ]  33%

Nie, im ide predovšetkým o biznis  
33%
  [ 1 ]  33%

Nie, seriózny záujem v tom nebude  
0%
  [ 0 ]  0%

Celkom hlasov : 3
Lemmy
Zaslal: Ut apríl 07, 2015 4:51 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6093 Bydlisko: Mám.
Zuzana Kusá, sociologička, Humanistka roka 2012 napísal(a):
„O čo menej súkromná sféra investuje do vedy, o to viac kričí, že verejné zdroje na výskum musia byť centrálne kontrolované a podriadené vytýčeným ekonomickým prioritám. Túto požiadavku v pripomienkovom konaní k akčnému plánu presadzuje razantne a harmonicky – vďaka metóde kopíruj a prilep – RÚZ-ka, AZZZ, Klub 500 a Slovenská obchodná a priemyselná komora. Žiadajú ‚fyzicky zlúčiť‘ všetky grantové schémy a agentúry pod jednu centrálne kontrolovanú strechu, obmedziť financovanie vedy ‚pre vedu samotnú‘, eliminovať výskumné ‚duplicity‘ a utlmiť výskumné oblasti, ktoré nemajú hospodársky efekt.“

Zaslal: Po jún 06, 2016 7:48 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 05 jún 2016 Príspevky: 10
Podľa môjho skromného názoru treba vedu vyčistiť od parazitov. Dočasné sústredenie financií na praktickejšie oblasti nemusí byť chybou v našich podmienkach. Skutočná vedecká produktivita môže byť až za dobroty a usporiadaných spoločenských podmienok.

Videli ste film "Idiocracy"? Tak k tomu ešte dodám silné kafíčko na dnes:

http://www.cas.sk/clanok/149029/slovenska-fyzicka-v-australii-vynajde-liek-proti-rakovine.html

Tento článok som naozaj videl v roku 2012 aj na FMFI UK v Bratislave, na nástenke (chodba na prízemí pavilónu F2, zo strany ulice za dekanátom). Nástenka sa nachádzala v blízkosti pracoviska, kde ďalšia doktorandka vyvýjala mastičku na báze živej vody:

http://www.receptyprimanapadu.cz/zdravi/263-lecitel-jaroslav-zajicek-ziva-voda-neni-mytus.htm

Citujem z vyššie uvedenej adresy: „Stačí pod mikroskopem porovnat molekulu vody, do níž byl nejprve ponořen třeba květ narcisu, s molekulou vody, do níž jste předtím vložili květ růže.“

(PS: Chýba mi emotikon na vracanie.)
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Po jún 06, 2016 10:40 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6093 Bydlisko: Mám.
Human napísal(a):
Podľa môjho skromného názoru treba vedu vyčistiť od parazitov.

No, my to robiť nemusíme. Veda má nástroje na očistu. Vedci si to medzi sebou vyriešia.

Zaslal: Po jún 06, 2016 10:49 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1569
Lemmy napísal(a):
Human napísal(a):
Podľa môjho skromného názoru treba vedu vyčistiť od parazitov.

No, my to robiť nemusíme. Veda má nástroje na očistu. Vedci si to medzi sebou vyriešia.

Very Happy Veda je ako každý iný segment podnikania. A vedci sú rovnako úplatní. Najmä ak sú ateisti.

Zaslal: Ut jún 07, 2016 12:10 am Odpovedať s citátom
Administrátor Administrátor
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 153
Human napísal(a):
(PS: Chýba mi emotikon na vracanie.)

Pridal som:

Hnus Zvracanie
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora
Human
Zaslal: Ut jún 07, 2016 2:21 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 05 jún 2016 Príspevky: 10
Citácia:

Je to o niečo komplikovanejšie. Systematická vedecká činnosť v súčasnosti potrebuje financie a/alebo inštitucionálny základ. V dnešných podmienkach možno ľahko znemožniť vedeckého a/alebo z celospoločonského hľadiska významné činnosti.

Takto možno vedecké inštitúcie paralyzovať pre verejnosť neviditeľným spôsobom.

Finančne podvýživené univerzitné pracoviská možno ľahko využívať na formálne vytitulovanie netalentovaných osôb, ktoré potom idú zastávať dôležité pozície riadiacej povahy. Nie je jedno, kto rozdáva peniaze a kto riadi zamestnanecké stavy v školstve! Škody najprv sú neviditeľné - čo sa týka laickej verejnosti - a potom nastáva celospoločenský marazmus.

Riešenie potom už nepôjde bez väčších obetí - pravda - intelekt v krízovej situácii zvyšuje šancu na prežitie. Čo si myslíte - v ktorej fáze vývoja sa nachádza Slovenská republika?

Povedzme jeden dobrý príklad:
Na Slovensku výuku teológie financujú z verejných zdrojov. To sa deje na všetkých úrovniach školského systému! Pričom teológia je paveda - v súčasnosti absolútne bez významu. Všetok smysluplnej zložky z teologických vied možno preradiť pod záštitou filozofie, kulturológie a histórie. Nikto na ministerstve nerieši tento závažný problém. Financovanie teologickej pavedeckej činnosti je príkladom na parazitovanie.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: Št jún 09, 2016 7:58 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1569
Human
Aby univerzita mohla byť univerzitou, potrebuje viete aké fakulty? Very Happy
Verejné zdroje sú aj zdroje tvorené veriacdimi. No kľudne si ale ateisti môžu založiť vlastnú ehm univerzitu Very Happy

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: